Co je třeba zvážit před koupí velkého rozmetadla

Před koupí taženého odstředivého rozmetadla je třeba nejprve zvážit úskalí nasazení a využití stroje a také to, zda by byla technika pro plnění stroje včetně obsluh k dispozici. A teprve potom začít uvažovat o pořízení velkého taženého rozmetadla.

Objemy zásobníků těchto strojů začínají na pěti a půl tisíce litrů. A velké varianty pojmou do svých velkokapacitních zásobníků více než osm tisíc litrů. I v této kategorii existují rozmetadla s jednoduchou výbavou a s minimem elektroniky, využívaná nejčastěji k hnojení vápencem. Naopak elektronikou plně vybavená tažená rozmetadla stojí dvojnásobek dobře vybaveného neseného rozmetadla.

Tento cenový rozdíl také stojí za skutečností, že jsou velká tažená rozmetadla využívána hlavně na velkých zemědělských podnicích anebo poskytovateli služeb. Musí zvládnout aplikovat různé druhy hnojiv: draselnou sůl, amofos, ledek, granulovanou močovinu a také dusíkaté vápno, rovněž v jemné granulované podobě.

Tažené rozmetadlo ale s sebou nese i některé přednosti oproti nesenému stroji. Může mít větší pracovní záběr, samozřejmě je hmotnost stroje a jeho náplně lépe rozložena, zadní tříbodový závěs traktoru není vůbec zatěžován a rozmetadla na velkých pneumatikách mají i malý měrný tlak na půdu.

Originální možností, jak odlehčit traktoru a zároveň využívat nesené rozmetadlo, je jeho usazení na přídavný podvozek s ojí. To pak umožňuje agregaci i velkých nesených rozmetadel s lehkými traktory. Z neseného rozmetadla se tak pohotově stane malé tažené rozmetadlo. A pokud se uvolní velký traktor, pak jej lze opět používat jako nesené.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down