Traktor patří mezi zemědělské stroje, bez nichž se neobejde žádný farmář ani zemědělský podnik. Trendem posledních let je soustavné zvyšování výkonu traktorů a s ním související zvětšování jejich velikosti a hmotnosti. Je to dáno snahou po dosažení větší produktivity práce pomocí agregace nářadí se stále většími pracovními záběry. Ale každá zákonitost má i své výjimky…
V obci Láz, ležící nedaleko Radomyšle v okrese Strakonice, hospodaří Stanislav Koblih se svým stejnojmenným synem. K zemědělství neměl daleko, na statku hospodařili předci až po jeho děda, který byl přinucen půdu předat do tehdejšího JZD. Rodinná tradice se poté na celou jednu generaci přetrhla. Stanislav Koblih vystudoval střední zemědělskou školu a věnoval se civilnímu zaměstnání až do roku 1992, kdy si zažádal o navrácení rodinného hospodářství a stal se soukromě hospodařícím rolníkem.
Navázání na tradice
Nový hospodář začal tam, kde dědeček skončil. K původnímu statku patřilo 24 ha zemědělské půdy (18 ha orné půdy a 6 ha luk), 5 ha lesa a rybník o rozloze 1,5 ha. Jestli patřil tehdy statek mezi ty větší, dnes i přes dvojnásobnou výměru patří naopak mezi malé. Velikost hospodářství ale Stanislava Kobliha netrápí. „I na takhle malém statku se rodina dokáže uživit. Jsme toho příkladem. Nejsem zastáncem názoru, že čím větší, tím lepší,“ říká a dodává: „Když si toho naberete hodně, většinu prací sice vhodnou mechanizací zvládnete, ale pak je tu ještě spousta činností, které vyžadují ruční práci, například údržba mezí nebo čištění stok a ty již sami nezvládnete.“ A jak říká, tak činí. Dnešní statek má výměru 53 ha, z nichž je 29 ha trvalých travních porostů.
„Doposud jsme všechny činnosti vykonávali s traktory Zetor, jeden je osmiletý, ostatní jsou již více než dvacet let staré. Trošku jsme se i rozmýšleli, jestli si s naší výměrou můžeme dovolit koupit nový traktor, nakonec jsme se rozhodli, že ano,“ přiznává statkář a pokračuje: „Vybírali jsme dlouho a pečlivě, protože to je pro nás investice na relativně dlouhou dobu. Chtěli jsme malý lehký univerzální traktor, který bude vhodný i pro sklizeň pícnin, při níž nám nebude dělat na loukách koleje.
Navíc, i když výkonem slabý a celkově malý, měl být nový traktor pohodlný pro obsluhu, protože v něm v sezóně stráví i deset hodin denně.
Ve hře byly postupně traktory šesti značek. Některé nevyhovovaly rozměry, jiné velikostí kabiny nebo konstrukcí spojky. Nakonec zvítězil traktor značky Case IH, model Farmall 75C, osazený novým motorem o objemu 3,4 l a jmenovitém výkonu 75 k, splňujícím emisní normu TIER 4. Traktor je doplněn čelním nakladačem Stoll LRZ85.*
Celý článek vyjde v týdeníku Zemědělec.