Bramborářský program i sklizeň cukrovky

Expozice značky Grimme byla na letošním ročníku veletrhu Agritechnica rozdělena na dvě části. V té první se představily samojízdné stroje zastoupené sklízeči brambor a cukrové řepy, ve druhé dominovala především technika pro pěstování a sklizeň brambor.

Zahájili sériovou výrobu
V letošním roce firma vyrobila 12 sklízečů řepy Maxtron 620, z nichž polovina našla uplatnění v Německu a ta druhá v Rusku. Jelikož jde o zkušební sériovou výrobu, bude provoz těchto strojů po právě končící sezóně vyhodnocen a při případných úpravách konstrukce bude brán zřetel na připomínky uživatelů, což je vzhledem k tomu, že firma Grimme chce v příštím roce s touto novinkou vstoupit i na český trh, jistě pozitivní zpráva. Šestiřádkový vyorávač cukrové řepy Maxtron má výkon motoru 456 koní a kapacitu zásobníku 20 tun. Šestiřádkové vyorávací ústrojí je konstruováno na principech převzatých od původního, vyráběného firmou Stoll.
Samojízdný sklízeč brambor Tectron 415 si odnesl zlatou medaili již z minulého ročníku Agritechniky v roce 2001. Stroj pracuje především v podnicích zabývajících se službami. Jeho vyorávací ústrojí je čtyřřádkové s možností volby šířek roztečí vyorávacího ústrojí na základě rozteče krojidel. Podle kvality půdy mají možnost volby roztečí od 28 do 44 mm i prosévací pásy. Za prosévacími pásy je umístěna odnaťovací jednotka a rozdružovadlo, kde dochází k separaci kamenů, hlíny a eventuálně zbytků natě. Zásobník má kapacitu 15 tun. Motor má stejně jako u sklízeče řepy výkon 456 koní. Stroj je elektrohydraulicky řízený a k dispozici je i kamerový systém čítající šest kamer a monitorů pro dokonalou kontrolu jednotlivých pracovních částí sklízeče.
Bramborářský program zůstává doménou
Druhou část expozice značky Grimme tvořily především stroje pro přípravu půdy, sázení a sklizeň brambor. Novinkou pro rok 2003 byla výměna pohonu frézy, která je momentálně namísto klínovými řemeny poháněna ozubeným soukolím. Fréza může být buď dvouřádková, nebo čtyřřádková s možností variability sekcí jednotlivých prstů.
Pro přípravu půdy před sadbou nabízí firma Grimme separátor CS 1500 nebo 1700 T s šířkou kanálu 150 nebo 170 cm. Provedení může být pásové nebo hvězdicové s možností volby velikosti hvězdic. V letošním roce byl pohon hvězdicových válců separátoru nahrazen vícečetnými klínovými řemeny. Stroj najde využití především v kamenitých a hrudovitých půdách.
Sazeče jsou nabízeny ve dvou třídách. Dvojřádkové sazeče jsou určeny pro systém s proséváním. Sazeče se vyrábějí v tažené nebo polonesené verzi. Jejich sázecí ústrojí je lžičkové s možností volby velikosti lžiček a úpravy sázecího kanálu pro větší nebo menší sadbu.
Sklízecí stroje byly v expozici zastoupeny taženým dvouřádkovým vyorávacím nakladačem GZ 1700 doplněném prosévačem. Stroj může být vybaven také prosévacím stolem a lze jej osadit širokou škálou rozdružovacích zařízení podle potřeby.
Dvouřádkový sklízeč SE 150-60 pracuje na českých polích již od roku 2001. Jde o první sklízeč, který nemá vynášecí kolo a toto konstrukční řešení omezuje riziko poškození brambor. Co nejmenšímu riziku poškození sklízených hlíz jsou přizpůsobeny i další konstrukční prvky stroje. Rozdíl mezi oběma sklízeči je především v pohybu hlíz. Zatímco u prvního typu se brambory nevyhnou pádům, u druhého se pohybují rotací bez pádů a na rozdružovadlech navíc dochází k jejich čištění. Výhodou je také boční vyorávací ústrojí. Sklízeč tak může být agregován s traktorem se standardními pneumatikami o doporučeném výkonu 130 koní a při pojezdu nedochází k mačkání a poškozování hlíz.
Kompletní bramborářský program uzavíraly stroje zastupující skladovací techniku, dopravníky, plniče palet i vrstviče.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *