13.07.2020 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Až se sklizeň zeptá, kam mě uskladníte…

Když budete projíždět českou krajinou a občas mrknete do areálu zemědělských podniků, zjistíte, že řada z nich má nové kapacity pro skladování a posklizňovou úpravu rostlinných produktů, tedy především obilnin a řepky. Velkoobjemové zásobníky jsou viditelné z dálky a do okolí září svojí stříbrnou barvou, která je dána antikorozní pozinkovou úpravou. Tři nová sila o objemu 1630 m3 se nově tyčí i v areálu Zemědělské společnosti Horní Krupá a.s.

V posledním červnovém dni proběhlo v Horní Krupé slavností předání hotového díla, jež vyprojektovala a na klíč realizovala firma Bednar FMT s. r. o. a které vyjma tří věžových sil zahrnuje též čističku a sušárnu a samozřejmě i nezbytnou halu pro příjem a moderně řešenou expediční část. Na slavnostní akci byla přítomna i veřejnost, včetně té novinářské.

 

Lepší kvalita, vyšší efektivita

Zemědělská společnost Horní Krupá, a. s., patří do skupiny podniků VP Agro a hospodaří na Vysočině, nedaleko Havlíčkova Brodu. Byla založena v roce 2000 a v současné době obhospodařuje přibližně 1600 ha. Z toho více než 1250 ha je orné půdy.  Podnik se zaměřuje na chov skotu, jehož základ tvoří stádo 500 dojnic. Významný je i chov prasat, v němž mají ustájeno 149 prasnic, průměrně odchovávají 550 selat a asi 1200 prasat je ve výkrmu. V rostlinné výrobě se soustřeďují na zajištění krmivové základny pro chovaná zvířata, technické plodiny a obilniny. Na značné výměře (247 ha) je pěstována řepka, obilniny zaujímají 487 ha, brambory 105 ha a krmné plodiny 411 ha.

Skladování obilnin a řepky bylo v Horní Krupé doposud prováděno v halách s nedostatečným větráním a část produkce se vozila přímo do výkupu. To samozřejmě nebylo ideální řešení a v halách skladované komodity neudržely dlouhodobě svoji kvalitu. A protože zejména výkrm prasat vyžaduje přípravu značného množství krmných směsí, musela po areálu často jezdit dopravní technika, která komponenty převážela do výrobny krmiv. Nevyhovující byla i stará čistička a sušárna.

Tomu je nyní konec. Příprava krmných směsí sice zůstala na svém místě, ale obilniny se do ní už transportují dopravníkem z nových sil a tím odpadá část práce a snižují se provozní náklady.

 

Příjem v uzavřené hale

Novou posklizňovou a skladovací technologii jsme si mohli prohlédnout. Začali jsme, jak jinak než v příjmové hale, kam se zemědělské komodity přivážejí s využitím dopravní techniky. Protože je dopravní technika různá a má různé prostorové nároky, je příjmová hala řešena s podjezdnou výškou 9 m, která umožňuje přímo v hale sklápět i dlouhé kamionové návěsy. Přední a zadní vrata jsou nutností v případě, kdy prší, aby se u naskladňovaného materiálu dále nezvyšovala jeho vlhkost.

Roštová podlaha má plochu 4 x 12 m (dovoluje i boční sklápění) a pod ní je příjmový koš a dopravní cesty s kapacitou 100 t/h (jejich výrobcem je česká firma Hauser CZ). Dopravními cestami se naskladněné komodity mohou po předčištění vést na různá místa – přes vyrovnávací zásobník do sušárny, do sousední přípravny krmných směsí, na expedici či přímo do skladovacích sil.

V silech je systém řízeného větrání, který upravuje parametry provzdušňování skladovaného materiálu podle vnitřních teplot a podle teploty a vlhkosti venkovního vzduchu. Systém může být doplněn i o dešťový senzor, který provzdušňování přeruší ihned, jakmile začne pršet, když vlhkost vzduchu ještě není zvýšená natolik, aby ji vlhkostní senzor zaznamenal.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 8/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down