Čtyři červené novinky v pavilónu V

Společnost Kverneland Group Czech představila návštěvníkům mezinárodního veletrhu Techagro řadu moderních strojů na zpracování půdy a setí. Největší pozornost poutaly nejen čtyři novinky, ale také zajímavá silácká soutěž. Každý z návštěvníků si mohl vyzkoušet, zda ohne tepelně zpracovaný a indukčně kalený segment z originálního rámu pluhu Kverneland. Výsledek je jednoznačný – za celou dobu výstavy originální část rámu nikdo neohnul, zato tepelně nezpracovanou část rámu pokořil téměř každý.

Pojďme se však podívat na představené novinky.

Talířový podmítač Kverneland
Nesený talířový podmítač Kverneland Qualidisc se dvěma řadami talířů je nářadím na mělké zpracování půdy do hloubky 15 cm. Disky o průměru 565 mm s pevně nastaveným úhlem 40 stupňů mají rozteč 12,5 cm. Robustní rám, který se agreguje do tříbodového závěsu traktoru kategorie 2/3, je k dispozici v pevném, nebo v hydraulicky sklopném provedení. V první případě jsou k dispozici modely s pracovním záběrem 3, 3,5 a 4 m, v druhém případě je možné volit pracovní záběr 4, 5 a 6 metrů.
Ozubené vypouklé talíře odpružené na rámu pomocí pryžových silentbloků dokonale vnikají do půdy. Přední i zadní řada jsou příčně plynule měnitelné. Ramena vnějších talířů jsou nastavitelná ve svislém směru pro dosažení vyrovnaného povrchu za strojem. Pracovní hloubka se nastavuje dorazy na hydraulické pístnici. Hydraulický systém nastavení hloubky umožňuje nadlehčení stroje v různých půdních podmínkách. Utužení a rozdrobení hrud zajišťuje válec Actipack o průměru 560 mm, který je osazen pružnými řezacími noži mezi kotouči válce.

Kombinovaný podmítač s kypřičem
Uvedenou specifikaci v mezititulku splňuje radličkový podmítač a hloubkový kypřič Kverneland CLC Pro. Tento vývojový nástupce modelu CLC je vybaven třemi řadami radliček. V pevném provedení lze volit pracovní záběr 3, 3,5 a 4 m, ve sklopném provedení jsou k dispozici záběry 3,8 a 4,9 m. Rozteč slupic je 280 mm, výška rámu 870 mm, pracovní hloubku lze nastavit od 5 do 30 cm.
Kverneland CLC Pro lze využít jak k podrývání, tak k podmítce či přípravě půdy před setím. Radličky jsou jištěné listovými pružinami Auto-Reset, které zabezpečují kvalitní ochranu stroje i v kamenitých podmínkách. Unikátní konstrukce slupice CLC z tepelně zpracovaného materiálu umožňují boční vychýlení až 14 cm. Slupice jsou osazeny šípovými radličkami širokými 300 mm včetně otočného pluhového dláta. K urovnání nakypřené půdy slouží rovnací disky nebo tzv. kombi disk (disky na hřídeli). Utužení půdy zaručuje segmentový válec Actipack, či pryžový válec Flexline, lze použít i prstencový či prutový válec, dvojitý prutový nebo dvojitý hřebenový válec. Urovnávací disky včetně válce lze zaměnit za dvojitou diskovou sekci.

Oboustranný nesený pluh
Novinku nalezli návštěvníci veletrhu Techagro i mezi pluhy. Šlo o čtyřradličný oboustranný nesený pluh Kverneland 150 B s krokově měnitelným záběrem od 35 do 50 cm. Tento lehký, přitom ale robustní stroj nové konstrukce se vyznačuje vysokou pevností. Konstruktéři společnosti Kverneland převzali systém nastavení záběru první radlice a tahové linie z velkého pluhu typu EO/LO, to znamená konstrukci bez ližin. Tahová linie se nastavuje na paralelogramu. Pluh Kverneland 150 B je navržen pro traktory do výkonu 150 koní, neboť má nízký požadavek na zvedací sílu traktoru a díky unikátním výrobním postupům je lehký na tah.
Zcela nový je i systém uchycení radlic. Je zde použita nová slupice z duté profilované ocele rozměru 80 x 40 cm, která je tepelně zpracována. Uvedená slupice snižuje hmotnost pluhu při zachování dostatečné pevnosti, její tvar, délka a pružnost umožňují práci i v podmínkách s velkým množstvím posklizňových zbytků. Jednotlivé radlice jsou jištěny střižnými šrouby. Jednodílná závěsná hlava s otočným čepem o průměru 110 mm zaručuje bezpečné otáčení pluhu za traktorem. Rám s výškou 80 cm je tepelně zpracován, může mít rozměr 100 x 150 mm pro tří a čtyřradličné provedení nebo 150 x 150 mm pro čtyř a pětiradličné provedení v případě varianty + jedna radlice. Všechny otvory jsou vrtány do rámu až po tepelném zpracování, čímž jsou zachovány přesné rozměry. Pluh Kverneland 150 B byl vybaven nejprodávanějšími odhrnovacími deskami č. 28 s malým odporem v tahu, které se hodí k širokým pneumatikám traktoru.

Univerzální mechanický secí stroj
Kverneland Accord je známý především jako specialista na kvalitní pneumatické secí stroje. Proto není divu, že návštěvníky expozice Kverneland Group Czech upoutala poslední novinka, a to univerzální mechanický secí stroj Kverneland Accord MC Drill Pro o záběru tři metry s 24 výsevními botkami. Zvolit lze i větší model o záběru čtyři metry s 32 výsevními botkami. Oba stroje jsou vybaveny válečkovým mechanickým výsevním ústrojím s mikrovýsevem a zásobníky o objemu 600/1100 l u třímetrové verze, či 820/1510 l u čtyřmetrové verze.
Kverneland Accord vyvinul novou řadu mechanických secích strojů pro setí pšenice, ječmene, řepky, travin a mnoha dalších druhů plodin. Jde o nový nástavbový model pro agregaci s rotačními bránami Kverneland či kultivátorem. MC –Drill Pro je vybaven buď klasickými secími botkami ve dvou a třech řadách nebo patentovanými CX botkami, vzdálenost řádků je 12,5 cm. Lze ho vybavit elektronikou podle nabídky Kverneland Accord. Výsevní množství se nastavuje od 1 do 400 kg/ha. Rychlá změna z normálního dávkování na mikrovýsev se provádí bez použití zvláštního nářadí, čímž se šetří čas a zvyšuje se produktivita práce. Dávkovací kola jsou chráněna proti vodě a prachu krytem, který zároveň slouží jako kalibrační sada. Snadný a bezpečný přístup je umožněn přes plošinu nakládání.

Klíčové informace
-Berounská společnost Kverneland Group Czech přivezla na mezinárodní veletrh Techagro řadu novinek.
-Velkou pozornost návštěvníků poutaly talířový podmítač Kverneland Qualidisc, radličkový podmítač a hloubkový kypřič Kverneland CLC Pro i nový pluh Kverneland 150 B.
-Novinkou mezi secími stroji byl univerzální mechanický secí stroj Kverneland Accord MC Drill Pro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *