Až pět tisíc balíků za sezónu

„Hned v prvním roce udělal nový lis Case IH RB454 pět tisíc balíků a ani v následujících letech nepolevil. Když jsme ho po čtyřech letech prodávali, měl za sebou na dvacet tisíc balíků, přitom podle nového majitele vypadal jako nový. Po sezóně 2013 mi dokonce volal, že je s ním nadmíru spokojený, tedy stejně, jako jsme byli my. Za den jsem s ním udělal i více než čtyři sta balíků slámy,“ řekl týdeníku Zemědělec Michal Čermák, který se svinovacím lisem na válcové balíky pracoval na farmě svého otce v Bezděkově u Chotěboře a ve službách.

V loňském roce si na farmu pořídili nejnovější lis na válcové balíky Case IH RB455 s variabilní lisovací komorou, který vytváří balíky široké 120 cm o průměru 90 až 150 cm. Kromě nového designu došlo u něj v porovnání s modelem RB454 i k řadě technických změn, ať už na sběracím ústrojí, nebo v lisovací komoře.

Nová řada lisů Case IH RB455 se vyznačuje o 25 % vyšší produktivitou, a to díky nově navrženému designu sběracího ustrojí, který umožňuje vyšší pojezdovou rychlost, a tím méně potřebného času na hektar. Na výběr jsou dvě provedení rotoru – Rotor Feeder (bez řezání) a Rotor Cutter (s řezáním) a také dvě pracovní šířky sběracího ústrojí 205 cm nebo 235 cm. Nově je nabízen také systém odblokování rotoru z kabiny pomoci hydrauliky. Další důležitou změnou je dvojitý hydraulický systém regulace hustoty. Pro zajištění dokonalého tváření balíku jsou pásy předpínány dvojicí hydraulických pístů o tlaku 13,8 MPa. Vlastní lisování zajišťuje sestava čtyř pryžových pásů širokých 27,3 cm s protiskluzovou povrchovou úpravou a zvýšenou odolností proti otěru. Novinkou je i možnost ovládaní přes rozhraní ISO-Bus s dotykovým monitorem AFS 300 nebo AFS 700, které jsou přímo součástí kabiny traktorů Case IH. Ve standardu má lis pneumatiky o rozměru 500/55-20 pro snížení tlaku na půdu.*

Praktické porovnání obou modelů naleznete v Zemědělci č. 8.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *