Červená desítka na sklizeň pícnin

Široká nabídka společnosti Kverneland Group dnes zahrnuje prakticky všechny zemědělské stroje agregované s traktory, od přípravy půdy a setí přes ochranu a výživu rostlin až po sklizeň pícnin a jejich dopravu do žlabu. Tento tradiční výrobce dbá na to, aby technika se šípem ve znaku byla především technicky vyspělá, snadno se ovládala a při práci dosahovala vysokých výkonů při nízkých provozních nákladech. Uvedená charakteristika byla příznačná i pro desítku předvedených souprav na sklizeň pícnin během 18. dne Kvernelandu v Bečvárech.

Praktickou ukázku zahájily dvě soupravy žacích strojů, které mezi špalíry návštěvníku projely třikrát, takže všichni mohli posoudit kvalitu odvedené práce. Pro žací stroje Kverneland jsou příznačné ze dvou C profilů svařovaná žací lišta s objemnou olejovou náplní a patentované kulaté disky zamezující vniknutí cizích předmětů do žací lišty a tím její poškození. Mezi žacími disky jsou vložená ozubená kola o velkém průměru, v záběru jsou vždycky tři soudkovité zuby, což zabezpečuje stoprocentní přenos hnací síly a zamezuje poškození ozubených kol.

S traktorem Zetor Forterra o výkonu kolem 80 k vjel do porostu jako první nejmenší žací stroj TA 2624 o záběru 2,4 m. Jde o nesený model se šesti vedle sebe uloženými žacími disky bez kondicionéru. Za ním vyrazila vlajková loď společnosti Kverneland Group Czech tvořená čelním žacím strojem TA 3632 FT a vzadu nesenou žací lištou TA 5090 MT o celkovém pracovním záběru 9 m. Toto „letadlo“ už bylo vybavené kondicionérem s ocelovými prsty, na přání lze dodat i plastové V prsty nebo gumové válce. Uživatelé u něj ocení patentované odpružení Super Float, kdy jednoduché mechanické odpružení prostřednictvím silných pružin a řetězů, které zaručuje okamžitou reakci bez zpoždění, doplňuje rychlé a snadné hydraulické nastavení přítlaku z kabiny traktoru. Prvotní přítlak se nastavuje počtem oček řetězu, jemné hydraulické odpružení se reguluje pomocí vnějšího hydraulického systému traktoru a hydraulického pístu na žacím stroji podle konkrétních podmínek sklizně. Obsluha tak může aktuálně reagovat na nerovnosti pozemku či výšku strniště. Hodně vysokým standardem je u tohoto stroje plně ISOBUS kompatibilní elektronická výbava.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 24.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *