17.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AGROKOMPLEX 2001 - 28.mezinárodní zemědělský a potravinářský veletrh

V termínu od 16.8. - 21.8.2001 proběhl v areálu výstaviště Agrokomplex-Výstavníctvo Nitra 28.mezinárodní zemědělský a potravinářský veletrh. Organizátoři přivítali na výstavišti v Nitře více než 200 000 návštěvníků, kteří si na ploše 35 000 m2 prohlédli prezentace 543 vystavovatelů z 15 zemí. Každý pátý vystavovatel představil na Agrokomplexu nějakou novinku. Ty nejlepší novinky byly odbornou porotou oceněny cenou veletrhu - Zlatým kosákem. Mě nejvíce zajímaly exponáty oceněné v kategorii Mechanizace. Zlatý kosák letos získaly tři secí stroje ze slovenské provenience.

Secí kombinace Mistral PMS 3000 C
Výrobcem oceněného stroje je firma Agrofinal, s. r. o. Hlohovec. Jde o oceněnou kompaktní sestavu pneumatického secího stroje Mistral PMS 3000 s kultivátorem pro přípravu půdy C 3000. Určena je k přesnému výsevu hustě setých plodin, jako jsou obiloviny, olejniny, trávy apod. Secí stroj PMS lze jednoduše a rychle připojit na zařízení pro přípravu půdy pomocí připojovacího A-rámu.
Kombinace vybavená nožovými výsevními jednotkami má pracovní záběr 3 m a hmotnost 2750 kg. Pracovní rychlost se pohybuje od 6 do 15 km za hodinu, výkon od 1,5 až do 2,8 ha za hodinu. Osivo lze dávkovat od jednoho do 350 kg, šířka výsevu je klasická – 125 mm. Doplňkovou výbavu představuje signalizace stavu osiva, schody, zábradlí, osvětlení a mechanický hektaroměr. Energetickým prostředkem je traktor o výkonu 100 až 120 kW. Secí kombinaci lze podle výstavního letáku pořídit za 353 tisíc slovenských korun bez DPH.

Secí stroj Carmen, typ NX 300/24
Výrobcem druhého oceněného exponátu je Agropret-pulz, s.r.o., Hlohovec-Šulekovo. Tento nesený třímetrový pneumatický secí stroj je určen do kombinace s rotačními bránami či jinými stroji na přípravu půdy.
Srdcem secího stroje je pneumatický výsevní systém. Nově vyvinutý dávkovač spolu s celokovovým ventilátorem výrazně snížily poruchovost a opotřebení dávkovače, který je vyroben z nerezové oceli, čímž splňuje požadavky na výsev mořeného osiva a granulovaných hnojiv. Celokovový ventilátor s plynulým nastavením množství vzduchu může být poháněn hydraulicky nebo mechanicky. Výsevní jednotky lze volit podle druhu půdy, buď klasické nožové, nebo diskové do těžších podmínek. Stroj má dvojitý rám, na němž je umístěno 24 výsevních jednotek. Rozteč secích botek je standardní – 125 mm a v případě, že má zemědělec speciální požadavek, je možné rozteč zúžit. Součástí stroje je zavlačovací rampa. Zásobník má objem 1050 l, s nástavbou se zvýší o dalších 320 l. Energetickým prostředkem samotného secího stroje je traktor o výkonu 120 koní, při zapojení rotačních či vibračních bran je třeba traktoru silnějšího.
Secí stroj Agrotex 8 HD
Třetím, a posledním oceněným exponátem je univerzální secí stroj na přesný výsev kukuřice a slunečnice Agrotex 8 HD. Vyrábí ho Agrometal, s.r.o., Cífer. Stroj slouží k přímému výsevu do nepřipravené půdy po sklizni všech druhů plodin, případně do upravené půdy před setím. Stabilní hloubku osiva zabezpečují dvě opěrná kola. Předností secího stroje HD 8 je robustní konstrukce, vysoká pracovní rychlost, velký rozsah nastavení vzdálenosti osiva v řádku od 60 do 77,5 cm, elektronická kontrola výsevu, dávkovač průmyslových hnojiv na každý řádek a jednoduchá výměna a údržba výsevních kotoučů.
Technické parametry:
Počet výsevních sekcí – 8
Pracovní hloubka – 60 až 100 mm,
Pracovní rychlost – 6 až 10 km za hodinu,
Celková hmotnost – 3710 kg,
bez podvozku – 2250 kg,
Šířka řádku – 700 až 750 mm.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down