28.02.2022 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bojkot! Čeští oráči do Ruska nepojedou

Na letošním srpnovém Mistrovství světa v soutěžní orbě v Petrohradě měli reprezentovat Českou republiku lonští mistři republiky v soutěžních kategoriích s jednostranným a oboustranným pluhem Josef Mališ a Petr Štaidl. Je jejich cesta do Ruska, které otevřenou agresí rozpoutalo válku na Ukrajině, reálná ?

Na to jsme se zeptali Ing. Jana Cholenského, předsedy Společnosti pro orbu České republiky a člena světového výboru oráčů.

V roce 1989 jsme velice rychle založili Českou společnost pro orbu. Chtěli jsme i na této bázi spolupracovat se zemědělci, farmáři a hospodáři po celém světě, které spojuje jedno úžasné heslo mající hluboké, mnoha set leté, možná tisícileté kořeny. A to Pax Arva Colat, tak jak to máme i ve Světové organizaci oráčů WPO, tedy „V míru pole orat“. Což jsem v době komunistického režimu pod taktovkou Ruska určitě necítil a v rámci soutěží v orbě pořádaných v rámci RVHP už vůbec ne. To byl, je a bude, z mého pohledu na svět, vždy velký, diametrální rozdíl: jak chápali a chápou soutěže v orbě demokratické a nedemokratické státy či státní uskupení.

To, co ruský režim v čele s Putinem páchá na svobodě lidí, ale z našeho pohledu na Ukrajině, vyhlášené obilnici Evropy, je neomluvitelná zvůle a zašlapávání svobod. Přeji si, aby byl potrestán jinak, než jenom gesty! Proto jako předseda společnosti pro orbu a člen světového výboru oráčů jsem požádal výbor Společnosti pro orbu České republiky o jasné stanovisko k této agresi a navrhl bojkotovat 67. Mistrovství světa v orbě v ruském Petrohradě, i kdyby se nějakou formou konalo. Výbor můj návrh přijal.

Na žádost výkonné ředitelky Světové společnosti pro orbu WPO Anny Marie McHughové byla svolána na 22. března mimořádná valná hromada WPO. Setkání, které se bude konat on-line, se s dalšími výkonnými výbory zúčastním. A budu velice důrazně prosazovat, aby se daná soutěž v Rusku zrušila.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down