Aktivní ukázky v Kameni

Na Dni Zemědělce v Kameni bylo pro návštěvníky přichystáno jednaosmdesát expozic různých firem. Některé z nich předváděli svou techniku i aktivně v komentovaných ukázkách. Veškerá technika se týkala linky pro sklizeň pícnin.

Ravak, a. s., strojírny Rožmitál
Stánek firmy Ravak, a. s., strojírny Rožmitál (1) byl zaplněn technikou pro sklizeň píce. Vystaveny byly obraceče, shrnovače i univerzální stroj obraceč a shrnovač v jednom. Aktivních ukázek se zúčastnil obraceč OZ – 898, který je největším vyráběným obracečem této společnosti. Prsty se točí na osmi rotorech a pracovní záběr stroje je 8,9 m. Pro přepravu se používá hydraulicky sklopný podvozek a přepravní šířka 2,64 m.

Agrostroj Pelhřimov, a. s.
Agrostroj Pelhřimov, a. s., přivezla do Kamene ukázku svých strojů v podobě žacích lišt. V sortimentu nechybí jak diskové žací lišty, tak bubnové žací lišty. Aktivní ukázky se chopila agregace čelně nesené diskové žací lišty a bočně nesené žací lišty s traktorem Zetor (2). Obě lišty disponovaly prstovými lamači.
Jiným pracujícím strojem byla bubnová žací lišta ZTR 186 s pracovním záběrem 186 cm.. Jako poslední se představila agregace mulčovačů, vpředu nesený Maxio 280 a vzadu mulčovač značky Lagarde.

Danagra, s. r. o., a Agrotrans Otice, s. r. o.
Na dalším stanovišti mohli návštěvníci obdivovat stroje firmy Danagra, s. r. o., a Agrotrans Otice, s. r. o. Expozice zahrnovala širokou škálu strojů. Aktivně byl prezentován lis s variabilní komorou na válcové balíky Feraboli Extrém 280 HT (3). Označení HT znamená, že model není vybaven řezacím ústrojím. Lisy Feraboli jsou v nabídce, ale rovněž v provedení HTU a HTC, a to již řezacím ústrojím disponuje.
Další stroj, který zaujal a aktivně byl předveden, byla návěsná řezačka JF – Stoll. V útrobách tohoto stroje se skrývá řezací buben, který je zajímavý dvěma systémy. Prvním z nich je Upper Cut, kdy se buben otáčí obráceně, řeže sbíraný materiál na protiostří a odtud už je materiál metán do výfuku ven ze stroje a tedy nemusí projít kolem celého dna skříně rotoru. Vícenožový systém zase přispívá ke snížení nákladů na údržbu.

Agrotechnika Vaněk, s. r. o.
Také firma Agrotechnika Vaněk, s. r. o., vybrala zajímavé produkty ze svého prodejního portfolia. Na trhu se tato společnost pohybuje již čtrnáct let a kromě prodeje i aktivně farmaří. Na svou ukázkovou plochu vyslala jednostranný nahrabovač značky Tonutti. Jednostranné nahrabovače se nabízejí v pracovním záběru od 4,1do 8,5 m. Pracovní kola jsou nezávisle zavěšena na pružinovém systému, který umožňuje regulovat přítlačnou sílu pracovních kol k nahrabovanému terénu. Stroj je proto vhodný i do kopcovitého terénu.
Druhým předvedeným strojem byla žací lišta stejné značky DMP 245 (4). Tato disková žací lišta má k dispozici šest disků a kvalitu řezu zajišťují kvalitní nože z ušlechtilé oceli. Potřebný výkon traktoru k nesení lišty je 32 kW.

CRS Marketing, s. r. o.
Společnost CRS Marketing, s. r. o., je nerozlučně spojena se značkou Annaburger (5), protože je jejím výhradním dovozcem. Na Dni Zemědělce proto prezentovala právě tyto stroje. Jako jedna z mála evropských výrobních firem dopravní techniky vyrábí Annaburger v jednom závodě aplikační cisterny na kejdu, univerzální rozmetadla kompostů, výměnné systémy nástaveb, návěsy, vozy s výtlačným čelem a nástavby pro nákladní automobily.
Druhým předváděním strojem byla cisterna od rakouské značky Vacutec. Výhodou cisteren Vakutec je nízká hmotnost, nízké těžiště, lehké hadicové aplikátory a kvalitní poradenství, jak s kejdou naložit.

HZT Technik, s. r. o.
Sortiment firmy HZT Technik, s. r. o., která se na trhu vyskytuje již devět let, je velmi široký. Do Kamene přivezla ukázat nabízenou techniku pro sklizeň pícnin od značky Krone. Prvním strojem který se v plné síle ukázal na předváděcí ploše, byla samojízdná řezačka Krone Big X 650 (6). Výhodami tohoto stroje jsou velký výkon, řezací buben až se 40 noži, komfortní ovládání, snadná údržba a přepravní rychlost až 40 km/hod. Řezačka foukala řezanku přímo do vedle jedoucího silážního vozu rovněž značky Krone.

Manatech CZ, s. r. o.
Společnost Manatech CZ byla další aktivně prezentující firmou. Manatech CZ je známou zejména prodejem lesní techniky ve svém sortimentu. Nabízí však i techniku zemědělskou a komunální. Z té zemědělské na Dni Zemědělce prezentovala kombinaci lisu na válcovité balíky s baličkou značky McHale. Tento stroj nejenže hmotu posbírá, nařeže a slisuje do válcovitého balíku pomocí pevné lisovací komory, ale ještě navíc dokáže balík zabalit do fólie (7).
Manatech CZ nabízí dále ze zemědělské techniky manipulátory, kloubové nakladače, samostatné lisy, samostatné baličky, shrnovače, kombinované shrnovače – obraceče a žací stroje.

Deutz – Fahr
Deutz – Fahr (8) měl přichystáno na aktivní ukázku hned několik strojů. První souprava čelně nesené žací lišty a bočně nesené žací lišty píci posekala. Pak na plochu nastoupil Agrofarm 100 v agregaci s taženým obracečem Condimaster 8331. Shrnutí píce na řádek měl na starosti dvourotorový shrnovač a posledním strojem, který se zapojil do aktivní ukázky, byl lis Varimaster 560 na válcovité balíky, které tvaruje pomocí variabilní lisovací komory.
Balík může být následně ještě zabalen baličkou, kterou Deutz Fahr také nabízí a která byla vystavena, avšak aktivních ukázek se neúčastnila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *