30.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrisem inovuje

Pro letošní rok přichází společnost Agrisem s řadou novinek v oblasti zpracování půdy, hnojení a zakládání porostů zemědělských plodin. Inovace jsou zaměřeny především na půdoochranné technologie a týkají se například stroje Stripcat, pleček Scalp a Flex, přesných secích strojů Chief, přihnojení Fertil, nebo pásového zpracování půdy a setí stroji Zebra.

Když začneme u technologie Strip-Till, musíme zmínit Stripcat, který byl inovován do verze 2.1. Má například přepracovaný paralelogram doplněný kuličkovými ložisky a zapravení kejdy či jiných tekutých hnojiv organického původu je nyní možné směřovat do dvou hloubek. Pracovní sekce byly prodlouženy o 10 cm a Stripcat lze doplnit zásobníkem na hnojivo objemu až 4000 l a vybavit secí jednotkou REX umožňující setí do jednoduchých nebo dvouřádků. Doplněním o secí stroj Chief je možné provádět přesné setí. Společně se zpracováním půdy v pásech a hnojením lze tedy provádět klasické i přesné setí s meziřádkovou vzdáleností od 22,5 (dvě sekce) do 80 cm.

Precizní šéf

Chief je přesným secím strojem jenž používá výsevní ústrojí od firmy Precision Planting, které umožňuje precizní výsev i při vyšší rychlosti jízdy. Precizní je i udržování výsevní hloubky, které má snímač tlaku a polohy pro každou výsevní jednotku. Účinné zahrnutí výsevní drážky umožňují volitelné druhy zahrnovacích a pěchovacích koleček.

Chief je nabízen s roztečí 40 až 80 cm a v provedení se záběrem 4 až 24 řádků. Na přání jej lze vybavit různými doplňkovými systémy. Například přihnojením s různými možnostmi uložení hnojiva, nebo centrálním zásobníkem a pomocí dotykového terminálu je možné kontrolovat dávkování až čtyř komponentů (osiv a hnojiv).

Skalpuje, kde má

Pro kypření a odplevelení meziřádků s možností setí plodin či přihnojení je určen stroj Scalp. Jeho název vychází patrně od široké nožové radličky, která mělce podřezává půdu čímž likviduje levele a zároveň s její pomocí může být do půdy ukládáno osivo či hnojivo. Na bocích každé pracovní jednotky jsou umístěné talíře pracující v konkávní poloze. Ty provádí kypření v těsné blízkost rostlin a případně k nim nahrnují půdu a vytvářejí malý hrůbek. Pracovní jednotky jsou uchyceny na paralelogramu s hydropenumatickým odpružením a jejich rozteč může být od 50 do 80 cm. Krom klasiky v podobě přihnojení je výhodou tohoto stroje možnost přísevu doprovodné plodiny do plodiny hlavní až během vegetace, což potlačí její konkurenční schopnosti.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 2/2024.**

Pro kypření a odplevelení meziřádků s možností setí plodin či přihnojení je určen stroj Scalp, na snímku je zachycen při plečkování
Pro kypření a odplevelení meziřádků s možností setí plodin či přihnojení je určen stroj Scalp

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down