Co exponát, to zajímavá novinka

Na letošním veletrhu Techagro se firma Pöttinger prezentovala v pavilonu V společně se svými obchodními partnery. V expozici byly vystaveny téměř samé novinky či technické inovace strojů na sklizeň pícnin, zpracování půdy a setí. Mezi návštěvníky vzbudily velký zájem disková žací kombinace Novacat X 8, dvourotorový středový shrnovač TOP 972 a víceúčelový vůz Jumbo 10010 Combiline s třínápravovým podvozkem Tridem.

Značnou pozornost věnovali zemědělci i polonesenému pluhu Servo 6.50 Nova se systémem dotěžování zadní nápravy traktoru, univerzálnímu secímu stroji Terrasem C 4 a kombinaci rotačních bran Lion 3002 s mechanickým secím strojem Vitasem 302 A.

Rychle posekat a citlivě shrnout
Velkou část expozice zabralo tzv. letadlo – čelní diskový žací stroj Novacat α-motion, kterých se u nás prodalo od roku 2006 už 622 kusů, v kombinaci s novým diskovým žacím strojem Novacat X 8 s celkovým pracovním záběrem 8,3 m. Tato univerzální žací kombinace může být vybavena prstovým či válcovým kondicionérem a příčným shazovacím dopravníkem, který shazuje posečenou píci do středu nebo na jednu stranu. Při stranovém odkládání je výsledkem široký plošný řádek, který rovnoměrně zavadá, přitom shrnovaná plocha se zmenší až o 40 %. Do píce se tak nedostane tolik nečistot a kamenů, což má vliv na vyšší kvalitu senáže a následně i větší užitkovost zvířat.
Jeden řádek až ze 16 m (v kombinaci s Novacat X 8 collector) lze připravit novým, jednoduše nastavitelným středovým shrnovačem Top 972 C s-line. Jeho základem je nosný rám, dva rotory, řiditelná zadní náprava a až sedm kopírovacích koleček, které spolu s nezávislým zavěšením rotorů zaručují precizní vedení prstů. Výsledkem je čistá práce a šetrný „přístup“ k drnu. Na každém rotoru je umístěno 15 ramen, každé s pěti prsty. I při tak velkých rotorech není problém s přepravní výškou, neboť se sklápějí šikmo dozadu (bez demontáže ramen s prsty je přepravní výška 4,9 m, po jejich jednoduché demontáži je přepravní výška jen 3,85 m). V porovnání se čtyřrotorovým shrnovačem o záběru přibližně 12,5 m má tento nový stroj záběr jen o něco menší (9,8 m), přitom je cenově výhodnější. Pro pěstitele vojtěšky a jetele dokáže připravit s minimálním odrolem dostatečně mohutný řádek k nasazení výkonné řezačky.

Pro sklizeň senáže i kukuřice
Veletržní novinkou byl i víceúčelový sběrací vůz Jumbo 10010 Combiline o objemu 100 m3, který navazuje na úspěšnou řadu sběracích vozů Jumbo 10000. Combiline znamená kombinovaný provoz, může se využít jako sběrací vůz s řezáním pro sklizeň senáže, či jako dopravní prostředek k přepravě píce od řezačky. Uplatnění najde i v provozu bioplynových stanic, protože pojme až 25 tun kukuřičné siláže (celková hmotnost vozu je 31 tun). Zemědělci u něj také ocení velmi dobré vlastnosti podvozku Tridem (řízená náprava, první a třetí hydropneumaticky odpružená). Z limitované série 31 vozů našly zatím letos uplatnění tři vozy v České republice a dva na Slovensku.
Nová řada Jumbo 10010 Combiline má mimo jiné osm řad prstů a širší vkládací válec, které zaručují větší přísun hmoty do vozu a kvalitnější řezanku. K té přispívá i plně automatické zařízení na broušení nožů, jež obdrželo na loňské výstave Agritechnica stříbrnou medaili. Díky němu se nože snadno a bez kompromisů udržují ostré po celý den, což má vliv na vyšší kvalitu řezanky a menší spotřebu pohonných hmot. Denně se ušetří jedna hodina práce, kterou zabraly tři až čtyři broušení. Řidič zastaví a po zmáčknutí tlačítka má během čtyř minut nabroušeno všech 45 nožů. Systém je koncipován tak, že jím bude možné vybavit i starší sběrací vozy Pöttinger vyrobené do roku 2007.

Inovace u secích strojů
V expozici společnosti Pöttinger nechyběl ani secí stroj Terrasem C4 o záběru 4 m, jehož šestimetrová verze už u nás pracuje třetím rokem. S tímto strojem o menším záběru může pracovat i slabší traktor, přitom je zaručeno kvalitní zpracování půdy, zpětné utužení – na předsazené pneumatiky se nelepí ornice – a přesné setí. Vystavený Terrasem C4 byl vybaven kontrolou průtoku osiva, při ucpání botky je obsluha ihned informována.
Opodál stála secí kombinace, kterou tvořily rotační brány Lion 3002 (vyrábějí se ve Vodňanech) a mechanický secí stroje Vitasem 302 A. Významnými inovačními prvky jsou třířadý multifunkční výsevní váleček s přídavným válečkem na jemné osivo, dělená přepážka pro rychlé přestavení z normálního setí na jemné a plynule stavitelná převodovka s možností redukce otáček při nastavení výsevku. V jedné výsevní jednotce jsou zkombinovány dva zcela samostatné válečky, které zlepšují přesnost výsevu a umožňují snazší nastavení secího stroje. Zemědělci u něj ocení i optimalizovaný tvar zásobníku, velký plnicí otvor, širokou lávku, přítlak na botku až 25 kg a demontovatelný utužovací váleček.

Z šestiradličného i čtyřradličný
Poslední novinkou, o které se musíme zmínit, byl šestiradličný polonesený pluh Servo 6.50 Nova (provedení 5 + 1) se systémem dotěžování zadní nápravy traktoru Traction Control. Návštěvníci u něj mohli ocenit především novou koncepci stabilního rámu o profilu 180 x 180 mm, stejně jako možnost vychýlení prvního tělesa mimo záběr či naopak do záběru. Po odpojení poslední radlice a vychýlení první radlice za kolo traktoru je možné ze šestiradličného pluhu udělat čtverák, který může tahat mnohem slabší traktor. Snížit počet radlic o jednu lze například i při orbě do kopce, opačným směrem je pak možné do orby zapojit všechny radlice. I když jde o polonesený pluh, nechá se agregovat s velkým množstvím rozdílně výkonných traktorů, což je jeho obrovskou výhodou.
Systém Traction Control, který se dodává na přání, zase dotěžuje zadní nápravu traktoru. Při vyšším odporu, který snímají dusíkové akumulátory, se protáhne pístnice a aniž by se měnila pracovní hloubka, dotíží se zadní náprava traktoru. Naopak při sníženém prokluzu je postup opačný.

Klíčové informace
-Firma Pöttinger prezentovala na letošním veletrhu Techagro řadu novinek a technických inovací u strojů na sklizeň pícnin, zpracování půdy a setí.
-K novinkám techniky na sklizeň pícnin patřily disková žací kombinace Novacat X 8, dvourotorový středový shrnovač Top 972 a víceúčelový vůz Jumbo 10010 Combiline.
-Technické inovace se nevyhnuly ani univerzálnímu secímu stroji Terrasem C 4, secí kombinaci Vitasem 302 A a polonesenému pluhu Servo 6.50 Nova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *