Čtyři ceny na letošním veletrhu

Na veletrhu Techagro zabodovala společnosti AGRALL, zemědělská technika, v jejíž expozici se nacházely stroje a systémy značky Claas. Dva exponáty - nový kolový traktor Xerion 5000 a automatický systém plnění přepravních prostředků pro řadu sklízecích řezaček Jaguar 900 - Auto Fill - obdržely prestižní cenu Grand Prix. Cenu týdeníku Zemědělec získal nový inteligentní systém Cemos pro nastavení sklízecích mlátiček Claas. S prázdnou neodjel ani víceúčelový senážní vůz Cargos, který byl oceněn stříbrnou medailí. Vyhlašovatelem této soutěže byl Zemědělský týdeník.

V expozici bantické společnosti se nacházela ještě jedna velká novinka, a to traktor Claas Arion 410.

Dvě ceny Grand Prix
Jednu z cen Grand Prix obdržel kompletně nový traktor Claas Xerion 5000 navržený do nejtěžších pracovních podmínek. Jeho základem je silný rám, do kterého je uložen motor Caterpillar C13 o objemu 12 500 cm3 s maximálním výkonem 385 kW/524 k podle ECE R 120. Díky své rámové konstrukci a řiditelným nápravám dokáže Xerion tento výkon přenést na podložku. Mohutný je i točivý moment až 2350 Nm. Nejdůležitější částí celého konceptu je nová, silně předimenzovaná plynulá převodovka ZF ECCOM 4.5. Je jedinou plynulou převodovkou s rychlostí 50 km/h dopředu i dozadu schopnou přenášet výkon přes 500 koní. Kromě mohutnějšího rámu a zcela nové plynulé převodovky má tento traktor v porovnání s původními modely Xerion 3300 a 3800 i jiné nápravy, větší rozvor 3500 mm a novou multifunkční páku. Spolu s novými pneumatikami o rozměru 900/60 R42 a vysokou maximální hmotností přes 20 tun se tak na trhu se zemědělskou technikou objevil obr překračující možnosti ostatních traktorů. Kolový traktor Xerion 5000 je určen pro velké zemědělské podniky, které obdělávají rozsáhlé plochy zemědělské půdy, a to do kombinace se stroji o širokém pracovním záběru. K dispozici je i slabší model Xerion 4500 s maximálním výkonem 355 kW/483 koní.
Cenou Grand Prix se může pyšnit i Claas Auto Fill, což je automatický systém plnění přepravních prostředků řezankou pro sklízecí řezačky Claas. Na základě údajů z vysokofrekvenční kamery lze určit objem, okamžitou polohu a stupeň naplnění přepravního prostředku. Podle toho se automaticky nastavuje poloha odhazovací koncovky sklízecí řezačky tak, aby plnění přepravního prostředku bylo optimální. Výrazně se tím ulehčuje práce obsluhy stroje a celá sklizňová linka je efektivnější.

Zemědělec ocenil Cemos
Cenou časopisu Zemědělec určenou exponátu s širokým využitím v zemědělské praxi se může pochlubit nový inteligentní systém Cemos (CLAAS Elektronischer Maschinen-Optimierungs-Service) pro optimální nastavení sklízecí mlátičky. Tento systém sleduje průběh sklizně a nabízí řidiči alternativní řešení, jak uzpůsobit nastavení stroje. Cílem je co nejvyšší průchodnost při malých ztrátách zrna, dobrém čištění a malém poškození. Cemos nejdříve formou interaktivního dialogu vyhodnotí všechny parametry od žacího adaptéru přes mláticí ústrojí až po řezání slámy a nabídne ty, které jsou důležité pro optimalizaci celého procesu. Po potvrzení obsluhou systém výběr následně převezme. Ve druhém kroku Cemos vyhodnotí výsledek provedené změny v návaznosti na všechny sledované parametry. Podle výsledků vyzve obsluhu k převzetí aktuálního nastavení, popř. jí nabídne další změny. Komunikace se systémem Cemos probíhá prostřednictvím barevného terminálu Cebis mobile.
Systém Cemos tak zvyšuje kvalitu sklízeného produktu, zaručuje vyšší čistotu zrna a tím také lepší ekonomické zhodnocení produktu. Je možné nastavit i větší výkon stroje při stejné kvalitě sklizně. Vzhledem k efektivnějšímu využití kapacity mlátičky a upozornění na chybná nastavení se šetří spotřeba pohonných hmot.

Stříbrná medaile pro Cargos
Stříbrnou medailí byl Zemědělským týdeníkem oceněn víceúčelový vůz Claas Cargos 9600 o objemu 50 m3, který je určen nejen pro sklizeň senáže, ale i k přepravě kukuřice na siláž. Konstrukce vozu dovoluje maximálně využít celý ložný objem bez obav o jeho přetížení. K dispozici jsou ještě dva menší modely Cargos 9400 a Cargos 9500 o objemu 38 a 44 m3. Vozy Cargos jsou vybaveny sběracím ústrojím nové konstrukce o záběru 2 m, které vyniká, stejně jako ostatní sběrací vozy Claas, dokonalým kopírováním pozemku. Základem je řezací buben o průměru 860 mm se čtyřiceti, individuálně jištěnými noži. Nejmenší teoretická délka řezanky je 38 mm. Podstatně lepší plnění korby zabezpečuje nový sešikmený vstup. Nejdříve se plní přední část a pak teprve postupně celý vůz. Na dně se nacházejí dva velmi silné řetězové dopravníky, přičemž každý z nich je samostatně poháněn. V zadní části vozu jsou pomocí rychloupínacího systému připevněny odnímatelné rozdružovací válce. Vůz je vybaven třemi nápravami, z nichž jedna je řiditelná.
Sběrací ústrojí a rozdružovací válce je možné během 15 minut odmontovat a pak se ze senážního vozu stává klasický dopravní prostředek, který lze využít k odvozu zelené píce od řezačky. Jde o stavebnici, která se může během roku různě využívat podle okamžité potřeby.

Kompaktní a silný čtyřválec
Novinkou v expozici akciové společnosti AGRALL, zemědělská technika byl i traktor Arion 410 CIS s čelním nakladačem Claas FL 100. K základním charakteristikám tohoto čtyřválcového traktoru patří maximální výkon 75 kW/100 koní (ISO TR 14396), maximální výkon s CPM 81 kW/110 k a maximální točivý moment 460 Nm/1000 až 1650 ot/min. K dispozici jsou ještě modely Arion 420 a Arion 430, každý z nich může být specifikován ve dvou variantách – Standard a CIS (varianta s vyšší výbavou). Tato nová třída traktorů poháněných čtyřválcovým motore DPS Powertech se vstřikováním Common Rail, přeplňováním turbodmychadlem a mezichladičem stlačeného vzduchu byla vytvořena podle požadavků zemědělců na silný čtyřválec určený pro potřeby živočišné a rostlinné výroby. Vznikl tak traktor s velkým rozvorem 2,56 m, celkovou délkou pouze 4,44 m a poloměrem otáčení 4,40 m, který má zvedací kapacitu až 6,5 tuny. Již z továrny mohou být tyto traktory vybaveny přípravou pro připojení čelního nakladače, nebo předními rameny hydrauliky s čelním vývodovým hřídelem.
Vystavený Arion 410 CIS je vybavený převodovkou Quadrishift 16 x 16 (od 0 do 40 km/h bez spojky), automatikou řazení Quadractiv, dvěma vnějšími hydraulickými rozvaděči a hydraulickým čerpadlem o výkonu 98 l/min + řízení 46 l/min. Obsluha může volit až čtyři otáčky vývodového hřídele 540/540 ECO/1000/1000 ECO. Palubní systém CIS automaticky ovládá převodovku, vývodový hřídel nebo elektronické rozvaděče, takže obsluha má volné ruce pro důležitější úkoly. Displej CIS je umístěn v zorném poli na přístrojové desce, jednoduché navádění v nabídce a logické symboly usnadňují ovládání.

Klíčové informace
-Ceny Grand Prix získaly na letošním veletrhu Techagro nový kolový traktor Claas Xerion 5000 a automatický systém plnění přepravních prostředků pro řadu sklízecích řezaček Jaguar 900 – Auto Fill.
-Dva odborné týdeníky ocenily nový inteligentní systém Cemos pro nastavení sklízecích mlátiček Claas a víceúčelový senážní vůz Cargos.
-Zajímavou novinkou v expozici společnosti AGRALL, zemědělská technika, byl také traktor Claas Arion 410 CIS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *