Český výrobce pluhů

Společnost Sukov s. r. o. sídlící v Huštěnovicích nedaleko Uherského Hradiště je tradičním výrobcem pluhů. Byla založena v roce 1991 a zpočátku vyráběla různé nářadí pro traktory. Od roku 1995 se věnuje jen vývoji a výrobě pluhů, jejichž sortiment uspokojí jak malé zemědělce, tak podniky s nejvyššími požadavky na výkonnost. Firma Sukov s. r. o. se z pohledu vyráběného sortimentu řadí mezi první desítku světových výrobců pluhů. V jejich výrobních prostorách proto najdeme klasické prvky, které souvisejí se zvyšováním produktivity a preciznosti práce. Nechybí například plazmové a laserové řezání, CNC obráběcí a ohraňovací stroje a další technika, bez níž se moderní strojírenská výroba neobejde. Automatizovanou výrobu doplňují šikovné ruce svářečů a montérů pracujících s nejnovějšími technologiemi a pracovními postupy. Samozřejmostí jsou dostatečné skladovací prostory, které umožňují dodat opotřebitelné díly k pluhům, obvykle do 48 hodin.

Ve výrobním sortimentu najdeme pestrou paletu pluhů. Přestože většina zemědělců již používá otočné pluhy, společnost Sukov má v nabídce stále i pluhy jednostranné, o které je zájem hlavně v zemích třetího světa. Jejich použití sice přináší provozní nevýhodu v podobě skladů a rozorů, ale na druhou stranu jsou levnější a zejména pro menší zemědělce představují ekonomicky zajímavou variantu. Jednostranné pluhy Sukov jsou vyráběny pouze v nesené variantě  s počtem tří až pěti orebních těles, v provedení s pevným či mechanicky stavitelným záběrem a jištěním střižným šroubem nebo listovou pružinou.

Otočné do různých podmínek

V nesené verzi jsou v Huštěnovicích vyráběny též obracecí pluhy. Také ty je možné konfigurovat v různých variantách a s možností výběru ze šesti typů orebních těles jako u pluhů jednostranných. Obracecí pluhy modelové řady Junior Roto, SKR Roto a Downhil mají mechanicky stavitelnou změnu pracovního záběru a jištění šroubem na tah nebo listovou pružinou. Další v řadě jsou nesené obracecí pluhy Downhil Vario, které  mají hydraulickou změnu pracovního záběru od 35 cm do 53 cm na jedno orební těleso.

Polonesené obracecí pluhy jsou v nabídce ve dvou provedeních a jsou určeny pro větší pracovní záběr. Řada ArcoAgro 140 je vyráběna od čtyř- do šestiradličného provedení a řada ArcoAgro začíná na čtyřech orebních tělesech a končí devítiradličným provedením. Pluhy mají mechanicky stavitelnou změnu pracovního záběru a jištěny jsou  šroubem nebo listovou pružinou.

Nápravové na východní trhy

Polonesené obracecí pluhy s větším počtem orebních těles označené jako ArcoAgro NP se vyrábí v nápravovém provedení až s devítkou orebních těles. Možností je též varianta určená pro pásové traktory a jízdu mimo brázdu ArcoAgro NP On-Land. Tyto pluhy společnost vyrábí až do třináctiradličného provedení. K pluhům ArcoAgro NP On-Land Sukov nabízí variantu přídavného vozíku s označením Assist, který se používá u traktorů bez tříbodového závěsu. Tato řada pluhů tvoří vlajkovou loď v produkci huštěnovické firmy.

Na výběr je samozřejmě z několika druhů orebních těles s plnými nebo páskovými odhrnovačkami v různém provedení podle toho, zda má u pluhu převažovat kypřicí či obracecí efekt, i když jak známo při orbě tyto působí vždy současně.

Jednoduché a výkonné

Společnost Sukov si zakládá na kvalitě výrobků a spokojenosti zákazníka. Výrobní provedení pluhů a jejich kvalita zaujímají přední místo v žebříčku předních světových výrobců pluhů, který byl zveřejněn v průzkumu pořádaném zahraniční agenturou. A to i přesto, že nemají v nabídce hydropneumatické jištění nebo prvky elektroniky. Zato zahrnují široký sortiment provedení včetně těch nejvýkonnějších, a to včetně bohatého doplňkového vybavení, kam patří zahrnovače rostlinných zbytků, prodlužovací křidélka, různé typy krojidel a předradliček. Díky kombinaci jednoduchosti s velkým počtem orebních těles, a tím i záběrem jsou především polonesené a nápravové pluhy Sukov prodávány po celém světě. Největšími odběrateli jsou například zákazníci na Ukrajině a v zemích bývalého Sovětského svazu. Export tvoří ročně okolo 90% produkce této firmy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *