Anglická technologie jednoho přejezdu

Společnost HZT Technik – servis, a. s., představila na letošní výstavě Naše pole v Nabočanech secí stroj Mzuri Pro-Til 4T v provedení strip-till od anglické firmy Mzuri. Ta je v Evropě uznávaná jako průkopník technologie jednoho přejezdu, během něhož stroj připraví seťové lůžko, aplikuje hnojivo, uloží osivo a nakypřený povrch opětovně utuží. Pro letošní letní a podzimní termíny setí plodin je k dispozici stroj na předvedení a vyzkoušení na vlastních pozemcích farmářů.

Technika Mzuri byla zkonstruována a vyrobena ve Velké Británii podle standardů nejvyšší kvality ve spolupráci se zemědělci. Byla navržena tak, aby poskytovala rychlá řešení pro aktuální zemědělské výzvy na zlepšování půdní struktury, snižování nákladů a zvyšování výnosů. Všechny stroje Mzuri prošly náročnými testy a před uvedením na trh byly vyzkoušeny v zemědělské praxi.

Secí stroje Mzuri jsou nejen efektivnější, ale mají také působivé výsledky. Starají se jen o úzký pás, takže zbytek plochy zůstává neporušen a příroda tak může nerušeně „odvádět svou práci“. Osivo je do půdy umístěno zcela přesně, v těsném kontaktu s provzdušněnou, vlhkou, dobře strukturovanou půdou. Uživatelé mají možnost umístit pod osivo proužek hnojiva, čímž vytvoří ideální podmínky pro rychlé klíčení. Nezávisle zavěšená kola za přihnojovacími a secími botkami zajišťují bezkonkurenční opětovné přimáčknutí pro dokonalý kontakt osiva s půdou.

Kompletní systém pásového zpracování půdy přináší mnoho výhod. Vysoké strniště chrání půdu před erozí či rozbahněním. Posklizňové zbytky na povrchu brání odpařování a povzbuzují důležitou aktivitu červů a žížal. Neporušená půda poskytuje nezbytnou kapilární vláhu pro rychlé klíčení, přitom je bohatá na okamžitě dostupné živiny, kyslík a vodu, což podporuje rychlý a zdravý rozvoj kořenů. Obdělaný pruh je mineralizován, obsahuje dostatek živin a zajišťuje dobrý kontakt osiva s půdou. Poskytuje tak ideální prostředí k tomu, aby každé semeno mohlo klíčit, rychle růst a dosáhnout svého plného potenciálu. Z uvedeného je zřejmé, že kompletní pásové zpracování půdy, tzv. strip-till, vytváří optimální prostředí pro vedení růstu kulturních plodin.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 34.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *