Bohatá výbava a komfortní obsluha

V expozici akciové společnost Agri CS si mohli návštěvníci veletrhu Techagro prohlédnout kromě traktorů Case IH i nejnovější modely traktorů Steyr. Stroje této značky mají společnou platformu s traktory Case IH a již tradičně se vyznačují bohatou výbavou a poměrně vysokým komfortem obsluhy.

Moderní značku Steyr reprezentovaly na brněnském výstavišti čtyři modely.

Stabilní model do hor
Nejmenším vystaveným modelem byl traktor Steyr 495 Kompakt se čtyřválcovým motorem o výkonu 93 koní. Byl vybaven tím nejlepším, co v současné době existuje, včetně přední i zadní EHR hydrauliky a pro zvýšení bezpečnosti při práci na svazích ještě brzdami v přední nápravě. Značka Steyr používá speciální patentované řešení, kdy jsou spodní ramena hydrauliky uchycena přímo na nápravě. Tato konstrukce je velice vhodná pro sklizeň na svazích, zejména v horských oblastech.
K výborné stabilitě a dokonalé manévrovací schopnosti přispívá poměrně nízké těžiště. Stabilitu lze dodatečně zvýšit použitím širších pneumatik nebo přestavením ráfků kol. Jejich nabídka je velice široká, od standardních polních, přes travní pneu až po speciální turfové pneumatiky. Malá výška traktoru se pozitivně projevuje velice pohodlným nastupováním do nadstandardně vybavené, klimatizované kabiny, která nabízí dostatek prostoru a hlavně pohodlí. Směr jízdy pod zatížením malou se mění pákou pod volantem, synchronizované stupně se řadí pákou napravo. Na její hlavici jsou tlačítka pro řazení pod zatížením a ovládání tříbodového závěsu. Jak zadní, tak i přední tříbodový závěs může být ovládán pomocí EHR nebo mechanicky. Veškeré nezbytné informace o jízdě se zobrazují na přehledné digitální přístrojové desce.
O dokonalý výkon v každé práci se starají moderní turbo motory o objemu 4,5 l u čtyřválcových modelů 485 a 495 nebo tříválcové motory 360, 370 a 375 s objemem 2,9 l. Hydraulika disponuje zvedací kapacitou až 2800 kg a hydrogenerátorem s průtokem 64 l/min.
Traktor pro každodenní práci
Řada 9000 MultiTrac byla na veletrhu Techagro zastoupená modelem 9090M s výkonem motoru 90 koní. Po ukončení výroby v České republice velmi oblíbených traktorů Case IH CS86 a CS94 a v barvách Steyr M9086 a M9094 připravil rakouský výrobní závod modernizovaného nástupce, který je dostupný pouze pod značkou Steyr. Modely označované 9080M, 9090M a 9100M se čtyřválcovými přeplňovanými motory o objemu 4,4 l a výkony 80, 90 a 100 koní se vyrábějí jak v provedení pro zemědělství, tak ve speciální úpravě v oranžovém lakování pro lesnictví a komunální využití.
Podle filozofie značky Steyr jsou i tyto modely vybaveny maximálním komfortem, od řazení pod zatížením, elektronické regulace tříbodového závěsu, až po klimatizaci, zcela novou digitální přístrojovou desku nebo komfortní sedadlo spolujezdce. K dalšímu využití je možná montáž otočného řízení traktoru přímo z výrobního závodu. To, čím si tyto traktory získaly a stále získávají nové zákazníky, je jejich pověstná spolehlivost, robustní konstrukce a především jejich neotřelý líbivý design.
Specialitou výbavy v této třídě je sdružený ovladač Multicontroler na řadicí páce převodovky s ovládáním tříbodového závěsu, vnějších okruhů a řazení pod zatížením. Převodovka je standardně vybavena dvoustupňovým násobičem a nabízí šestnáct rychlostí vpřed a vzad, na přání lze nabídnout plazivé rychlosti. Vnější okruhy se ovládají křížovou pákou Cross Lever a dva z nich lze ovládat elektricky. Elektricky je rovněž spínán PTO. Zajímavostí je funkce OptiStop, kdy se při brzdění automaticky připíná náhon přední nápravy a brzdí všechna čtyři kola. Specialitou této modelové řady je lakování traktoru do barvy podle přání zákazníka pouze za malý příplatek.

Profi výbava do lesa
Třetím zajímavým modelem byl traktor Steyr 4100 Profi Forest ve speciální lesní výbavě. Řada Profi reprezentuje střední výkonovou třídu traktorů s výkony od 100 do 168 k. Po technické stránce jde o velice vyspělé traktory vybavené nejmodernějšími motory se vstřikováním Common Rail, čtyřmi ventily na válec, Power Boostem, patentovaným snímačem točivého momentu na setrvačníku a řídicí jednotkou chlazenou naftou.
Na motor navazuje inovovaná převodovka Power-8 až se 17 stupni vpřed a 16 vzad s maximální rychlostí 40 km/h při otáčkách motoru pouze 1800 n/min. Jde o moderní převodovku s řazením pod zatížením až osmi stupňů rozmístěných do dvou skupin. Převodovka disponuje dvěma režimy automatického řazení POLE/SILNICE, ve kterých umí řadit plně samočinně. Řazení probíhá na základě informací o zatížení traktoru z čidla pro snímání točivého momentu. Obsluha si může podle povahy práce sama nastavit pokles otáček motoru v rozmezí pět až 25 % po kterém převodovka přeřadí. Elektronický systém traktoru komunikuje prostřednictvím datové sběrnice CAN-BUS, na níž jsou napojeny jednotlivé řídicí jednotky, které s její pomocí komunikují. Tím se jejich vzájemná komunikace velice zrychluje. Navíc lze proti standardnímu elektronickému systému uspořit velké množství elektrických kabelů.
Zajímavostí je kompletní otočné řízení – originální provedení Steyr. Na sedačce traktoru je integrovaná loketní opěrka Multicontroler s ovládáním řazení, tříbodového závěsu, vnějších okruhů i reverzace. Tato opěrka se otáčí přímo se sedadlem do zadní části, kde je posuvně uložen volant, který si řidič může nastavit do různé polohy. V zadní části se nacházejí i pedály – brzda, spojka a plyn stejně jako zvětšený prostor pro nohy řidiče. Traktor je vybaven mohutným originálním rámem Steyer i ochranou spodní částí traktoru proti poškození.

Stroj pro rychlou dopravu
Posledním zástupcem značky Steyr je nový model pro letošní rok – Steyr CVT 6195. Traktor je vybavený novým turbomotorem Tier III o objemu 6,6 l o výkonu až 217 koní s novým vstřikováním Comon Rail, upraveným systémem chlazení a diagnostickým systémem.
Steyr CVT disponuje unikátní plynulou převodovkou CVT se systémem řízení S-Tronic, který samočinné ovládá převodovku a motor. V praxi to znamená, že řidič pouze nastaví požadovanou rychlost a o zbytek se už postará řídicí elektronika – nastaví vhodný převodový poměr a nutné otáčky motoru. Pomocí otočného potenciometru se dá jednoduše nastavit režim práce – prioritou je buď plný výkon nebo ekonomika provozu. Při jakékoli práci mají traktory CVT nejnižší možnou spotřebou paliva, protože motor dodává výkon pouze v nezbytné míře. Vzhledem ke kvalitám převodovky, její vysoké účinnosti a jednoduchosti ovládání je traktor ideální do všech prací v zemědělství včetně dopravy.
Speciálně pro dopravu byl nakonfigurován traktor CVT 6196 vystavený na veletrhu Techagro, zvoleny byly užší pneumatiky o rozměru 20,8 R 42 vzadu a 480/70 R30 vpředu. Odpružená přední náprava s nezávislým zavěšením kol je samozřejmostí. Pro snadné dotěžování v případě neseného nářadí je traktor vybaven čelní hydraulikou. V zadní části je traktor vybaven koulí K80, která je zvláště vhodná pro zapojení větších návěsů. Složitější přípojné stroje lze komfortně ovládat pomocí ISOBUS monitoru, který je výbavou na přání. Tento monitor je plně kompatibilní pro všechny stroje využívající protokol ovládání ISO 11783. Ke zvýšení bezpečnosti při dopravě je na kabině majáková rampa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *