Běloruský pracant pod Ještědem

Zima se k nám letos příliš nehrnula, takže pasoucí skot byl na loukách vidět ještě v půli listopadu. Ten sice nebyl cílem návštěvy, ale spolehlivě zavedl až k cíli, na statek ke Svobodovým v Křižanech u Liberce. Velkým pomocníkem při podnikání je pro ně traktor Belarus z Minského traktorového závodu.

Josef Svoboda hospodaří na 130 hektarech polí a luk v okolí Křižan, z toho orné půdy je necelých 50 hektarů. Na orné půdě pěstuje převážně obilniny, které následně využije jako krmivo pro skot. Na farmě chová 70 kusů skotu, z toho 50 dojnic, které jsou hlavním zdrojem příjmů.

Traktor na pole i na dopravu

Když před třemi lety řešili Svobodovi problém s dosluhujícím traktorem ZT 303, hledali adekvátní náhradu. Chtěli traktor s výkonem kolem sta koní, ale takových je na trhu nepřeberné množství. Dále vyžadovali co nejlepší poměr mezi pořizovací cenou a požadovanou výbavou. Nový traktor měl mít výkon, snadnou obsluhu a provoz s co nejmenším výskytem poruch. Jinými slovy – hledali „konstrukčně jednoduchý traktor, který bude ovládán mechanicky, pokud možno bez elektroniky, i za cenu nižšího komfortu pro obsluhu“.
Stanoveným požadavkům před třemi lety nejlépe vyhovoval traktor Belarus. Svobodovi se rozhodli pro bezmála sto koňovou verzi, typ 952 GL. Protože tenkrát využili zaváděcí akce, vyšlo je pořízení nového stroje na 550 000 korun bez DPH.
V současné době traktor na farmě zastane naprostou většinu práce. Využívá se pro dopravu krmiva, kde nahradil starou Pragu V3S, a majitel si ho nemůže vynachválit. Doprava krmiva se podle něj sice o pár minut nyní protáhne, nicméně obrovská úspora paliva časový handicap vykompenzuje. Drobnou výtku udělil traktoru jen při orbě, kdy má dostatek výkonu, ale je příliš lehký, váží pouze necelých 4000 kilogramů. Musí proto používat jen čtyřradličný pluh, i když by výkonem zvládl i pětiradličný. V sezóně sušení píce je traktor agregován s lisem.

Srdcem traktoru
je osvědčená klasika

Traktor pohání léty osvědčený, čtyřválcový, kapalinou chlazený motor s turbodmychadlem. Synchronní převodovka nabízí čtyři skupiny se čtyřmi rychlostmi řazenými pod zatížením. Stroj má čtrnáct rychlostí vřed a čtyři rychlosti vzad, maximální rychlost je 38 km/h.
O přenos točivého momentu od motoru na převodovku se stará suchá jednolamelová spojka. Původně byly na traktoru namontovány suché kotoučové brzdy, jelikož se ale příliš neosvědčily, byly nahrazeny kotoučovými brzdami v olejové lázni. Nezávislý zadní vývodový hřídel se ovládá elektrohydraulicky a nabízí 540 nebo 1000 n/min.

Dovoz a výroba

Traktory Belarus jsou u českých drobných zemědělců velice oblíbeny. Jde o vcelku spolehlivé stroje a téměř všichni uživatelé se shodují, že naprostou většinu poruch dokáží opravit sami ve velice krátké době a s minimálními náklady. Velké množství dílů, ze kterých je traktor smontován, totiž pochází od českých výrobců.
Na český trh traktory Belarus importuje firma Info Busines Centrum již od roku 2001. Od té doby se její sortiment rozrostl a v současné době kromě traktorů Belarus nabízí i sklízecí mlátičky Liagromaš, talířové podmítače BDT, svinovací lisy na kulaté balíky, secí stroje rozmetadla a přívěsy. V nabídce má v současné době osm traktorů s výkonovým rozpětím od 35 koní do 155 koní.
Minský traktorový závod, odkud tyto stroje pocházejí, má ve výrobě traktorů dlouholetou tradici. Byl založen v roce 1946 a od této doby jich vyrobil více než tři miliony kusů. V roce 2000 byl v podniku zaveden systém managementu jakosti podle evropských norem a podnik získal certifikát ISO 9001.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *