20.11.2001 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aplikační technika na 48. Mistrovství světa v orbě

Rozhodnutí uspořádat Mistrovství světa v orbě v tomto roce v Dánsku nebylo rozhodně bezdůvodné. Malá země na severu Evropy se pyšní velmi intenzivním zemědělstvím se zaměřením na živočišnou výrobu a zajištěným odbytem produktů s patřičnou kvalitou. Charakteristické je rozsáhlé využívání přírodních zdrojů energie a z toho pramenící poměrně skromný přístup k životu. Této zásady se obyvatelé bezpečně drží a nejinak tomu bylo i v případě organizování Mistrovství světa.

Pro Evropana, očekávajícího rozsáhlé „přehlídky pod širým nebem“, byl rozsah doprovodného programu hned zpočátku zklamáním. Slavnostní předvádění nejvýkonnějších souprav se nekonalo, předvedeno bylo jen několik strojů. Tradiční výstava zemědělské techniky zahrnovala pouze základní sortiment od značek, zastoupených na dánském trhu. Přesto zde byly k vidění opravdové novinky. Náklonnost k severské tradici potvrzovala velká návštěvnost na stáncích firem VALTRA, FIONA, Kverneland či Överum. Technika pro živočišnou výrobu byla také bohatě zastoupena, především stroji pro aplikaci tuhých a kapalných statkových hnojiv. Jak rozměry napovídaly, jednalo se o techniku pro podniky služeb, jejichž síť je v Dánsku velmi bohatá a dobře prosperující.

Rozmetadla statkových hnojiv SAMSON

Velmi výrazné zastoupení měla v této oblasti firma SAMSON AGRO A/S. Dánský výrobce strojů a zařízení k manipulaci a aplikaci statkových hnojiv má významné postavení na trhu v severní Evropě.
Na stánku byla vystavena cisterna pro aplikaci kejdy SAMSON PG 20 v kombinaci se sacím ramenem. Série PG zahrnuje cisterny o objemu od 12.000 do 25.000 l s bohatými možnostmi přídavného vybavení. Podvozky jsou z dílny firmy SAMSON v provedení dvounápravovém (boogie) nebo pro nejvyšší objemy také třínápravovém. Využívají nízkotlaké pneumatiky TRELLEBORG pro snížení měrného tlaku na půdu a zvýšení komfortu jízdy. Zajímavostí je hydraulická regulace rozchodu přední nápravy (lze i za jízdy), kde lze pomocí hydromotoru zvýšit její rozchod o 80 cm. Podobné řešení využívají samochodné sklízeče cukrové řepy, protože vede k nárůstu kontaktní plochy s půdou o 50 % a snížení škodlivého utužení. Dále lze dodat také hydraulické odpružení podvozku, a pro třínápravový model navíc elektronické řízení kol. Zadní tandemová náprava se potom otáčí spolu s tahačem, a to jak na poli, tak na silnici. Výsledkem je snadná řiditelnost soupravy a vyšší bezpečnost provozu. Navíc lze řízení využít i během couvání, což podstatně snižuje náročnost na manévrovací prostor. K rámu cisterny je připojen hydraulický tříbodový závěs kategorie II. nebo III. pro agregaci aplikátoru. Jeho přesné vedení zajišťuje elektronický systém regulace polohy. Dalším prvkem pro přesnou aplikaci kejdy je průtokový měřicí přístroj pro proměnlivé dávkování, senzor rychlosti jízdy a počítač pro regulaci množství aplikované kejdy. Dávkování a aplikace probíhá potom samočinně, na základě hodnot zadaných do ovládacího terminálu v kabině. Zjednodušené je rovněž plnění cisterny, pomocí plně hydraulicky ovládaného ramene na otočné věži. Podle způsobu využití lze dodat aplikátor hadicový (o šířce záběru až 24 m) nebo radličkový pro podpovrchové zapravování do půdy (o záběru 6 a 8 m). K pohonu čerpadla s vysokým výkonem se používá nejčastěji vývodový hřídel s 1000 ot.min-1, ale je možné připojit také vývodový hřídel s 540 ot.min-1. V tomto případě však výrazně vzroste požadavek na výkon motoru traktoru.
Vystavený model cisterny SAMSON PG 20 byl vysoký 4 m a disponoval pohotovostní hmotností 7.000 kg (bez přídavného vybavení). Kapacita činí 20.000 l a její naplnění netrvá déle, než 3 minuty. Objednávka aplikace kejdy formou služby touto technikou je velmi drahá, ale přináší velkou výhodu : jistotu, že celá výměra bude přihnojena správně a hlavně v nejvhodnějším termínu.
Firma SAMSON AGRO je na severu Evropy známá též svými rozmetadly s charakteristickým vertikálním rozmetacím ústrojím. V současnosti vyráběná řada SP představuje univerzální rozmetadla pro aplikaci tuhých statkových hnojiv, kompostů, vápenných nebo čistírenských kalů a dokonce i pro nastýlání slámy do stájí s hlubokou podestýlkou. Zahrnuje tři typy o objemu korby 9,2 a 12,0 m3. Korba rozmetadla je kónická. Šnekové rozmetací válce jsou velmi robustní, pracují s výměnnými lopatkami z tvrzené oceli, které lze po opotřebení otočit. Pohon zajišťuje převodovka v extrémně silné skříni. Podvozek využívá nápravy s pneumatikami velkého průměru a brzdami v provedení hydraulickém nebo tlakovzduchovém. Rychlost pohybu řetězového dopravníku je pohodlně regulovatelná elektro-hydraulicky z kabiny řidiče. Výbava na přání zahrnuje hydraulické čelo pro uzavření skříně při přepravě tekutých hnojiv, a dále široké nástavby, dovolující zvýšení objemu korby o 20 %.
Model SP 12-16 disponuje delší korbou a novým rozmetacím ústrojím, které zaručuje dokonalé rozmělnění materiálu při šířce rozhozu až 16 m. Tak je možné k provozu využít stávající kolejové meziřádky pro postřikovače. Výrobce dále udává snížení energetické náročnosti a tím i spotřeby paliva proti klasickým horizontálním rozmetacím stolům o 30 až 40 %.
Nový systém firmy SAMSON je patentovaný a funguje na základě originálního principu : průměr svislých válců byl zvýšen na 1000 mm, počet otáček byl snížen a válce jsou postaveny ve speciálním úhlu vzhledem k pohyblivému dnu. Jejich směr otáčení byl vzhledem k dosavadnímu standardu obrácen, aby rozmetání mohlo probíhat v pravém úhlu ke směru jízdy. Ve spodní části jsou připevněny speciálně konstruované rozmetací kryty, starající se o přesnost rozhozu materiálu na celé šířce záběru. Rozmetadlo SP 12-16 je vyrobeno z vysokopevnostní oceli a disponuje podlahovým lištovým dopravníkem se čtyřmi řetězy, hydraulickým jištěním pohonu a velmi klidným chodem během činnosti.
V nabídce společnosti jsou dále rozmetadla o objemu korby 14 m3 a rozhozu na šířku záběru až 20 m ( SP 14 a SP 14-20) a dále největší typ SP 20-20 s 20 m3 ložného prostoru a horizontálním rozmetacím ústrojím. Tento stroj je možné rovněž přestavět na senážní návěs s kapacitou 35 m3.

15000 l pro kejdu

Další značkou, která není u nás známá, byl B/S VOGNEN ApS. Tato firma vyrábí aplikační cisterny na kejdu a velký sortiment návěsů na dopravu sypkých hmot. Vystavená cisterna na kejdu o objemu 20.000 l je vyrobena z kovu s galvanickou ochranou proti korozi a je velmi robustní. Její pohotovostní hmotnost činí 6.000 kg a výška 350 cm. Povrchový hadicový aplikátor má šířku záběru 24 m. K pohonu slouží vývodový hřídel v provedení 1000 nebo 540 min-1. Výrobní program této firmy zahrnuje cisterny o objemu od 4.000 do 35.000 l v agregaci s jedno- až třínápravovými podvozky. Dále byl vystaven návěs s velkoobjemovou korbou s nosností 20 t a ložným prostorem o objemu 40 m3 jako zástupce celé palety těchto strojů od 19 až po 45 m3. Největší z nich o délce 8 m a nosnosti 25 t jsou dodávány na třínápravovém podvozku.
Slušnou úrovní vybavení se mohla pyšnit cisterna STAR PROFFS 1500. Nádrž o objemu 15.000 l byla umístěna na tandemovém podvozku s nízkotlakými pneumatikami TRELLEBORG, odpruženém listovými pery. Narozdíl od předchozí techniky byla tato cisterna vakuová. Součástí bylo hydraulicky ovládané sací rameno a rameno s aplikátorem na tříbodovém závěsu pro podpovrchovou aplikaci kejdy.
Univerzální rozmetadla JF

Typickou červenou barvu nesla rozmetadla značky JF, která je již součástí firmy STOLL. Spolu s velkokapacitními krmnými vozy byl vystaven typ MTS 12000 o nosnosti 12 t jako největší model ze sortimentu firmy ( vyrábí se rozmetadla s nosností od 4,8 t ). Tento typ může být také vybaven pro maximální rychlost jízdy až 40 km/h. Výrobce hned zpočátku zdůrazňuje, že jeho rozmetadla jsou vlastně mnohostranné dopravní prostředky. Tomu odpovídá i bohatá úroveň doplňkové výbavy. Například v Dánsku je běžné využití stroje k odvozu senáže od závěsné sklízecí řezačky – po namontování nástaveb na bočnice nebo velkoobjemové nástavby. Řezanku lze vyprazdňovat potom pomocí svislých válců (trvá déle) nebo lištového dopravníku, který se připojí výměnou za rozmetací ústrojí. Tímto způsobem lze převážet například i cukrovku od vyorávače na polní skládku. Tekutá hnojiva se dopravují snadno pomocí hydraulického čela. Aplikaci vápence snadno zvládne vertikální bubnové rozmetací ústrojí, šířka rozhozu potom dosahuje 5 m. Rozmetadlo také snadno nahradí jednoúčelový překopávač kompostů se skvělou kvalitou práce.
Rozmetadla série ST mohou být vybavena bubnovým rozmetacím ústrojím se svislou osou rotace se šikmými lopatkami, s vodorovnou osou rotace se dvěma bubny nebo kombinovaným ústrojím s rozmetacím stolem. Šířka rozhozu se pohybuje od 4,5 do 9 m v závislosti na dávce a provedení. Ložný prostor může mít kapacitu až 15 m3. Tandemový podvozek je standardně dodáván s hydraulickými brzdami, na přání lze namontovat tlakovzduchové.
Vystavený model JF MST 12000 má pohotovostní hmotnost 3200 kg, převodovku pro hřídel s 1000 ot.min-1 a požadavek výkonu traktoru minimálně 90 kW.

Výměnný systém MetaQ

Poslední zajímavostí byl systém univerzálního podvozku a výměnných nástaveb MetaQ. Jde o techniku pro podniky služeb, která má zajistit všestranné možnosti využití. Třínápravový podvozek v provedení nosiče kontejnerů měl první a poslední nápravu v řízeném provedení. Byl opět osazen nízkotlakými pneumatikami značky TRELLEBORG. Ovládání návěsu je kompletně hydraulické, včetně opěrné nohy. Brzdy jsou v sériovém provedení také hydraulické.
Jak je výhodné odcestovat do Dánska za technikou pro manipulaci a aplikaci hnojiv, jednoznačně prokázala návštěva výstavy zemědělské techniky při příležitosti Mistrovství světa v orbě. Každodenní zkušenosti z provozu v různých podmínkách se musí odrazit ve vývoji a výsledkem je kompletní technologický systém. Požadavky jsou různorodé, od malých „domácích“ farem až po velké podniky nebo podniky služeb. Kvalita práce ovšem musí být výborná, a rovněž ovládání strojů musí být na odpovídající úrovni. To však již technika uvedených značek bezproblému splňuje.

Petr Beneš

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down