Agrotec ve vinohradě

Uprostřed velkobílovické vinařské oblasti, v době, kdy jsou vinohrady na jižní Moravě v plném květu, uspořádala firma Agrotec, a.s., Hustopeče předváděcí akci s názvem Den vinohradu. Jak je už z názvu akce patrné, byly zde předváděny především stroje určené pro práci ve vinicích. Letos proběhl první ročník akce, která má do budoucna za cíl představovat jak novou techniku, tak i nové technologie pěstování révy vinné.

400 hektarů nových vinic
„Touto akcí jsme se snažili ukázat pěstitelům speciálních kultur tu nejlepší techniku, která se používá ve světě. V současné době je dotována a podporována výsadba vinohradu a v letošním roce se vysadilo 400 ha vinic a tak jednoznačně nastává období, kdy bude potřeba technika do nových výsadeb a tu jsme se tady snažili ukázat a nabídnout. Představili jsme dnes celou škálu viničních traktorů New Holland, techniku na mulčování a rozmetadlo s řádkovým ukládáním minerálních hnojiv od firmy Kuhn. Jako doplněk ke strojům zastoupeným na českém trhu firmou Agrotec jsme vinařům ukázali speciální stroje, které do České republiky dováží firma Oslavan, a. s., z Náměště nad Oslavou a předvedli v činnosti rosiče Unigrin, které zastupuje firma Kaber z Telnice“, řekl ředitel divize zemědělské techniky firmy Agrotec Ing. Jaroslav Musil.
Slovo odborníka
Součástí úvodní části Dne vinohradu byly dvě velice zajímavé přednášky. První z nich na téma „Zdravotní stav sadby a testování na virózy“ přednesl Ing. Pavel Pavloušek a druhou, pro toto roční období velice aktuální přednášku s názvem „Letní ošetření zelené listové plochy“ přednesl profesor Vilém Kraus oba z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.
Medailemi ověnčený viniční traktor
Na Dnu vinohradu ve Velkých Bílovicích si mohli naši vinaři prohlédnout i medailemi ověnčený traktor New Holland řady TN, který zde tvořil energetickou jednotku většiny předváděných souprav. Tento typ traktoru získal ocenění na výstavách v Německu, Itálii, Francii a také na brněnském Techagru především za konstrukci automatického zapínání pohonu všech kol a řízení Supersteer. Traktory jsou vybaveny tříválcovými motory Iveco o výkonech 65, 76 a 88 koní. Převýšení točivého momentu dosahuje hodnoty 35 %. Výběr ze tří typů motorů a tří typů převodovek umožňuje každému zájemci o speciální stroj do vinice vybrat si přesně tu kombinaci, která nejlépe vyhovuje jeho podmínkám.
Systém řízení Supersteer umožňuje při rozvoru traktoru 3,45 metru a úhlu natočení kol 76° poloměr otáčení 3,3 metru, což dovoluje lepší manévrovatelnost v omezených prostorách mezi úzkými řádky a na těsných úvratích vinohradů.
Řídicí jednotka automatického spínání pohonu všech kol neustále monitoruje prokluz zadních kol a v případě zjištění jak pozitivního, tak negativního prokluzu automaticky zapne pohon přední nápravy.
Pro práci ve vinohradě mají traktory New Holland jak zadní, tak mezinápravové vývody vnějších hydraulických okruhů, do kterých dodává hydraulické čerpadlo 64 litrů oleje za minutu. Komfortní přetlaková kabina z ergonomicky uspořádanými ovládacími prvky a možností vybavení klimatizací s uhlíkovými filtry poskytuje obsluze pohodlí potřebné pro každodenní vykonávání náročné práce ve vinohradě.
Nejen New Holland
Spolu s traktory New Holland bylo k vidění rozmetadlo průmyslových hnojiv Kuhn MDS 81, mulčovač VKD 155 a hloubkový kypřič z podrývacími radlicemi a přihnojováním značky Kuhn. Firma Oslavan, a. s., představila stavebnicový systém firmy ERO skládající se z univerzálního sloupku, na který se připevňuje ožínací tunelová lišta, odsávač listů, a další stroje značky Ero. Dalšími stroji pro omezení ruční práce byly dvourotorový ožínač kmínků a nožová okopávačka firmy Braun. Pro chemickou ochranu představil zástupce firmy Kaber Telnice rosiče Unigrin.
Vrátí se mládí do vinic?
Při aktivním předvádění ve vinohradě pana XXX Osičky jsme viděli mnoho zajímavých strojů snižujících podíl ruční práce vinaře, která i přesto tvoří stále velký podíl při ošetřování révy vinné. A snad i proto nebylo mezi sto padesáti návštěvníky Dnu vinohradu vidět mnoho mladých tváří. Doufejme že moderní, speciální mechanizace pro vinaře přiláká zpět do vinohradů mladé lidi, kteří budou přebírat zkušenosti od svých starších kolegů a že se naše vinařství bude i nadále rozvíjet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *