23.03.2021 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čistá píce, základ kvalitního krmiva

Aby se na krmný stůl dostalo krávám to nejlepší krmivo, je důležité zajistit řetěz kvalitních pracovních operací už při sklizni píce. Neméně důležité je sladit techniku linky sklizně pícnin tak, aby celá sklizeň byla efektivní a ekonomická. Jedním z článku řetězce je i shrnování píce a k tomu má ve svém portfoliu zajímavé stroje společnost Dagros s. r. o. Jde o řadu pásových shrnovačů ROC RT pocházejících z výroby italské firmy ROC.

V pracovní operaci shrnování jsou často k vidění rotorové shrnovače, avšak alternativa v podobě pásového shrnování nabízí celou řadu výhod. Pásové shrnovače posbírají materiál šetrně a kvalitně bez toho, aby se do píce dostaly nechtěné příměsi, jako je například hlína či kameny.

Šetří další stroje

Rotorové shrnovače shrnují materiál na principu pohybu prstů, kterými smýkají materiál po pozemku. V takovém případě se může jednoduše stát, že na řádek shrnou trochu hlíny nebo kameny, a právě tyto nechtěné příměsi se stávají problémem. Nečistoty v krmivu mohou natropit neplechu v živočišné produkci a problémy mohou pocítit i mechanizátoři. Životnost dalších strojů navazující linky sklizně pícnin může být snížena. Například pokud je řádek sbírán sklízecí řezačkou, může v důsledku přítomnosti kamenů nebo i hlíny významně trpět řezací ústrojí.

Oproti tomu pásový shrnovač ROC dokáže sesbírat píci bez nečistot. Shrnování začíná na sběrači, jenž je tvořen rotorem s velkým průměrem a prsty v pěti řadách. Jejich patentově chráněný tvar zajišťuje, že sběrač k dobré práci nepotřebuje žádný vrchní přidržovač píce. Posečený materiál je sběračem v celém pracovním záběru zdvižen a dopraven na příčný pásový dopravník, který ho dopraví na řádek.

Další výhodou pásového shrnovače oproti rotorovému je šetrné zacházení se shrnovaným materiálem. Shrnovač ROC dokáže shrnout posečenou píci, jako je jetel, jetelotrávy, vojtěška trávy, ale též například kukuřičné rostlinné zbytky. Některé plodiny jsou na manipulaci náchylnější než jiné. Například u vojtěšky nebo jetele dochází nešetrnou manipulací k oddělení stonků a listů a krmivo je ochuzeno o důležité bílkoviny. Díky prstovému sběrači dokáže shrnovač ROC posečený materiál šetrně zvednout a umístit na shazovací pás, takže jeho doprava na řádek proběhne bez poškození. Zootechnici se shodují, že pokud je v lince zařazen pásový shrnovač ROC, rozbory siláží vykazují vyšší výživové hodnoty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down