09.08.2022 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Automatizace usnadňuje práci s lisy

Výrobce Kverneland pokračuje v modernizaci svých svinovacích lisů. Před dvěma lety uvedl na trh model 6500F jako zcela novou generaci výkonných lisů na válcové balíky s pevnou komorou. Je konstruován do nejnáročnějších podmínek a cílí na uživatele, kteří lisem sklízejí hlavně zavadlou hmotu.

Během poslední sezóny značka Kverneland také omladila svoji sérii lisů na válcové balíky s variabilní komorou. Nově navržená řada Plus byla zkonstruována pro vyšší výkonnost se sníženými provozními náklady, především díky snížení nákladů na údržbu lisu.

V dalším logickém kroku se konstruktéři Kverneland zabývali otázkou, jak docílit dalšího zvyšování lisovací kapacity obou modelů lisů a snížení časových ztrát při lisování. Dosáhli toho začleněním vyšší úrovně automatizace v pracovním procesu. Po zavedení systému TIM (Tractor Implement Management) se modelové řady lisů Kverneland posunuly do top ligy lisů na válcové balíky.

Systém TIM umožňuje dvoustrannou komunikaci mezi traktorem a lisem a cílem je dosáhnout dokonale harmonického provozu obou strojů. K vyšší efektivitě je třeba také přičíst značně zredukovanou možnost lidské chyby vinou únavy. Technologie TIM má výhodu ve významně vyšším komfortu pro řidiče, kterému odpadají stále dokola prováděné desítky úkonů v procesu tvorby balíku. Při práci s aktivovaným systémem TIM se musí řidič soustředit pouze na správný přísun sklízené hmoty do sběrače lisu s tím, že zbytek celého cyklu je již plně automatizován. Systém TIM automaticky ovládá zpomalení traktoru, jakmile lis dosáhne plného průměru válcového balíku, což spustí vázací cyklus a potom otevření zadních dveří, vyklopení balíku a uzavření zadních dveří.  Jen následný rozjezd soupravy je na obsluze traktoru, a to z bezpečnostních důvodů.

Lis na válcové balíky RV 5216 Plus při sklizni vojtěšky byl předveden na Tiskových dnech firmy Kverneland v Itálii.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down