Unijní regulace, zahraniční konkurence i vliv klimatických změn nutí tuzemské zemědělce hospodařit na svých polích maximálně efektivně. S dosažením tohoto cíle za využití moderních technologií pomáhá nově farmářům česká společnost AgroScan.
„Naše technologie je založena na sběru dat prostřednictvím detailního monitoringu polí. K němu využíváme drony s multispektrální kamerou. Získané informace o pozemku a kondici plodin následně umožňují zemědělci dělat přesná a včasná rozhodnutí,“ popisuje Vítězslav Škoda, zakladatel společnosti AgroScan.
Pomocí monitoringu získá farmář od společnosti AgroScan informace o tom, které části pole jsou oslabené a vyžadují zvýšenou péči, kde se nachází místa s vyšším výnosovým potenciálem nebo zda porost vykazuje známky stresu zapříčiněné suchem či chorobami. Technologie pracuje s vegetačními indexy, které podle odrazivosti světla určují obsah chlorofylu a tím i růstovou fázi a vitalitu rostlin. Pomáhá rovněž detekovat poškození způsobené zvěří nebo škůdci. „S přesnými daty tak zemědělec neplýtvá hnojivy ani postřiky a aplikuje je cíleně tam, kde mají skutečný efekt. To šetří nejen náklady, ale i životní prostředí,“ doplňuje Vítězslav Škoda.
Monitoring pomocí dronů společnosti AgroScan probíhá v klíčových fázích vegetace, zpravidla několikrát za sezónu podle potřeby konkrétní plodiny. Všechna sesbíraná data má farmář přehledně k dispozici v online aplikaci, která slouží jako centrální nástroj pro správu informací o jednotlivých pozemcích. Kromě výstupů z monitoringu zde najde i pět satelitních vrstev, agronomickou evidenci, přehled o vývoji porostu nebo seznam doporučených postupů.
„Součástí aplikace Můj AgroScan je také agronomický poradce s umělou inteligencí, který farmářům poskytuje podporu v celé řadě oblastí. Navrhuje vhodné typy a dávky hnojiv, doporučuje postupy ochrany porostu, sleduje plnění legislativních požadavků a pomáhá s rozhodováním na základě aktuálních dat,“ doplňuje zakladatel společnosti AgroScan.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.*