Českému traktoru je sedmdesát

Světově proslulá značka Zetor oslavuje v letošním roce 70 let své existence. Její historie se začala psát v roce 1946, kdy byl ve společnosti Zbrojovka Brno vyroben první traktor. Nesl označení Z 25 a ihned se stal u zemědělců velice populární. Následovalo spuštění sériové výroby a v srpnu 1946 byla registrovaná ochranná známka Zetor. Ta vznikla spojením písmene „Z“, které reprezentovalo logo brněnské zbrojovky, a koncovky „or“, což jsou poslední dvě písmena slova traktor. V roce 1952 se Zetor přesunul na novou adresu do brněnské části Líšeň, kde se vyrábějí traktory dodnes.

Ve druhé polovině 50. let přišel Zetor jako první na světě s progresivní a jedinečnou koncepcí využití unifikovaných prvků při výrobě traktorů – představena byla Unifikovaná řada I. V roce 1968 následovalo představení Unifikované řady II, jež přinesla v tehdejší době mnoho inovativních prvků a řešení – například první bezpečnostní kabinu na světě s integrovaným zabezpečením proti převrácení. Netrvalo dlouho a v 70. letech spatřil světlo světa také první šestiválcový traktor Zetor Crystal 12011. Vývoj pokračoval dále a v roce 1991 byla představena Unifikovaná řada III, která po své inovaci na přelomu tisíciletí dostala obchodní označení Zetor Forterra.

Za období posledních pěti let se společnost neustále posouvala vpřed a inovovala traktory. V roce 2012 byla představena Forterra HSX s reverzační převodovkou. O rok později pak byla uvedena do provozu modelová řada Major, která si okamžitě získala řadu fanoušků. V roce 2014 sjel z výrobního pásu model Forterra HD, který se stal nejsofistikovanějším traktorem. Nejnovějším přírůstkem do rodiny traktorů Zetor je model Crystal, který byl představen v červnu 2015 a sklidil řadu pozitivních ohlasů u odborné veřejnosti.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 15.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *