Červené koně z jihočeské stáje

Koncem dubna se ve Veselíčku na Písecku uskutečnil 3. ročník výstavního a prodejního dne strojů Massey Ferguson, poprvé ho však ve spolupráci se SOŠ a SOU Milevsko pořádala nově vzniklá firma STAKO MF, s r. o. Pořadatelem prvních dvou ročníků byla chebská firma Rudolf Stárek, autorizovaný prodejce společnosti Austro Diesel, která zde měla od roku 2007 prodejní a servisní středisko. Sortiment zemědělské techniky zůstal u nové společnosti zachován, v nabídce má především traktory s výkonem motoru 19 až 370 koní.

Kromě traktorů naleznou zemědělci ve Veselíčku i sklízecí mlátičky stejné značky, dánská rozmetadla statkových hnojiv a cisterny k aplikaci kejdy Samson, ale i mulčovače McConnel a ostatní pícninářskoua komunální techniku.

Malé traktory překvapí
Traktory Massey Ferguson se poslední tři roky výrazně prosazují i v jihočeském regionu. „Vesměs jde o kvalitní, technologicky propracované, ergonomicky zvládnuté a stoprocentně spolehlivé stroje,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel společnosti STAKO MF Jiří Kotrba. „Uplatnění nacházejí jak na malých farmách či v živočišné výrobě, tak ve velkých zemědělských podnicích zaměřených na intenzivní rostlinnou produkci. Zdejší zemědělci mají zájem především o modely s výkonem motoru od 90 do 180 k, i když někteří z nich požadují i velké stroje o výkonu 210 koní a výše.“
V nabídce společnosti STAKO MF jsou nejen malé modely s motorem o výkonu od 19 do 46 koní, ale především řada 3600 s výkonem motoru 43 kW (58 k) až 68 kW (91 k). Jde o cenově výhodné univerzální traktory s pohonem všech kol určené pro stáje, vinice, sady a chmelnice. Čtyři modely jsou vybaveny tříválcovými motory Sisu a reverzační převodovkou 24/24. K přednostem patří elektrohydraulické zapínání pohonu vývodového hřídele pod zatížením s otáčkami 540/750 ot/min, tři ovládací ventily, komfortní kabina s vytápěním a klimatizací a velice pěkný design. Podle J. Kotrby překvapí uživatele jejich vysoká užitná hodnota, snadná manévrovatelnost, velká produktivita, provozní spolehlivost a minimální nároky na spotřebu paliva. Ve Veselíčku si mohli zemědělci prohlédnout a vyzkoušet model MF 3635, který zastane i práce s lehčími stroji při sklizni pícnin.

Specifické stroje pro zdejší region
Největší zastoupení měla ve Veselíčku řada traktorů MF 5400 s výkonem motoru 61 kW (83 k) až 107 kW (145 k), u nichž zemědělci ocení jednoduchou obsluhu, nízké provozní náklady, vysoký jízdní komfort a flexibilní specifikaci. Specifickým traktorem do jihočeského regionu je univerzální model MF 5435 o výkonu 96 k, hodí se nejen do živočišné výroby či ke sklizni pícnin, ale také pro lehčí zpracování půdy. Tento vysoce kompaktní traktor je vybaven převodovkou Dyna 4 s komfortním elektrohydraulickým řazením čtyř rychlostních skupin se čtyřmi převodovými stupni řazenými pod zatížením. Překrytí skupin u převodovky je podle J. Kotrby bezkonkurenční, v rozmezí pracovních rychlostí 6 až 20 km/h dokonale navazují jednotlivé násobky i celé skupiny. Traktor se sníženou výškou 2,75 m je vybaven šikmou kapotou a prosklenou střechou, takže při práci s čelním nakladačem má obsluha dokonalý výhled. Nosnost zadního tříbodového závěsu je pět tun. Hodí se jako hlavní traktor na malou farmu, uplatnění najde i ve velkém zemědělském podniku.
Prověřenou řadu traktorů MF 6400 zastupoval v areálu firmy STAKO model 6445. Stroje této řady jsou vybaveny čtyřválcovými nebo šestiválcovými motory Perkins či Sisu o výkonu 74 kW (100 k) až 169 kW (230 k). Dosavadní uživatelé si nemohou vynachválit automatickou převodovku Dyna 6, která umožňuje řadit šest stupňů pod zatížením pro čtyři základní rozsahy, celkem tedy 24 rychlostí vpřed i vzad. Převodovka poskytuje široký rozsah rychlostí, při kterých může obsluha řadit nahoru a dolů při plném zatížení podle změny podmínek a optimalizovat tak výkon a minimalizovat spotřebu paliva. Kombinace šesti stupňů a čtyř rozsahů umožňuje velký výběr rychlostí pro různé podmínky, deset stupňů v rozsahu 4 až 12 kilometrů za hodinu zajišťuje optimální výkon a ekonomiku práce na poli. Ke standardní výbavě patří šikmá vyklápěcí přední kapota, navýšení výkonu Power Boost, odpružená přední náprava QuadLink, dvojstupňové odpružení kabiny DualStage, kontrolní a řídicí systém Datatronic 3 a dnes i řadicí automatika Autodriwe.

Vlajková loď ještě chyběla
Pro některá zpracování půdy na jihu Čech, kde není tak veliká rozloha jednotlivých pozemků, plně stačí výkonnostní řada traktorů MF 7400 s motory Perkins nebo Sisu Diesel o výkonu 99 kW (135 k) až 149 kW (203 k) „Tyto stroje jsou standardně vybaveny systémem navýšení výkonu PowerBoost, vario převodovkou Dyna –VT, hydraulickým systémem Load Sensing s výkonem 110 litrů za minutu, odpruženou přední nápravou QuadLink, dvojstupňovým odpružením kabiny Dual Stage, komfortní odhlučněnou kabinou s klimatizací, vývodovým hřídelem s 540/540E/1000 otáčkami za minutu a počítačovým systém Datatronic 3,“ vysvětluje Jiří Kotrba. „Pomocí tohoto monitorovacího a řídicího počítače a panelu GTA lze ovládat veškeré režimy, počínaje převodovkou a hydraulickými ventily přes vývodový hřídel až po souvraťový systém s 39 operacemi. Model MF 7400 je také vhodný jako univerzální traktor do živočišné výroby, ale i do kombinace se závěsnou technikou s většími záběry pro sklizeň pícnin.“
Především do méně členitých podmínek, než jaké se nacházejí na jihu Čech, jsou určené silné traktory MF 8400 s elektronicky řízenými šestiválcovými motory Sisu Diesel o výkonu 173 kW (235 k) až 231 kW (315 k) a vario převodovkou Dyna-VT. K jejich základní výbavě patří počítačovým systémem Datatronic 3, odpružená přední náprava QuadLink, dvojstupňové odpružení kabiny Dual Stage, komfortně odhlučněná kabina (71 dB) s klimatizací a vývodový hřídel 540/540E/1000 n/min. Zástupce těchto traktorů ve Veselíčku chyběl, stejně jako nová vlajková loď MF 8600 se šestiválcovým motorem Sisu o výkonu až 365 koní a převodovkou Dyna VT. Tento dnes nejsilnější traktor na trhu s vario převodovkou využívá motorovou technologii SCR umožňující redukovanou spotřebu pohonných hmot a nižší hodnoty odpadních plynů. Zemědělci u něj ocení i integrovaný podvozek vhodný pro čelní hydrauliku se zvedací silou 5 tun, odpruženou a zesílenou přední nápravu se systémem Quad-link, zesílenou olejovou vanu, nové řízení SpeedSteer, systém AutoGuide, novou zadní hydrauliku se zvedací silou 8 nebo 9,6 tuny a nový pneumatický brzdný systém včetně parkovací brzdy. Nová je i komfortní, dokonale odpružená čtyřsloupková kabina s velkými prosklenými plochami, obslužnou konzolou integrovanou do opěradla, barevným monitorem, dokonalým odpružením a velice nízkou hladinou hluku.

Další zemědělské stroje
Ve Veselíčku byly vystaveny i sklízecí mlátičky. Model MF 7270 Beta s pohonem všech kol a kompletním svahovým vyrovnáváním žací lišty i mláticího ústrojí umožňuje rychlý výmlat beze ztrát i na členitých pozemcích, jichž je v jižních Čechách velké množství. Druhým modelem byla mlátička MF 7278 Cerea, kterou dnes nahrazují dva modely Centora s výkonem od 378 (model MF 7280) do 413 k (model MF 7282) a s navýšením Power Boost 30 koní. Vybaveny jsou sklízecí lištou Powerflow o záběru 6,2 až 9,2 m, řídicím a kontrolním systémem Datavision 2 a systémem Auto Guide, který maximalizuje výkon a snižuje nároky na obsluhu. Zemědělci ocení i elevátor s výkonem až 100 tun/h a drtič slámy s oboustranně ozubenými noži a elektricky řízenými deflektory.
Velkou pozornost budilo ve Veselíčku i dánské rozmetadlo statkových hnojiv Samson SP 15 s tonáží 15 tun. „Jde o multifunkční zemědělský stroj, se kterým lze kvalitně rozmetat nejen chlévskou mrvu, ale i vápenec, po namontování nástaveb se může využít také k dopravě objemných hmot, jako je řezanka kukuřice, travní senáž a podobně,“ říká závěrem Jiří Kotrba. „Robustní rozmetadla Samson z vysoce pevnostní oceli, s nízkou vlastní hmotností a velkým užitečným zatížením, mají nízko položené těžiště, takže jsou i na svahu velice stabilní. Dva svisle postavené bubny s pohyblivými rozmetacími lopatkami rozhazují souvisle materiál do vzdálenosti 12 metrů, přitom plynulou změnou rychlosti řetězového dopravníku lze přesně nastavit dávkování od 4 do 70 tun na hektar. Zemědělci u nich oceňují dokonalý posun hmoty, kvalitní dávkování a rovnoměrné rozmetání. Jsou vhodné i do půdoochranných technologiích, neboť zajišťují drobnou strukturu dávkovaného materiálu.“

Klíčové informace
-Nově vzniklá firma STAKO MF, s r. o., zastupuje v jihočeském regionu značky Massey Furguson, Samson a McConnel.
-Největší zastoupení měla ve Veselíčku řada traktorů MF 5400 s výkonem motoru 61 kW (83 k) až 107 kW (145 k), u nichž zemědělci ocení jednoduchou obsluhu, nízké provozní náklady, vysoký jízdní komfort a flexibilní specifikaci.
-Pro některá zpracování půdy na jihu Čech plně stačí výkonnostní řada traktorů MF 7400 s motory Perkins nebo Sisu Diesel o výkonu 99 kW (135 k) až 149 kW (203 k).
-Do podmínek jižních Čech je vhodná sklízecí mlátička MF 7270 Beta s pohonem všech kol a kompletním svahovým vyrovnáváním žací lišty i mláticího ústrojí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *