Agrostroj předvedl novinku i osvědčené pomocníky

Jako každoročně, tak i letos se na závodišti Zlaté podkovy Školního statku Humpolec uskutečnil polní den Agrostroje Pelhřimov AGORA 2001. Společně s Agrostrojem představily své produkty Humpolecké strojírny a firma Agrall, jako importér traktorů Fendt. Opomenout nelze ani expozice firem Pezag a Agromilk Pelhřimov.

Přivítání účastníků a uvedení výstavy se ujal generální ředitel Agrostroje Ing. Petr Schwanzer. Upozornil na úzkou spolupráci firmy s renomovanými výrobci zemědělské techniky, která se nejvíce odráží na kvalitě vyráběných strojů. Agrostroj i pro tento rok připravil pro zemědělce novinku a jak ředitel zdůraznil, je to důkazem růstu podniku, nikoli stagnace.
Po Agrostroji představil svou firmu Humpolecké strojírny generální ředitel Ing.Martin Ryšánek. Přivítal návštěvníky výstavy a zdůraznil, že firma zaznamenává meziroční nárůst produkce, podobně jako Agrostroj.
Divákům i představitelům firem popřál úspěšnou spolupráci a hodně klientů ředitel školního statku Ing. Pavel Horáček.
Není nad to, vidět stroje při práci
Pak se již diváci seznamovali s jednotlivými stroji. Nejprve proběhlo ústní představení exponátů a pak již mohli účastníci shlédnout praktické ukázky jednotlivých strojů. První se divákům předvedly novinky Agrostroje – diskové žací stroje Exact. Tyto stroje, založené na zcela nové koncepci, jsou konstruovány jako vzadu nesené s centrálně uloženou ojí. Díky té je zaručeno dokonalé nadlehčování a kopírování terénu. Pohon disků je na rozdíl od předchozích typů žacích strojů řešen řadou čelně ozubených kol, což umožnilo snížit výšku převodové skříně a tím zvýšit průchodnost hmoty a kvalitu sečení. Stroje se dodávají ve dvou záběrech pod typovým označením Exact 245 D a Exact 285 D. K oběma typům lze namontovat kondicionér s plastovými prsty pod označením C – 245 nebo C – 285.
Kondicionér lze instalovat i dodatečně, což je pro zákazníka výhodné v tom, že si jej může dokoupit později. Menší ze strojů poseče řádek široký 241 cm pomocí šesti disků, větší prostřednictvím sedmi disků zvládne řádek o šířce 283 cm. Oba typy se přestavují z pracovní do přepravní polohy pomocí hydrauliky. Stroje se předvedly prakticky v agregaci traktorů Fendt: konkrétně Fendt Farmer 312 a Exact 285 D + C – 285, druhá souprava pracovala ve složení Fendt Farmer 411 Vario a Exact 245 D. Diváci viděli práci obou strojů a mohli porovnat kvalitu a stav pokosu po přejezdu stroje s kondicionérem i bez kondicionéru.
Druhým předvedeným strojem byl návěsný rotační stroj ZTR – 326 DM. Tento diskový žací stroj s válcovým kondicionérem byl předveden spolu s traktorem Fendt Favorit 716 Vario. Obsluha soupravy předvedla sečení vpravo i vlevo od traktoru. Při přestavení stroje bylo jasně vidět práci zařízení na natočení převodovky ve směru oje.
Dalšími stroji, které si diváci mohli prohlédnout, byly starší modelové řady žacích strojů, prakticky to byla ZTR – 186. Tuto dvoububnovou rotačku s kondicionérem s ocelovými prsty poháněl traktor Fendt Farmer 309 C. Poté vyrazila do porostu souprava složená z traktoru Zetor 116 41 s připojenými dvěma žacími stroji. Jeden z nich byl čelně nesený čtyřbubnový ZTR – 285 F, druhý vzadu nesený dvoububnový ZTR 215 H. Celkový záběr této soupravy činí asi pět metrů.
Jakmile se rotačky zastavily, roztočil se rotor mulčovače MU 3600 za pomoci traktoru Fendt Favorit 818. Předváděný mulčovač je osazen noži ve tvaru Y a přítlačným válcem. Po jeho přejezdu nastal čas pro předvedení výrobků Humpoleckých strojíren.
Nakladače měly na Agoře své místo
Při nakládání kulatých balíků se představila novinka – čelní nakladač Trac Lift 120, nainstalovaný na Zetoru 73 41. Stacionárně byl vystaven typ Trac Lift 350 a prototyp nakladače určeného k montáži na malotraktory Trac Lift C system 50. Diváci se mohli přesvědčit o všestrannosti využití čelních nakladačů prostřednictvím celé řady vystavených adaptérů.
A ještě rozmetadla Agrostroje
Ve chvíli, kdy ukončil svou práci nakladač s adaptérem na kulaté balíky, přesunul se zájem diváků na sousední pozemek, kde se předvedl nakladač při manipulaci s hnojem a rozmetadlo z produkce Agrostroje RA 140, tažené traktorem Case 7140.
Rozmetadlo se skládá ze samostatného podvozku s odnímatelnou nástavbou. Je vybaveno tandemovou nápravou s nízkotlakými pneumatikami, hydraulicky uzavíratelným čelem, hydraulickým posuvem příčkového dopravníku, dvěma podávacími válci. Rozmetací stůl má tvar rozevřeného V a jeho čtyři lopatky zajišťují rozhoz v šířce 16 m. Představeno bylo i klasické rozmetadlo RUR 55 s novým dvoulopatkovým rozmetacím stolem. Namísto rozmetacího stolu lze instalovat příčný dopravník, kterým lze dávkovat materiál do žlabu.
Po ukončení předvádění proběhlo ještě losování tomboly, jejíž hlavními cenami byly autorádia, mobilní telefony a zajímavé slevy na nákup zemědělské techniky.
Cíl: představit celý sortiment
Jak byl spokojen s průběhem výstavy, na to jsme se zeptali Ing. Jaroslava Habáně, obchodního ředitele Agrostroje. Sdělil nám, že Agoru pořádají proto, aby uceleně představili sortiment výrobků podniku. K novému typu diskových žacích strojů řekl, že trh z diskovými žacími stroji je velice progresivní, na úkor typů bubnových. Proto přišel Agrostroj právě s těmito výrobky. Stroj je koncipován jako moderní a robustní. Cena tohoto nového typu by se neměla lišit od starších typů více než o deset procent.
Jak ing. Habáň podotkl, žací stroje i rozmetadla z Agrostroje si našly své zákazníky nejen v České republice a na Slovensku, ale už i v SRN, Francii, Irsku, USA, Itálii, Švédsku a Španělsku. Do budoucna plánují pelhřimovští strojaři vybavit obdobnou převodovou skříní s čelně ozubenými koly, jako má novinka, i návěsný diskový žací stroj ZTR 326 D a instalovat na něj shazovací dopravník, aby bylo vybavení stroje kompletní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *