11.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AgroFestival jako oslava třicetin

Třicet let to je hezký věk. Člověk je na vrcholu sil a má toho ještě hodně před sebou, přičemž předpokládá, že hodně dobrého. Ovšem třicet let fungování firmy to je něco jiného. V takovém případě je to už zralý věk. Firem obchodujících se zemědělskou technikou a založených na počátku devadesátých let slaví letos třicítku hned několik. A mezi nimi i společnost Mitrenga a. s.

Když se vám nechce si vymýšlet název firmy, dáte si do něj svoje jméno. A když ho máte netradiční je to dobrý tah, protože si jej zákazníci dobře zapamatují. Alois Mitrenga to tak před třiceti lety udělal, tedy ono to ani jinak nešlo, prvních deset let totiž fungoval jako fyzická osoba.

Určitě se patří uvést, že společnost Mitrenga byla vždy významným prodejcem traktorů Zetor, však se také se Zetory její zakladatel setkával od osmdesátých let. Od vysoké školy, kde se měřilo – co jiného, než Zetory, nic jiného nebylo. Alois Mitrenga se tak rád hlásí k odkazu svého učitele prof. Františka Bauera. Postupně prodávaných značek přibývalo a v současnosti velkou část prodejného portfolia tvoří Kubota.

Kubota kam se podíváš

Japonským traktorům Kubota byla věnována velká pozornost i na AgroFestivalu, který jakožto oslava třicátin firmy proběhnul počátkem května ve Stříteži, kde má firma Mitrenga a. s. své prodejní a servisní středisko. Kubot byla vystavena více než dvacítka a to od malých samojízdných sekaček, riderů, malotraktorů po „dospělé“ stroje s univerzálním využitím v zemědělství a komunální sféře.

Velké množství strojů dokumentovalo šířku sortimentu, který má Kubota ve svém výrobním portfoliu. A s nimiž jsou u nás dobré zkušenosti, což se odráží v růstu prodejů. Můžeme totiž určitě říci, že poměr mezi kvalitou a cenou traktorů Kubota je na velmi dobré úrovni a zákazníci to umí ocenit stejně, jako standardní pětiletou záruku.

Protože výstava traktorů Kubota probíhala na louce vedle areálu a tráva ještě nebyla vysoká, mohli si návštěvníci některé z nich vyzkoušet. Jeden byl pro tuto činnost přímo určený. Jednalo se o model M6-142, s nímž jsem se svezl i já.

Inovovaná Proxima

Na AgroFestivalu nebyly v pohybu jen některé traktory Kubota. Charakteristický zvuk motorů byl chvílemi slyšet i od dvouválců ze Zetorů 25, které byly v areálu též přítomny, a nedaleko od nich poklapával i jeden „stabilák“ a jednoválcový vzduchem chlazený Deutz. Zvuk běžících motorů se čas od času linul i z prostoru před servisní halou. Ne, že by tam někdo zrovna něco opravoval, byť uvnitř několik částečně rozebraných traktorů skutečně bylo. Na těch se však nepracovalo a hluk krátkodobě zatížených motorů se ozýval od brzdy Dyno, již na akci přivezla společnost AgroEcoPower. Jednalo se o model ATX Agro T1, který si v Jihlavě sami vyrábějí. Zátěž motorové brzy postupně okusilo osm traktorů.

Určitě nejzajímavější bylo měření dvou Proxim HS 120. Proč dvou stejných traktorů?  Protože stejné nebyly. V jednom byl klasický motor Zetor Stage IIIB a ve druhém Deutz Stage V, tedy zcela nový motor, s nímž Proxima co nevidět naběhne do výroby.

A jak to dopadlo? Asi nejlépe na to pasuje odpověď, že výkony motorů jsou sice stejné, ale zároveň i jiné. Jde o to, že ač v maximech se velmi podobají, tak průběhy křivek točivého momentu a výkonu jsou částečně odlišné. Ale tomu se budu věnovat v samostatném článku. Stojí to totiž za podrobnější srovnání, které zájemce o novou Proximu bude jistě zajímat.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down