04.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká expedice do finského Pori

V polovině dubna se vypravila skupina obchodních zástupců společnosti P & L a českých farmářů do finského městečka Pori, kde se vyrábějí sklízecí mlátičky Sampo a stejnojmenné lesní harvestory či vyvážecí traktory. Cílem expedice bylo seznámit se s historií i současností firmy Sampo Rosenlew, prohlédnout si výrobní závod a načerpat co nejvíce informací o sklízecích mlátičkách, jejich seřízení a údržbě. A redakce týdeníku Zemědělec byla u toho.

Členové expedice získali také řadu informací o místním zemědělství, stejně jako o Finsku a tamní přírodě, k níž se Finové chovají velice ohleduplně. Jsou hrdi na svoje lesy, které pokrývají více než 70 % plochy, a na to, co jim příroda s téměř třemi sty tisíci jezer dává.

A co se skrývá za názvem Sampo Rosenlew? Rosenlew je příjmení švédské rodiny, která tuto společnost vybudovala. Sampo je pak mytologický výraz pro štěstí, ve finském překladu znamená mlýnek na zlato. Podle finských pověstí ho všichni chtěli mít, neboť jeho majitelům přinášel bohatství a uvedené štěstí. A že je na této báji skutečně něco pravdivého potvrzuje i to, že Finové patří k nejšťastnějším národům na světě, letos již pošesté obsadili v uvedeném žebříčku první místo. Výraz Sampo je ve Finsku velice známý, jde také o běžné finské chlapecké jméno. Za výrazem Sampo se však skrývají především oblíbené kanárkově žluté finské mlátičky. Z uvedeného lze odvodit, že jejich uživatele jdou s nimi štěstí naproti.

V České republice má výhradní zastoupení mlátiček Sampo firma P & L, která již českým farmářům dodala téměř 160 finských sklízecích mlátiček. Ti u nich oceňují spolehlivost při sklizni, precizní severské zpracování, dlouhou životnost a minimum elektroniky. I nejnovější sklízecí mlátičky si zachovávají všechny přednosti značky Sampo. Tedy jednoduchost, preciznost, spolehlivost, snadnou údržbu a čištění. Navzdory vysoké efektivitě je mláticí buben šetrný k obilí a velké množství servisních bodů umožňuje jednoduchý přístup ke všem důležitým místům. Ve Finsku je podstatně kratší vegetační období, a proto si mlátičky Sampo poradí i s vlhčím materiálem a spolehlivě oddělují zrno od plev.

Více se u úspěšné expedici dočtete v Zemědělci č. 19.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down