Zemědělec, který si chce ověřit hnojení s lokálně variabilním dávkováním na svých polích, si nejprve provede přípravu aplikační mapy. Jako zdroj dat slouží hlavně satelitní snímky, podle kterých se vytvoří produkční mapy.
Pro přípravu předpisových map výborně funguje aplikace OneSoil Yield. Samozřejmostí jsou i konzultace s pěstiteli. Takto se získají produkční zóny i za několik let zpětně a podle těchto dat se v aplikaci vytvoří nová předpisová mapa pozemku. Přitom se zadá i rozpětí dávkování hnojiva a zvolí se požadovaná strategie hnojení. Ta je ve většině případů stanovena tak, že na místech s nízkým výnosovým potenciálem se dávkování sníží, zatímco na místech s vysokým výnosovým potenciálem se aplikuje živin více.
Aplikace OneSoil Yield umí i stanovit, kolik hnojiva bude pro lokálně variabilní hnojení konkrétního pole zapotřebí. Na rozdíl od aplikace hnojiva na pozemky s uniformním dávkováním je celková potřeba hnojiva při hnojení v režimu VRA více či méně odlišná.
Znalost skutečné celkové potřeby hnojiva dopředu je velkým přínosem této technologie oproti hnojení s plodinovými online senzory. Zabraňuje se tak tomu, aby po skončení aplikace zůstávala nadměrně velká zbytková množství hnojiva. Čím větší rozdíly v půdních podmínkách a ve výnosu na jednom poli jsou, tím větší význam tento systém má.
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2025.*