28.06.2024 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bednar FMT předal tři nové stroje podniku Agroservis Višňové

Agroservis Višňové je významným zemědělským podnikem, který dlouhodobě spolupracuje s českým výrobcem zemědělské techniky Bednar FMT. Celkem v Agroservisu Višňové provozují šestnáct strojů od společnosti Bednar FMT. Letos na jaře se jejich flotila rozrostla o tři nové talířové podmítače: Swifterdisc XE 14400 Mega, Swifterdisc XE 10400 Profi a Atlas AE 12400 Profi.

„Se společností Bednar FMT spolupracujeme již od jejího začátku v roce 1997. První stroje, které jsme začali využívat, byly diskové podmítače Preciser, tehdy ještě pod původním jménem společnosti Strom Export. Tyto diskové podmítače používáme dodnes. Aktuálně provozujeme šestnáct strojů Bednar a v letošním roce se do práce zapojí tři nově pořízené. Bednar FMT je náš dlouholetý partner, od kterého očekáváme profesionální přístup a kvalitní poprodejní servis. Nové stroje jsme pořídili zejména z důvodu optimalizace řešení zpracování půdy a jako částečnou náhradu vysloužilých diskových podmítačů,“ popisuje spolupráci mezi společnostmi Ing. Vladimír Vančura, hlavní agronom společnosti.

Talířové podmítače

Talířové podmítače mají nezastupitelné postavení jak v systémech konvenčního zemědělství, tak v systémech minimalizace. Slouží především k základnímu zpracování půdy, co nejdříve po sklizni. Díky rychlé podmítce je docíleno rychlého vzcházení plevelů, nedochází ke ztrátě vláhy a eliminován je i výskyt chorob a škůdců. Využity mohou být i k předseťové přípravě půdy a těžké podmítače například i k zapravení organické hmoty nebo meziplodiny.

Společnost Bednar nabízí talířové podmítače v pracovním záběru od 1,75 m až po 18,4 m. Do rodiny podmítačů SwifterDisc patří univerzální podmítače schopné zpracovat půdu až do hloubky 14 cm a v nabídce společnosti Bednar jsou v několika různých verzích. Talířové podmítače Atlas jsou navrženy pro zpracování velkého množství posklizňových zbytků a zpracují půdu do hloubky až 16 cm.

Trojice talířových podmítačů

SwifterDisc jako celebrita

Jedním ze strojů, který už zanedlouho bude pracovat na pozemcích podniku Agroservis Višňové je talířový podmítač SwifterDisc XE 14400 Mega. Jestli máte dojem, že jste o podobném stroji již slyšeli, určitě je to pravda. Je to totiž pravý bratr celosvětové celebrity SwifterDisc XE 18400 Mega, jenž loni v létě dokázal v agregaci s pásovým traktorem John Deere 9RX 640 stanovit nový světový rekord, když za 23 hodin a 36 minut čistého času zpracoval 769,36 hektarů. Událost se odehrála Rumunsku ve spolupráci s místním distributorem firmou IPSO. Talířový podmítač SwifterDisc XE 18400 Mega byl zařazen do výroby na podzim roku 2021 a je to největší talířový podmítač, který firma Bednar FMT produkuje. Jeho pracovní záběr činí 18,4 m a je určen k agregaci s největšími traktory na trhu.

Řada podmítačů SwifterDisc XE Mega je postavena na dvou sklopných nedělených rámech, které se do transportní pozice sklápí směrem dopředu nad tandemovou nápravu a širokozáběrové stroje se tak mohou pyšnit transportní šířkou pod tři metry. Díky chytrému, a přitom jednoduchému konstrukčnímu řešení mají nízký počet hydraulických válců a nehrozí ztráta tlaku na boční rámy. Na souvrati se stroj otáčí na zadních válcích, předních podpěrných otočných kolech a transportní nápravě a jeho bezpečné otáčení zajišťuje dlouhá oj. Pracovními orgány jsou talíře buď zubaté o průměru 520 mm (na přání 560 mm) a nebo Agressive s lepším řezacím a míchacím efektem a průměrem také 520 mm resp. 560 mm. Každé dva talíře jsou uchyceny na jedné slupici, což zaručuje snadný tok posklizňových zbytků a lehký průchod stroje. Vůči sobě jsou talířové sekce natočeny do tvaru písmene X. Díky tomuto řešení, které nazval Bednar X-Precise, neujíždí stroj do strany a kopíruje stopu traktoru.

Stroj dokáže zpracovat půdu do hloubky až 14 cm. O nastavení hloubky a její precizní udržení se stará jednak zadní pěch a jednak velká přední otočná a opěrná kola. Přispívá k tomu i tandemová náprava, která umožňuje ideální rozložení váhy stroje a zaručuje konstantní tlak na talířovou sekci v celé její šířce. Široká nabídka zadních pěchů umožňuje přizpůsobení stroje různým podmínkám. Pěchy jsou uspořádány do dvou řad, což zabraňuje houpání stroje při práci.

Řada SwifterDisc XE Mega je určena pro velké podniky. Stroje díky svým velkým plošným výkonům dokážou zvýšit efektivitu i produktivitu práce a navíc snížit počet přejezdů po pozemku. Agroservis Višňové už jeden model SwifterDisc XE 14400 Mega se záběrem 14,4 m provozuje a nyní k němu přibyde druhý.

SwifterDisc XE 10400 Profi

Druhým talířovým podmítačem, který zakoupil podnik Agroservis Višňové je SwifterDisc XE 10400 Profi. I u tohoto modelu jde již o druhý stroj, avšak tentokrát bude SwifterDisc XE 10400 Profi vybaven nejlepším ovládáním od společnosti Bednar systémem Bednar Easy Control, který dovoluje elektro-hydraulické nastavení stroje. Talířový podmítač je vybaven dvěma řídícími jednotkami, které jsou přes ISOBUS kabel propojeny s ovládacím terminálem. Jedná se o kombinaci hydraulického ovládání pracovních částí stroje pomocí Load Sensing hydraulického systému traktoru a elektronické regulace hydraulických okruhů. Ovládání nabízí možnost plynulé změny pracovní hloubky, stejně jako regulace jednotlivých částí stroje a systému skládání a rozkládání, z pohodlí kabiny traktoru.

SwifterDisc XE 10400 má pracovní záběr 10,4 m a půdu dokáže zpracovat do hloubky 14 cm. Je to univerzální širokozáběrový podmítač s konstrukční pracovní rychlostí až 18 km/h a lze ho využít jak do podmítek po sklizni, tak pro předseťovou přípravu.

SwifterDisc XE 10400 Profi se konstrukčně podobá SwifterDisc XE_Mega. Základem je rovněž koncepce dvou sklopných bočních rámů a předsunutá náprava a pracovními orgány jsou též zubaté nebo Agressive talíře postavené do dvou řad. Stejný je i koncept X-precise znemožňující stroji driftování. Co je však na SwifterDisc XE Profi zajímavého, je vzdálenost mezi přední a zadní řadou talířové sekce, která činí 100 cm a je v této třídě talířových podmítačů největší. Úctyhodná je i vzdálenost talířů k zadní ose pěchu, jež činí až120 cm. Konstrukční řešení přináší lepší průchodnost stroje a schopnost zamíchat i velké množství posklizňových zbytků.

V Agroservisu Višňové se rozroste flotila strojů Bednar FMT

Atlas AE 12400 Profi

Třetí podmítač je z rodiny Atlas, typ Atlas AE 12400 PROFI s pracovním záběrem 12,4 m. Na rozdíl od předchozích dvou je tento stroj osazen talíři s větším průměrem (620 mm) a jednotlivé talíře jsou jištěny pomocí vinuté pružiny. Taktéž u stroje Atlas AE PROFI padla volba na plně elektro-hydraulické ovládání stroje. Stroj nachází primárně uplatnění pro zpracování opravdu velkého množství posklizňových zbytků. Mohou to být například pozemky po sklizni kukuřice na zrno. Atlas zvládne zapravit i meziplodiny nebo organické hnojivo. Dobrá průchodnost stroje je dán a konstrukcí, kdy přední a zadní řada talířové sekce jsou od sebe vzdáleny 120 cm a vzdálenost talířů k zadní ose pěchu je až 120 cm. Světlá výška rámu činí 70 cm.

Co je naopak totožné s ostatními zmíněnými talířovými podmítači je postavení talířových sekcí do písmene X.

Na všechny pracovní orgány je vyvíjen rovnoměrný přítlak a stroj tak výborně dodržuje nastavenou pracovní hloubku v celém pracovním záběru.  Je to dáno jednak tandemovou nápravou, jež se nachází před první řadou talířů a umožňuje rovnoměrné rozložení váhy stroje a dále dvěma sklopnými bočními rámy.*

Předán byl i krásný obraz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down