Mobilní technika pro krmení přežvýkavců je stále z naprosté většiny zastoupena závěsnými a samojízdnými krmnými vozy. S rozvojem automatizace, která se nevyhýbá ani zemědělství, jsou však stále častěji využívány různé automatické systémy.
V intenzivních chovech převažuje technika, umožňující vytvářet směsnou krmnou dávku. Hovoříme o míchacích vozech, které se liší provedením vlastního míchacího zařízení a také způsobem plnění míchací vany.
Danou techniku rozdělujeme na modely závěsné, samojízdné či stacionární. Posledně jmenované jsou součástí různých automatizovaných systémů přípravy a zakládání krmiva. Míchací vozy jsou především zastoupeny horizontálními a vertikálními modely, méně často se používají pádlové nebo pneumatické míchací vozy. Všude tam, kde používáme jeden druh objemného krmiva, který může být maximálně doplněn jadrnými krmivy, se využívají klasické modely krmných vozů. Bez ohledu na typ krmného vozu se jednotlivé modely odlišují způsobem zakládání krmiva do žlabu nebo na krmný stůl.
Článek Ing. Filipa Javorka vychází v dubnovém Farmáři.