Bystřice otevřela dveře

Hala servisního střediska hučí rozhovory příchozích a u připravených stolů se najde jen pár posledních míst, kam by se ještě dalo sednout. Venku se baví a pokuřuje další hlouček návštěvníků. I přes ne úplně šťastný termín 23. března, kdy už se naplno rozběhly jarní práce na polích, přijelo do Bystřice u Benešova na den otevřených dveří firmy Kvarto překvapivé množství lidí.

„Jsem za ten mimořádný zájem moc rád,“ pochvaluje si neobyčejnou účast ředitel firmy Vladimír Kolář, „základem pro naši práci jsou totiž především dobré sousedské vztahy s našimi zákazníky. Z nich všechno vychází a chceme je dál prohlubovat. Proto jsme také uspořádali dnešní den otevřených dveří, po dlouhé době, poprvé takto v servisní hale.“

Být nablízku

Na setkání panuje vřelá pohoda, jako všude, kde se člověk v příjemném prostředí setkává se sousedy a přáteli. Přáním Vladimíra Koláře je, aby se ona pohoda přenesla i do následujících všedních dní: „Dobrého partnera oceníte právě v nich. Musí vám být nablízku, když jej nejvíce potřebujete. Kvůli tomu teď posilujeme náš servisní tým i sklady, abychom našim zákazníkům dokázali vždycky zajistit to nejlepší zázemí, a to v každém z našich čtyř středisek.“ Kromě Bystřice u Benešova má Kvarto další pobočky v Pelhřimově, Záhoří u Písku a v Dyníně.

Stěžejní značkou pro Kvarto je New Holland. To bylo vidět nejen z poutačů před vstupem, ale i z přítomnosti odborníků firmy Agrotec, hlavního dovozce těchto strojů do České republiky. A přijeli se podívat také ostatní prodejci, třeba Matouš Šubík z Agrimy Žatec, Václav Jarošík a Karel Koudelka z firmy Arbo Klatovy nebo Karel a Jaroslav Rankovi z firmy RANK CAR v Lotouši u Slaného. Je vidět, že tihle lidé drží při sobě.

Pětka a šestka

Na promítacím plátně v hale všechny přivítala britská vlajka a celý pořad se nesl ve znamení hesla „To nejlepší z Británie“. Strávníky navnadila už typická a velmi chutná anglická snídaně nebo dárek v podobě sklenice a lahve svrchně kvašeného ležáku IPA. Hlavní položkou ale byl nový traktor New Holland řady T6 vyráběný v Basildonu, městu ležícím východně od Londýna. Ten letos bude patřit ke stěžením novinkám New Hollandu. Nesmíme ale zapomenout ani na novou řadu T5 z Itálie, která loni v prosinci získala titul „Traktor roku 2017“ ve třídě kompaktních traktorů.

Z opačných konců

Kromě odborného výkladu specialistů Agrotecu byla technika New Holland představena prostřednictvím krátkých videí. K těm nejzajímavějším patřil záznam světového rekordu sklízecí mlátičky New Holland CR10.90 s výkonem 652 koní a žacím válem o záběru 13,7 metru, která dokázala během osmi hodin sklidit 797,656 tuny obilí.

Neméně poutavý však byl krátký film shrnující podobný, ovšem tuzemský test s naopak nejmenší sklízecí mlátičkou New Holland TC4.90 vybavenou tříbubnovým mláticím ústrojím, čtyřdílným vytřásadlem širokým jeden metr a zásobníkem na 5000 litrů, poháněnou šestiválcem se zdvihovým objemem 6,7 litru a výkonem 175 koní. S žacím válem o záběru 4,9 metru dokázal tento stroj na Pálavě během 11 hodin posekat 20,8 hektaru a sklidit 105 tun obilí. Vysýpal přitom za jízdy a slámu ukládal do řádků. Hodinový výkon necelé dva hektary asi majitele větších mlátiček neoslní, zato hodinová spotřeba určitě ano, protože se ji podařilo srazit pod deset litrů na hektar – přesná hodnota činila 9,95 l/ha!

Přírůstek ze Slovinska

K dalším značkám zastupovaným firmou Kvarto patří zemědělská technika Amazone, Kuhn, Lemken, cisterny Pichon, vozy Strautmann a ZDT. Z tuzemské techniky Kvarto prodává také pluhy a jiné nářadí na zpracování půdy OPaLL-AGRI. Sortiment čerstvě obohatily pícninářské stroje SIP. „U nás je moc lidí nezná, ale to je škoda, jde o zavedenou slovinskou značku. O její kvalitě dostatečně vypovídá třeba to, že ji můžete často spatřit na polích našeho jižního souseda v Rakousku. Našim zákazníkům ji představíme v rámci předváděcího dne 16. května přímo na poli při sklizni v Dyníně,“ plánuje Vladimír Kolář.*

Pavel Pánek

Celý článek najdete v časopise Mechanizace zemědělství 5/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *