24.05.2023 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bobcat porušuje zaběhlá pravidla

Poté, co byl v roce 2022 uveden na trh první, plně elektrický kompaktní pásový nakladač Bobcat T7X, představila společnost Doosan Bobcat (zatím ve fázi prototypu) i první, plně elektrický a smykem řízený nakladač na světě – Bobcat S7X. A nejen to. S novou koncepcí pásového nakladače Bobcat RogueX zkoumá možnosti elektrického pohonu, autonomního provozu a zcela nové geometrie zvedacího ústrojí.

Stejně jako pásový T7X i kolový model S7X využívá lithium-iontové akumulátory o celkové kapacitě 60,5 kWh (špičkový výkon dosahuje asi 80 kW/107 k), je vybaven bezkartáčovými elektromotory a pohony s kuličkovým šroubem pro hlavní funkce zvedání a naklápění adaptéru. Nepoužívá tedy klasický hydraulický systém a podle údajů výrobce byl proto objem provozních náplní snížen o 96 % a celkové množství použitých dílů asi o 50 %, což potvrzuje skutečnost, že elektropohony jsou konstrukčně jednodušší oproti strojům se spalovacími motory.

Pro celodenní nasazení

Akumulátor a elektrické hnací ústrojí pracující s napětím 336 až 465 V přinášejí zajímavé výkonové charakteristiky s točivým momentem, který je až třikrát vyšší než u tradičních nakladačů. Nakladač dokáže pracovat až 8 hodin na jedno nabití (podle způsobu použití), což pro většinu provozovatelů znamená více než celodenní provoz (při zohlednění přestávek a doby, kdy není v činnosti). Plné nabití akumulátorů trvá přibližně 10 hodin. V porovnání s klasickým nakladačem se spalovacím motorem nabízí Bobcat S7X plynulou a pohodlnou práci s minimálními vibracemi a téměř bezhlučným provozem.

„Jako vynálezci původního smykem řízeného nakladače s konvenčním pohonem máme radost, že jsme mohli navázat na naše historické dědictví a inovovat nakladače pro výzvy současnosti,“ říká Joel Honeyman, viceprezident společnosti Doosan Bobcat pro globální inovace. „S7X je neuvěřitelný produkt s reálným uplatněním, vhodný pro provoz na místech citlivých na ochranu životního prostředí, v oblastech s omezením hlučnosti a také pro provoz uvnitř budov.“

 Kolový model S7X využívá lithium-iontové akumulátory o celkové kapacitě 60,5 kWh

Na cestě k autonomnímu provozu

Zatím v rané fázi vývoje je další novinka nesoucí název Bobcat RogueX. Ačkoli se tento stroj blíží pásovému nakladači, reprezentuje vlastní kategorii. Je vybaven Li-Ion akumulátory, elektrickým hnacím systémem, nevyužívá žádnou hydrauliku a díky dálkovému ovládání zvládne práce i tam, kde by to pro obsluhu nebylo bezpečné. Jelikož tento nakladač nemá kabinu, mohlo být upraveno jeho zvedací ústrojí, které má jinou kinematiku zejména z pohledu naklápění adaptéru.*

Zatím v ranné fázi vývoje je Bobcat RogueX

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down