Petr Jedlička vystudoval Masarykovu střední zemědělskou školu v Opavě. Jako brigádník začal ve firmě OPaLL-AGRI pracovat již před 16 lety. Po ukončení školy prošel celou firmou od zámečnické dílny přes další výrobní provozy, kde se detailně seznámil s výrobními procesy. Z těchto zkušeností podle svých slov „čerpá dodnes“.
Jedenáctým rokem pracuje v obchodním oddělení, kde působil jako regionální prodejce a poté jako produktový manažer pro Moravu. V současnosti zastává funkci vedoucího prodeje a společně s týmem svých kolegů dále buduje značku OPaLL-AGRI.
Jaké volit zpracování půdy (a osevní postupy) na erozně ohrožených pozemcích?
Více by se mohlo využívat zpracovávání půdy a následné setí po vrstevnicích, což se dnes příliš neděje. Vodě tak nevytváříme přirozené překážky pro její odtok z polí. Zároveň je vhodné využívat podrostu meziplodiny a například u kukuřice není na škodu nechat v meziřádcích drobný podrost plevele.
Bezorebné technologie jsou dnes velmi rozšířené, ale v posledních letech je patrné určité oživení trhu s pluhy. Jak současnou situaci hodnotíte z pozice výrobce strojů pro obě zmíněné technologie?
Myslím, že návrat k orbě je zjevný. Naše společnost pozoruje stále rostoucí zájem o pluhy. Konec konců i věhlasné společnosti, které nám ještě nedávno podsouvaly trendy o mělkém zpracování půdy, dnes vyrábějí hloubkové kypřiče.*
Celý rozhovor vychází v červencovém Farmáři.