06.06.2014 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Baličky od domácího výrobce

Malou, leč zajímavou expozici měla na brněnském Techagru též pardubická firma Temak. Pokud vám její název není známý, stačí uvést, že se jedná o původní baličky vyráběné firmou Jan Tvrdek, jejíž činnost skončila a aktivity ve výrobě převzala od roku 2010 právě firma Temak.
V nabídce firmy Temak jsou v současné době čtyři modely baliček, přičemž všechny jsou určeny pro balení válcových balíků do fólie.
Nejjednodušší provedení zastupuje model T-02 s rotujícím stolem určený především pro stacionární balení. Tento model je v převážné míře používán s automatickým ovládáním (včetně automatického vyklopení) doplněným o ovládání dálkové, čímž lze dosáhnout úspory v podobě vyloučení obsluhy přímo u stroje. Celý proces je tedy velmi jednoduše řízen pouze obsluhou manipulačního prostředku.
Model T02N konstrukčně vychází z typu T02 přičemž základní rozdíl spočívá v doplnění nakládacího ramene, tudíž je možné balíky nakládat přímo na poli a významně tím rozšířit možnosti použití tohoto stroje. Stejně jako v předchozím případě je v převážné míře dodáván s automatickým ovládáním.
Dalším z nabízených modelů je typ T03. Jedná se o jakousi obdobu baličky T-02N s tím, že je tento model vybaven podvozkem, takže nezatěžuje tříbodový závěs traktoru a navíc může převážet dva balíky za současného balení jednoho z nich. Právě díky této koncepci je možné s modelem T-03 agregovat i traktory nižších váhových kategorií.
Posledním a zároveň nejprodávanějším modelem z „dílny“ firmy Temak je typ T-04 s roztahovacími válci a balicím ramenem. Tento model je pro svou univerzálnost velmi oblíben mezi zemědělci z celé ČR a SR. Jeho oblíbenost ještě více stoupla s příchodem nového zcela automatického ovládání vyvinutého samotnou firmou Temak. Na výstavě Techagro byl předváděn v provedení Exclusive Plus, což je v současné době nejvyšší možná výbava. V praxi to znamená, že kromě zcela automatického ovládání a hydraulického filtru tlakového oleje je tento typ vybaven ještě funkcí automatického otočení balíku o 90°. Balík je tak položen na volný konec ustřižené fólie, a tím pádem nedochází vlivem větru k postupnému odmotávání fólie ze zabaleného balíku.
Firma Temak vyrábí ročně 40 až 50 kusů baliček, jejichž pozitivem je jednoduché provedení a příznivá pořizovací cena. Některé modely nesené v tříbodovém závěsu traktoru lze využít též jako baličky stacionární s pohonem pomocí elektromotoru, což je účelné, pokud balení probíhá přímo v areálu zemědělského podniku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down