Česká premiéra nového postřikovače

Koncem března představila FTA Dobrovice, s. r. o., nový model samojízdného postřikovače Berthoud Raptor. Na polním letišti mezi obcemi Kosořice a Charvatce v okrese Mladá Boleslav si účastníci mohli prohlédnout model 3200 L, k dispozici je i větší typ 4200 L. V porovnání se staršími modely Boxer mají postřikovače Raptor zcela novou koncepci. Zemědělci u nich ocení především jednoduchou obsluhu, zejména ruční vládání na jednom místě Dualmatic nebo elektrické ovládání z kabiny Dualelec, ale i snadnou dostupnost všech ovládacích prvků, nové úložné prostory, prostornější kabinu a vysokou pojezdovou rychlost.

K dalším přednostem patří přimíchávání pesticidu do čisté vody, vyplachování na poli, snížení objemu zbytkové kapaliny, přesné měření objemu postřikové jíchy, snadná údržba a pohodlný i bezpečný provoz. Jak už bývá u postřikovačů Berthoud zvykem, v postřikovacím systému nenajdete žádný průtokoměr a šroubový ventil na dávkování množství postřiku, tak jako u jiných strojů. Stroje Berthoud využívají snímače tlaku v postřikovací soustavě a snímače impulzů na kole, takže při otáčení na souvrati, nebo dalším jiném zpomalení stroje, je otázkou několika desetin sekundy, než počítač automaticky upraví množství postřiku. Tím se zabraňuje velkým ztrátám postřikové kapaliny.

Tři rozsahy pojezdové rychlosti
Postřikovače Raptor jsou osazeny motory Deutz 180 CV o výkonu 180 k (typ 3200 L) nebo 200 CV a výkonu 200 k (typ 4200 L), které splňují přísnou emisní normu Tier 3. Ke všem filtrům umístěným v přední části stroje je jednoduchý přístup. Hydrostatický převod zajišťuje u obou modelů nová hydraulika Bosch Rexroth se dvěma čerpadly a čtyřmi hydromotory s variabilním zdvihovým objemem. Hydromotory jsou umístěné v prostoru kol, nevyčnívají, takže při jízdě nepoškozují rostliny. Pojezdová rychlost má tři rozsahy, 0 až16 km/h, 0 až 22 km/h a silniční 0 až 40 km/h, přitom obsluha může zvolit řízení jedné nápravy (při jízdě na silnici) či obou náprav (v terénu), tedy všech čtyř kol. Lze využít i krabí chod či speciální řízení ve svahu, kdy je možné natočit zadní nápravu do většího úhlu než přední nápravu, tudíž i plný postřikovač jede stabilně po vrstevnici při postřikování ve strmém svahu. Nechybí ani uzávěrka diferenciálu.
Základem podvozku je svařovaný rám složený ze dvou silných podélných nosníků, které zajišťují odolnost a stabilitu. U postřikovače Raptor lze měnit kontinuálně rozchod kol od 1,7 do 3 m a světlou výšku od 1,05 do 1,6 m pro postřik vysoko vzrostlých rostlin, jako jsou kukuřice, slunečnice či řepka. K vyrovnávání rámu zadní nápravy pak slouží zásobník dusíku na pístnicích zdvihu. K odpružení přední nápravy jsou určeny dva pneumatické tlumiče Dunlop, k odpružení zadní nápravy pak jeden větší tlumič stejné značky (model 4200 L má na zadní nápravě dva obdobné tlumiče). Tento systém pneumatického odpružení omezuje nežádoucí výkyvy v horizontálním i vertikálním směru a zároveň slouží k vyrovnávání stroje na svahu, kdy se jeden měch upustí a druhý více nafoukne.

Manuální nebo elektrické ovládání
Základní objem nádrží postřikovačů Raptor je 3200 nebo 4200 l, objem proplachovacích nádrží je 440 a 450 litrů. Kuželovité dno je opatřeno výpustí. U ručního ovládání Dualmatic jsou veškeré ovládací prvky umístěny pohromadě na panelu před levým zadním kolem. Regulační blok Dualmatic tvoří tři páky se 17 funkcemi, tlačítko akcelerace plynu a míchací nádržka. Ta je pro snazší použití osazená pístnicemi a také ventilem k vypláchnutí obalů čistou vodou. Celý systém manuálního ovládání je velice rychlý a jednoduchý. V zadní části ovládacího panelu je odstředivé dvouturbinové čerpadlo Omega s výkonem 350 l/min při tlaku tři bary. Toto čerpadlo speciálně vyvinuté pro firmu Berthoud omezuje počet a délku trubek a tím snižuje zbytkové množství kapaliny. Nachází se zde také kompresor s tryskou, který slouží ke kompletnímu vyčištění všech částí včetně trysek a snadno přístupná nádrž na umývání rukou.
Mechanického ovládání Dualmatic lze u postřikovačů Raptor nahradit plně elektrickým ovládáním Dualelec přímo z kabiny. I při tomto automatickém způsobu zůstávají všechny funkce zachovány, do požadované polohy se ventily nastaví prostřednictvím elektromotorů. Vše kontroluje obsluha na displeji. Přímo z kabiny je možné nastavit automatickou regulaci míchání, vyplachování nádrže, proplachování ramen a celého postřikovacího okruhu a automatické zastavení plnění pomocí měrky Nivomatic.
V nabídce nových postřikovačů Berthoud Raptor jsou ocelová ramena Axiale v záběru 24 až 33 m nebo hliníková ramena Ektar s výkyvně axiální zavěšením o záběru 36 až 42 metrů. Ramena se při jízdě nenaklápějí a udržují si stále stejnou výšku nad porostem. Osazeny jsou otočnými držáky Quadrix pro čtyři druhy trysek. Před pravým zadním kolem se pak nachází odkládací prostor pro kanistry s pesticidy, u modelu 4200 L je tento prostor větší.

Kabina a její výbava
Klimatizovaná a izolovaná kabina vybavená uhlíkovým filtrem, otočným sedadlem, rádiem s MP 3 přehrávačem a elektricky ovládanými a vyhřívanými zrcátky je v porovnání se starším modelem Boxer nejen mnohem prostornější, ale i lépe přístupná. Nerušený výhled do všech stran umožňuje vizuálně kontrolovat kola a navedení do kolejových řádků je jednodušší. Postřikovače Berthoud Raptor využívají k automatickému navádění prostřednictvím GPS systém Trimble, pomocí nějž lze vypínat či zapínat i jednotlivé sekce. V příjemné a funkční kabině jsou ergonomicky uspořádány všechny ovládací prvky. Pojezd se reguluje joystikem nebo plynovým pedálem, je možné využít i tempomat. Joystikem se ovládá nejen rychlost, ale všechny sekce, zvedání ramen, vypínání či zapínání postřiku, náklon v kopci a variabilní geometrie, kdy lze přizvednout nebo spustit jen jedno rameno v závislosti na charakteru postřikovaného terénu.
Veškeré prováděné funkce se zobrazují na displeji regulátoru DP Tronic. Systém DP Tronic patří k nejjednodušším, na displeji se objevují jen základní informace, jako je např. množství postřiku na hektar v litrech, tlak a rychlost. Obsluha si zde může nastavit i informace o pozemku, který ošetřuje. V systému DP Tronic si lze uložit až deset záznamů na aplikované plochy, pokud se využije výkonnější systém Gestronic, počet možných záznamů vzroste až na sto.
Za kabinou se nachází indikátor naklopení ramen a na vlastním zavěšení je indikátor variabilního nastavení výšky ramen. Řidič postřikovače tak má vizuální kontrolu o poloze a výšce ramen.

Klíčové informace
 FTA Dobrovice, s. r. o., přichází v letošním roce s novými samojízdnými postřikovači Berthoud Raptor 3200 L a 4200 L.
 Oba modely jsou vybaveny motory Deutz 180 CV o výkonu 180 k nebo 200 CV a výkonu 200 k, které splňují přísnou emisní normu Tier 3.
 V nabídce nových postřikovačů jsou ocelová ramena Axiale v záběru 24 až 33 m nebo hliníková ramena Ektar s výkyvně axiální zavěšením o záběru 36 až 42 metrů.
 Uživatelé si mohou vybrat ruční ovládání Dualmatic nebo elektrické ovládání Dualelec přímo z kabiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *