Chytrá řešení, spolehlivé fungování

Firma Krone se v loňském roce zaměřila na inovace v oblasti svých samojízdných sklízecích řezaček. Jednou z nich je i nová převodovka VariLOC, dovolující zvětšit rozsah možných délek řezanky přímo v polních podmínkách. Při prezentaci nové převodovky na prakticky orientovaném workshopu na farmě Massari v Itálii bylo možné se blížeji seznámit i s dalšími konstrukčními finesami těchto výkonných strojů.

Mezi motorem a výmetným komínem se nachází prostorné rotující síto chladiče, doplněné aktivním odsáváním nečistot přes metač. Díky tomu funguje chlazení motoru se stálým výkonem i v prašném prostředí. Chladicí vzduch je nasáván skrz mřížku z prostoru za kabinou stroje a prochází chladiči a poté kolem celého motoru, který je tak stále ochlazován. Vystupuje ven mřížkami po stranách kapoty a v zadní části motoru.

Na systému přímého pohonu je znát jeho vychytralé a jednoduché řešení, typické pro všechny (i závěsné) stroje Krone. Jeho základem je příčné uložení motoru, takže na výstupu motoru nemusí být žádná převodovka, ale pouze robustní řemenice. Přímo od ní je pomocí pětidrážkového klínového řemene poháněno čerpadlo pojezdu, uložené za motorem. V případě pohonu všech kol, nabízeného na přání, má toto čerpadlo od firmy Linde instalován ještě rozdělovač průtoku oleje. Řemen se při rozběhu motoru zapne automaticky. Mechanický je také pohon ventilátoru, větší modely řezaček Krone mají pohon hydraulický s regulací výkonu podle potřeby chlazení.

Na opačnou stranu – do středu stroje – vede další silný víceřadý klínový řemen pro pohon všech agregátů průtoku hmoty. Je aktivován pomocí napínáku.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 1/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *