Asijské traktory pro široké využití

Více než čtyřicet let je stará historie značky TYM. Firma byla založena v roce 1960 a v roce 1973, kdy také vstoupila na burzu se základním kapitálem 30 milionů USD, zahájila výrobu zemědělské mechanizace. Počátky jihokorejské produkce traktorů byly spjaty s japonskými traktorovými značkami, které byly základem výroby vysokého standardu.

Již v roce 1985 získal závod v jihokorejském Changwong ocenění výroby prvotřídní kvality. Firma ale neusnula na vavřínech, v roce 1993 byl založen Institut výzkumu a vývoje a školicí centrum pro zemědělskou techniku a divize zemědělských strojů získala potřebné certifikáty. Vývoj a výroba zemědělské a zahradní mechanizace je založena na vědeckých poznatcích a technologiích těch nejmodernějších trendů a značka slaví velké úspěchy jak v Jižní Koreji, tak v USA, Austrálii, a v evropských zemích pak ve Velké Británii, Německu nebo Dánsku. Ročně produkuje přes 10 000 traktorů, z nichž část nakupují i konkurenční značky pro prodej ve vlastních distribučních sítích.
Sortiment značky TYM zahrnuje modely traktorů od výkonu 23 do 70 koní. Jsou používány v zemědělství, vinařství a ovocnářství, zahradnictví, ale také v komunálním hospodářství a v neposlední řadě při péči o golfová hřiště, fotbalové stadiony nebo dostihové dráhy.
Traktory nové a nejmenší řady K2 o výkonu 23 a 27 koní jsou dodávány v provedení bez kabiny, od 31 koní mohou být opatřeny kabinou. Pohonnou jednotkou modelů s nejnižšími výkony jsou tříválcové motory Mitsubishi, u modelů od 31 do 43 koní najdeme tří nebo čtyřválcové motory Kubota, další dva typy traktorů s výkony 54 a 60 koní jsou osazeny čtyřválcovými motory Caterpillar a nejsilnější model T 700 pohání tříválcový turbomotor John Deere. Traktory jsou vybaveny synchro-reverzačními převodovkami umožňujícími řazení 12/12, 16/16 nebo 24/24 rychlostí vpřed/vzad, variantou je i řazení s hydropřevodovkou. Brzdy jsou diskové v olejové lázni. Prvkem přispívajícím ke komfortu obsluhy je plochá podlaha bez středového tunelu. Pohon všech kol je standardem pro celou modelovou nabídku TYM.
Do zemědělství i komunální sféry
Nejnovějším přírůstkem v rodině traktorů TYM jsou řady K2 a K6. Model řady K6 s označením TYM T593 si mohly prohlédnout i návštěvníci letošního Techagra v Brně. Traktor s moderním designem je poháněný motorem Caterpillar o výkonu 58 koní. Je vybaven převodovkou s 24 rychlostmi vpřed i vzad a výkonnou hydraulikou. Pro sériovou výrobu nakonec výrobce zvolil výkonnější verzi motoru Caterpillar s výkonem 60 koní a nový model nese označení T603.
V Brně nechyběl ani nejsilnější model T700 s propracovanou ergonomií, vysokým komfortem a bohatou výbavou. Pracuje s jmenovitým výkonem 70 koní, když obsluha může využít řazení 16 rychlostí vpřed a 16 vzad.
Víceúčelové traktory TYM zaujmou nejen zemědělce, zahradníky nebo sadaře, ale jistě najdou uplatnění i při práci v lese díky robustní konstrukci jak traktoru, tak předních hnaných náprav a výborné průchodnosti terénem. Opomenout ale nelze ani údržbu travnatých ploch, ať již městské zeleně, parků, sportovišť nebo dostihových areálů.
Jako dovozce jihokorejských kompaktních traktorů do střední a východní Evropy funguje společnost TYM Central Europe, která vznikla v roce 2005 a jejím sídelním místem je Brno.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *