24.02.2022 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Autonomní traktory odklízejí sníh na letišti

Velké autonomní traktory zatím v zemědělství v Evropě nejsou využívány. Ale takové letiště, to je něco jiného. Od vize až po proveditelnou studii dotahuje svou myšlenku finská Valtra v konceptu Snowbot.

Autonomní traktory Valtra, poháněné biopalivem, na zimních pneu Nokian jsou naprogramovány tak, aby prováděly co nejefektivněji zimní údržbu přistávacích ploch – zcela autonomně, bez obsluhy.

Vše si lze představit takto: na letišti ve finském Ivalo, které je mimochodem nejseverněji položené letiště Evropské unie, v nočních hodinách panuje naprostý klid. Protože ale padá sníh, probudí se autonomní traktory Valtra k životu. Nastartují motory a rozsvítí světla a přesunou se do přesně dané pozice k výdejnímu stojanu paliva. Speciální robot odšroubuje víčko palivové nádrže, zdvihne výdejní pistoli ze stojanu a zasune ji do hrdla palivové nádrže. Svým „prstem“ zmáčkne páku v pistoli a výdej paliva začne. Po automatickém vypnutí pistole je tato vrácena zpět do stojanu. Ani nízké teploty nijak nebrání v použití speciálního biopaliva.

Po doplnění paliva i druhému autonomnímu traktoru Valtra se oba tyto traktory vydávají na vzletové a přistávací dráhy. Dokáží i v noci přesně rozeznat perimetr. Pomocí velké sněžné radlice a vzadu taženého kartáče značky Vammas s vlastním motorem neúnavně odklízejí sníh z ranvejí. Pohybují se přitom i v noci po optimalizovaných předem navržených jízdních drahách.

Jakmile by palivo došlo, traktor si jej umí sám zase doplnit. To vše je již realitou díky spolupráci formou joint-venture mezi Valtrou a několika finskými specializovanými firmami. Video a více informací na stránkách https://www.runwaysnowbot.com/de/.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down