Se stoupajícími cenami minerálních hnojiv je stále důležitější aplikovat kejdu tehdy, kdy rostlina potřebuje živiny. Tento způsob aplikace ale klade vysoké požadavky na techniku a management.
Technické požadavky na aplikační techniku
Z důvodů vysokých nákladů na minerální hnojiva vzrůstá v zahraničí (Německu, Rakousku a některých dalších zemích) význam hnojení kejdou podle potřeb rostlin. Zde je třeba říci, že bezztrátová aplikace kejdy, blízko k půdě, která nepoškozuje porost, je možná jen při aplikaci do porostu obilovin nebo kukuřice.
Proto, aby aplikační technika pracovala v porostu obilnin nebo kukuřice, je potřebné si pořídit výkonnou, funkční, jednoduchou aplikační techniku, jejíž cena se pohybuje v určité zaplatitelné výši.
V ČR se vybavila řada farmářů velkými cisternami s hadicovými aplikátory, ale ve špičkách stříkají kejdu na pole pomocí plošných rozdělovačů.
Nejčastější technikou na aplikaci kejdy ve vzrostlém porostu jsou:
● plošný aplikátor Moscha s výkyvem aplikátoru,
● hadicový aplikátor,
● tažená botka.
Hadicové aplikátory jsou vhodné pro aplikaci kejdy do porostu obilnin i do kukuřice. Závisí však také na tvaru hadic a poškozování vzrostlého porostu. Velice dobré řešení v tomto směru nabízí flexibilní hadice aplikátorů firmy Vakutec, které aplikují kejdu v širokých páscích a hadice nepoškozují ani vysoký porost kukuřice. Běžné hadice se spirálou mají jednu nevýhodu, po obroušení konců hadic je konec velice ostrý a může řezat vzrostlý porost.
Do travních porostů jsou velice oblíbené tzv. tažené botky, například od firmy Bomech, které zatlačí kejdu ke kořínkům a nedochází k ušpinění listů.
Při aplikaci kejdy v porostu obilnin je třeba dodržovat při hnojení agrotechnické termíny. Proto profesionální podniky řeší stále častěji tzv. dělený způsob dopravy a aplikace kejdy. Na jedné straně je výkonná přívozná technika s velkým objemem a nižší spotřebou na silnici, na poli je pak speciál s nízkým tlakem na půdu, dobrým hadicovým aplikátorem a vysokým výkonem.
Místo aplikační cisterny na poli je možno použít také polní kontejner a systém tažené hadice a hadicového aplikátoru. Výhodou tohoto systému je nízký tlak na půdu, možnost dřívějšího hnojení v porostu a také vysoký výkon aplikace, běžně 100 až 200 m3/h. V ČR pracuje od roku 2011 podobný systém od firmy Vakutec v Agropodniku Mašovice, a. s. u Znojma. V tomto podniku aplikují ročně 70 000 m3 kejdy.
Celý článek vyjde v časopisu Farmář.