Bezstarostná manipulace v zemědělství

Teleskopické manipulátory se ve většině případů po jejich pořízení stávají velmi používaným a klíčovým strojem na každé farmě. I proto je velice důležitá jejich kvalita, spolehlivost a často také výkonnost – především v případě, že pracují v tvrdých podmínkách BPS nebo v živočišné výrobě. Toho, že se takové stroje v podstatě nedají nahradit, si je vědoma i společnost Deutz-Fahr. Ve střední řadě manipulátorů proto nabízí celkem 3 velmi robustní modely s dosahem ramene od 6,1 do 7,3 metru, které garantují kvalitu a spolehlivost. A že výrobce svým strojům věří, dokazuje rovněž standardní dvouletá záruka.

Kvalitní konstrukce a komponenty

Kvalitně provedená konstrukce tvoří u teleskopických manipulátorů Deutz-Fahr základ. Velmi robustní stavba rámu, teleskopického výložníku, nápravy a dalších nosných komponent se již stačila osvědčit v praxi. Ani několik let náročného zemědělského provozu nedělá manipulátorům problém. To, že je konstrukce opravdu robustní, potvrzuje celková hmotnost až 8,6 tuny, se kterou se tyto stroje řadí mezi nejtěžší na trhu. Mezi zajímavosti patří také použití Z-kinematiky pro pohyb nářadí výložníku, který umožňuje velmi rychlé pohyby s obrovskou trhací silou a rozsahem pohybu až 151°!

Stejně jako u konstrukce tak i u všech dalších komponent nepřipustila firma žádné kompromisy. Ať už se jedná o motor Deutz, který překvapuje svými parametry, vynikající převodové ústrojí Turner nebo o propracovaný hydraulický systém od firmy Bosch Rexroth. U teleskopických manipulátorů Deutz-Fahr najdete pouze komponenty nejvyšší kvality, které jsou velmi dobře sladěné a stroje díky nim vynikají bezkonkurenční všestranností.

Čtyři válce i bez filtru a SCR

Použitá pohonná jednotka Deutz TCD 3.6 reprezentuje v současnosti nejlepší dostupnou motorovou technologii na trhu. Její unikátní vlastnosti jsou více než vhodné pro použití v teleskopických manipulátorech. Motor vyniká obrovskou pružností a s maximálním výkonem 123 koňských sil je schopen dosahovat stejných výsledků jako agregáty s výkonem 140 a více koní. Navíc dokáže jako jediný čtyřválec na trhu s výkonem nad 110 k plnit aktuální emisní normy zcela bez použití filtru pevných částic nebo systému SCR. A právě díky tomu patří tento agregát mezi nejspolehlivější na trhu. Zároveň se prokázal i ve velmi těžkých podmínkách jako extrémně úsporný a celkově provozně nenáročný.

K vynikajícím hodnotám spotřeby velkou měrou přispívá propracovaný chladicí systém umístěný za motorem – tedy v části, kam se nedostává tolik nečistot. Tím nedochází k tak silnému zanášení. A pokud by snad docházelo ve velmi prašném prostředí k silnějšímu znečištění, jsou všechny modely vybaveny automatickou reverzací ventilátoru. Její součástí je i zcela nezávislý hydraulický pohon ventilátoru umožňující regulaci otáčení v závislosti na skutečných provozních podmínkách. Celý systém pak výraznou měrou přispívá k udržení optimálních provozních parametrů a tím nízké spotřeby. Díky kompaktní stavbě motoru není problém chladicí systém vyčistit také manuálně – jelikož zde nenajdete žádné mezery a prostory mezi chladiči, stačí ho jednoduše vyfoukat kompresorem.

Hydraulický systém perfektně sladěný s motorem

Neméně důležitou součást efektivního a spolehlivého provozu představuje hydraulický systém, který je v tomto případě kompletně sesazený z komponent Bosch Rexroth. Srdce tvoří axiální pístové čerpadlo o max. průtoku 150 l/min sloužící díky použití mechanické převodovky řazené plně pod zátěží výhradně k pohonu pracovní hydrauliky. Zajímavou vlastností čerpadla je použití elektronického ventilu pro regulaci pohybu naklápěcí desky. To se projevuje v nízkých otáčkách okamžitou a skutečně proporcionální reakcí na povel, zatímco ve vysokých otáčkách dochází k zamezení přetížení motoru náhlým zatížením doprovázeného snížením otáček a tím dočasným poklesem množství dodávaného oleje do systému pracovní hydrauliky.

Kompletní ovládání zajišťují proporcionálně řízené elektrohydraulické ventily, které umožňují nakonfigurovat si jednotlivé funkce dle požadavku obsluhy. Velmi výhodné je jejich umístění v zadní části rámu – po demontáží dvojice krytů máte celý rozváděč doslova jako na dlani.

Plná síla od 0 až do 40 km/h

Všechny manipulátory střední řady jsou vybaveny výlučně převodovkou plně řazenou pod zátěží s celkem 6 převody vpřed a 3 vzad. Díky tomu dosáhne stroj maximální rychlosti až 40 km/h. Použitelnost takových rychlostí na horších komunikacích garantuje vynikající odpružení výložníku, které protipohyby vyrovnává kmity a celý stroj si tak zachovává stabilitu i ve vyšších rychlostech nebo při jízdě například po loukách při svážení balíků.

Použití mechanické převodovky řazené pod zátěží oproti převodovkám hydrostatickým má své opodstatnění – přenos síly je zde téměř beze ztrát a manipulátory mají v kombinaci s trvalým pohonem všech kol vynikající prostupnost terénem. V případě potřeby manipulace se díky hydrodynamickému měniči v pomalých rychlostech chovají jako převodovky hydrostatické. Velký argument představuje také životnost takového ústrojí a trvanlivost dobrého přenosu výkonu, který hydrostatické ústrojí s postupujícím opotřebením ztrácí.

Prostorná kabina s jednoduchým ovládáním

Jak již bylo zmíněno na začátku, teleskopické manipulátory se řadí mezi velmi vytížené stroje a proto ani u nich Deutz-Fahr nezapomíná na  komfort, který zde hraje velmi důležitou roli. Proto jsou kabiny teleskopických manipulátorů velmi prostorné a pohodlné. Vzduchem odpružené sedadlo je samozřejmostí stejně jako multifunkční ovládací joystick, na kterém jsou sloučené veškeré hydraulické funkce, ale i ovládání převodovky a reverzace.  Řidič má navíc výborný výhled z kabiny na všechny strany.

Rovněž všechny další ovládací prvky jsou vždy po ruce. Kolébkové přepínače vlevo od volantu a vpravo vedle sedadla řidiče garantují jednoduché ovládání všech funkcí. K ovládání režimu řízení slouží panel vpravo od volantu. Obrovskou výhodu poskytuje automatické seřízení kol do středové polohy bez nutnosti zásahu řidiče. Komfort používání zvyšují i dva režimy ovládání – režim lopaty pro rychlou práci s maximální silou a režim manipulační pro citlivou práci při nakládání choulostivých věcí. Na daném panelu se nacházejí také tlačítka pro ovládání diagnostiky, která je kompletně integrovaná do přístrojového displeje.

Kompletní výbava, snadná údržba

Manipulátory Deutz-Fahr mají již v základní konfiguraci veškerou potřebnou výbavu. Nechybí výkonná klimatizace, odpružení ramene, přídavný hydraulický okruh, vzduchem odpružené sedadlo, plné osvětlení a další „drobnosti“. K tomu dává výrobce v ceně 2 roky plné záruku a 5 let na konstrukci stroje. Poprodejní služby na vysoké úrovni, technická podpora a další bonusy jsou pro všechny servisní zastoupení značky Deutz-Fahr standardem. V současné době je u obchodních zastoupení značky Deutz-Fahr po celé ČR k vidění hned několik manipulátorů a část z nich je navíc určena pro praktické předvádění.

Ing. Václav Baštýř

GARNEA, a. s.

 

 

DEUTZ-FAHR_Agrovector1.jpg

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *