České stroje na zpracování půdy na výstavě ve Francii

Na výstavě Innov Agri, která proběhla počátkem září v Outarville ve Francii bylo k vidění přes 1000 strojů od 300 vystavovatelů. Jedním z nich byla česká firma Bednar. Firma se specializuje na výrobu strojů na zpracování půdy, setí, hnojení a mulčování. Stroje byly na výstavě prezentovány ve stacionárních ukázkách.

 

Na výstavě bylo možné shlédnout průřez výroby techniky této značky. Byl tam prezentován Mulcher MM 7000, širokořádkový mulčovač, který je předurčen pro nasazení v nejtvrdších podmínkách. Tento stroj zmulčuje i trvalé travní porosty, rostlinné zbytky na orné půdě i náletové dřeviny. Mulčování je preventivní opatření proti šíření zavíječe a ostatních chorob a škůdců.

Podmítače byly zastoupeny modelem Atlas AO 6000 L, což je univerzální těžší typ krátkého diskového podmítače. Podmítač je určen jak pro podmítku ihned po práci sklízecí mlátičky, tak pro podmítku většího množství rostlinných zbytků, například kukuřice na zrno.

Z nesených dlátových pluhů zde byl představen Terraland TN 3000 M7R. Tento pluh umožňuje levné, rychlé a kvalitní zpracování půdy až do hloubky 65 cm. Unikátně zkonstruované radlice zpracují všechny druhy půd při výrazně nižší potřebě koňských sil, než je tomu u klasických pluhů.

Fenix FO 6000 je čtyřřadý kypřič pro univerzální použití od mělké podmítky až po hloubkové kypření do hloubky 35 cm. Pojezdová náprava je umístěna ve středu stroje s řadou radlic, které jsou za transportními koly. Toto opatření stroji dovoluje pracovat úplně bez zadních pěchů.

Šestiřadé polní brány Striegel, vybavené dvěma nezávisle hydraulicky ovládanými sekcemi prstů, byly také součástí prezentace. První sekce je tvořena čtyřmi řadami prstů, které naruší vrchní vrstvu půdy do 2-4 cm. Druhá sekce je tvořena dvě řady prstů pro finalizaci povrchové úpravy. Šest řad prstů s velkým překrytím zaručuje kvalitní rozprostření materiálu. Díky nezávislému uložení jednotlivých sekcí na paralelogramu je zajištěna dokonalá kopírace povrchu.

K vidění byl i širokozáběrový diskový podmítač Swifterdisc XE, používaný pro kvalitní podmítku po sklizni či předseťovou přípravu. Díky širokému pracovnímu záběru a vysoké rychlosti je docíleno velkých denních výkonů.

Pozornost upoutal také polonesený secí stroj Omega s přípravou seťového lůžka a diskovými výsevními jednotkami. Secí stroj je lehké koncepce, což umožňuje práci brzy zjara. Dvě řady párově uložených disků zajišťují jemné nakypření a přípravu seťového lůžka. Systém hydraulického přítlaku na diskové botky zaručuje výsev v náročných podmínkách. Díky vysokému přítlaku na secí botku (až 130 kg) je umožněn i výsev do suchých půd.

 

 

Pokračování v Mechanizaci zemědělství, č. 11

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *