Aplikační technika se představila v Unčovicích

Čtyři listopadová dopoledne věnovala firma Agrotrans Otice předvedení svého nabízeného sortimentu zemědělské techniky na severní Moravě. Akce, která se již začíná stávat tradicí, přilákala na polích sice omezený počet návštěvníků, zato takových, kteří jsou v dané problematice doma a přemýšlejí o zmodernizování svého strojového parku.

Výměnné nástavby jsou stále populárnější
Německou privátní firmu Annaburger, která se specializuje na výrobu dopravní a aplikační techniky, zastupovaly v Unčovicích na Olomoucku při praktických ukázkách dva výrobky. Představilo se rozmetadlo statkových hnojiv HTS 20.79 a návěs 22.14. Kromě vystavených produktů vyrábí firma Annaburger také známé laminátové fekální cisterny. Všechny své stroje dodává buďto jako speciály, nebo jako součást stále populárnějších výměnných systémů Multiland, kdy lze na podvozek nasadit minimálně tři různé nástavby.
Rozmetadla jsou vyráběna v několika typech na dvou (největší s označením HTS 22) nebo třech nápravách (HTS 29 a 32). Představené rozmetadlo HTS 20.79 má výkyvné nápravy a odpruženou oj. K podvozku je aretováno rychloupínacími sponami. Jednoduché odnímání nástavby je řešeno dvěma páry přídavných pomocných pístnic. Stroj je vybaven vnitřní elektrohydraulikou, takže k výměně nástaveb není třeba jeřábu a zručná obsluha ji zvládne za jednu až dvě hodiny. S hydraulickým systémem traktoru je rozmetadlo spojeno dvěma hadicemi, pomocí nichž jsou ovládány jeho funkce. Multiland je vybaven kardanovým náhonem a osvětlením dle evropské normy, horní i spodní ojí, spojení s traktorem může být buď do háku nebo koule.
Posun materiálu je řešen kombinovaným pohonem a posun pásu dopředu je velice bezpečný. Proti nebezpečí poškození cizím předmětem je stroj chráněn čidlem. Při nebezpečí poruchy se pás automaticky zastaví a posune o 15 cm zpět. Potom může obsluha cizí předmět pohodlně odstranit. Materiál je dopravován pomocí třech pásů poháněných dvěma hydromotory. Předvedené rozmetadlo pracuje ve službách tři roky a za tu dobu zvládlo bez větších závad rozmést 35 000 tun chlévského hnoje a kompostu.
Představený návěs HTS 22.14 je na českém trhu největším modelem na dvou nápravách. Je dozadu i do boku sklopný a má kapacitu 27 m³. Celková hmotnost tohoto modelu, který je vybaven sedm metrů dlouhou korbou je 22 tun.
Překladací vůz Perrein Jumbo
Novinkou na českém trhu je zásobní a překladací vůz francouzské značky Perrein. Zde se představil model Jumbo 9000 na nízkotlakých širokých pneumatikách o širokém průměru. Vůz pojme devět tun hnojiva, které je do něj dopravováno čelním nakladačem nebo vaky. V agregaci s rozmetadlem může bez závislosti na dovozu přihnojovat celý půlden a za denní směnu zvládne 150 až 200 hektarů. Rozmetadlo je neseno na tříbodovém závěsu. Hnojivo je do něj z překladacího vozu dopravováno pomocí lopatkového dopravníku s hydromotorem. Vůz Jumbo se také velice dobře hodí k dopravě osiva k secím strojům.

Bogballe mezi světovou špičkou
Dánská značka Bogballe zaměřená na výrobu dvoukotoučových rozmetadel průmyslových hnojiv byla v ukázkách zastoupena typem EX Trend 1000. Sortiment značky Bogballe je však podstatně širší a uspokojí svými menšími typy o záběru 12 až 15 metrů a obsahu zásobníku od 400 litrů zemědělce hospodařící na menších výměrách stejně jako velké podniky. Pro ty se hodí právě modely EX s pracovním záběrem 12 až 36 metrů. Kombinací nástaveb může být zvětšen objem zásobníku až na 2800 litrů. Rozmetadla se dají používat jako nesená, ale lze je zavěsit také na překladací vůz nebo posadit na podvozek s nízkotlakými pneumatikami tažený traktorem s relativně nízkým výkonem.
Čtyřnásobný systém překrývání, při kterém se rozmetací kotouče točí směrem dovnitř, řadí rozmetadla Bogballe mezi špičku. Hnojení je tak přesnější a eliminuje se například vliv větru nebo nestejná granulace hnojiva či nerovnost terénu. Bogballe vyniká rovněž systémem ohraničeného rozmetání úvratí, které nazval příznačně TREND. U modelů Trend je používán systém přeměny otáčení kotoučů, který se jednoduše ovládá pákou. Její ovládání může být řešeno lankem z kabiny traktoru nebo elektromotorem.
Standardně jsou rozmetadla ovládána pomocí hydrauliky. Stále častěji však klienti volí rozmetadla s elektrickým ovládáním hradítek. Nastavení dávky zpracovává počítač, který dostává informace od senzoru umístěného na podvozku nebo kole traktoru. Tento počítač umožňuje také manuální ovládání dávky podle znalosti pozemků. Na displeji se ukazuje snížení nebo zvýšení dávky v kilogramech i v procentech. Rychlost reakce kalibrátoru je vysoká a reaguje také na změny pojezdové rychlosti. Počítač je kompatibilní se systémem GPS, který v budoucnu určitě získá na ještě větší důležitosti. Rozmetadla Bogballe již i v sezóně 2002 aplikovala s využitím GPS a rovněž N-senzoru.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *