08.08.2008 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyři novinky uvedené v Geldropu

Společnost Kverneland Group je jedna z předních mezinárodních společností vyrábějících zemědělskou techniku. Ve svém portfoliu má značky Kverneland, Accord, Vicon, Taarup a Rau. Předváděcí den, uspořádaný 9. července v nizozemském Geldropu, byl určen prodejcům a novinářům z celé Evropy. Ve svém závěru pak vyvrcholil představením novinek ve výrobním programu značky Vicon.

Logo Vicon najdeme na nesených a návěsných žacích strojích, obracečích, shrnovačích, rozdružovačích, ovíječkách, lisech na válcové a hranaté balíky, kombinovaných lisech s ovíjením a dalších zemědělských strojích.
V městě Geldrop, ležícím nedaleko německých hranic, se nachází výrobní závod, ve kterém přicházejí na svět červené stroje Vicon, určené pro sklizeň pícnin. Hostitelé nejdříve seznámili přítomné s historií a vývojem značky, včetně uplatňování nejnovějších trendů do výroby. Stroje Vicon jsou velmi žádané, a tak vedení společnosti musí řešit též problematiku zvyšování výroby. Součástí teoretické části dne pak ještě byla přednáška týkající se technologie senážování.
Poučnou součástí akce byla též prohlídka výrobního závodu. Každý měl možnost vidět jednotlivé výrobní fáze až po vznik nového stroje. Na každém kroku lze spatřit vysoký podíl automatizace. Robotizovaná pracoviště s počítačem řízenými stroji zvyšují produktivitu práce a splňují nejpřísnější kritéria na přesnost výrobků. Na vysoké úrovni je též výstupní kontrola, která je předpokladem spokojeného zákazníka.
Nejvíce očekávaným aktem však bylo představení novinek, a tak se pojďme podívat, co si pro nás Vicon přichystal.

Nové lisy s větším výkonem Důstojné prostředí místního zámečku bylo kulisou pro představení nových modelů lisů na hranaté balíky a to Vicon LB 1270 a LB 1290. Tyto dva nové modely mají za úkol posílit postavení značky na trhu. Podívejme se, co tyto novinky, které nahrazují osvědčené typy LB 12200 a LB 12290, zákazníkům nabízejí. Výsledkem vývoje jsou lisy, které se mohou pochlubit vyšším výkonem (zlepšila se průchodnost materiálu) a lepším slisováním balíků o rozměrech 120 x 70, respektive 120 x 80/90 cm.
Oba modely jsou vybaveny novým systémem řezání OmniCut a ISO Bus kompatibilním elektronickým ovládáním. Zcela novým způsobem výrobce vyřešil vedení hmoty lisem, čímž docílil dokonalého tvaru balíku a vyšší slisovatelnosti.
Nový systém řezání OmniCut je založen na patentovaném způsobu vkládání hmoty (integrální rotor o průměru 60 cm). Řezací nože jsou uloženy na nosníku, který umožňuje jejich velice rychlou výměnu – quick-change systém. Je to kazetový způsob uchycení nožů. Kazeta s 23 noži je hydraulicky spuštěna za řezací ústrojí, takže jí lze vytáhnout z pravé strany lisu. Tím, že lze celý nosník vysunout do boku, se zlepšila manipulace s noži. Možnost volby počtu řezacích nožů v rozmezí 0 – 11 – 12 – 23 je v kombinaci s individuálním jištěním každého nože pro oba modely stejná.
Uživatelé nových lisů LB 1270 a LB 1290 ocení i použití automatického ovládacího systému na základě terminálu Focuss II, či plně barevného ovládacího terminálu Tellus. Oba nové lisy jsou tak ISO Bus 11783 kompatibilní. Systém ISO poskytuje přehled o procesu lisování, zaznamenává a ukazuje informace o růstu balíku, především pak o jeho délce, plnících pulsech, zatížení stroje a dalších funkcích.
Konstrukční úpravy na hlavní převodovce, plnicí a lisovací komoře vedly ke zvýšení hustoty slisovaného materiálu. Zlepšil se i výsledný tvar balíků. Šest vázacích systémů pak utahuje balík osvědčeným systémem jednotlivých uzlů.
Několik bočních výklopných krytů bylo nahrazeno jedním, což usnadnilo přístup k provázkům a zjednodušilo údržbu. Špulky provázků jsou za průhledným krytem, který zajišťuje čistotu a snadnou kontrolu zbylého množství.
Lepší je i nové centrální mazání tukem plnicího pístu a uzlovačů. Použití systému ISO spolu s automatickým mazáním umožňuje uživateli ovládat mazací proces přímo prostřednictvím ovládacího monitoru v kabině traktoru.
Do zvláštní výbavy patří vlhkoměr, otočná kola sběrače a elektronické nastavení délky balíku.

Čelně nesená bubnová žací lišta Novinkou v řadě bubnových žacích strojů Vicon je čelně nesený model Solid 431F, který je k dispozici s pevným nebo výkyvným zavěšením. Při záběru 3,1 m se může pochlubit nízkou váhou 550 kg (výkyvná varianta je o deset kilogramů těžší). Bylo jí dosaženo použitím kvalitních lehčených materiálů u hliníkových hnacích jednotek a polyetylénových ochranných krytů.
Tento žací stroj je čtyřbubnový. Dva bubny s velkým průměrem, umístěné po stranách stroje, usměrňují materiál na dva menší bubny uprostřed. Výsledkem je pravidelný obdélníkový řádek pokosu, jehož šířka 100 cm zajišťuje, že nebude přejížděn traktorem.
Žací stroj je možné vybavit zařízením pro rozhoz na široko. Pokosená hmota je rozvrstvena přes celou šířku záběru stroje a rychleji prosychá.
Výměna nožů je u nového modelu velmi jednoduchá. Držák nože je zablokován, výměna trvá jen několik minut. Náhradní nože jsou umístěny ve schránce na rámu sekačky.
Jako u ostatních žacích strojů Solid jsou i u něj rotující talíře bubnů při zvednutí stroje na souvrati automaticky bržděné.
Nastavení výšky strniště je plynulé.

Nová série baliček Součástí předvádění novinek bylo představení dvou nových baliček, vhodných pro balení hranatých balíků středních rozměrů.
Vicon BW 1104 je stacionární model. Balička je nesena na tříbodovém závěsu traktoru, její hmotnost činí 995 kg. Určena je pro balíky se šířkou 80 cm, výškou 60 až 100 cm a maximální délkou až 180 cm. Maximální váha balíku je u tohoto typu omezena na 1200 kg. Dva systémy ovládání (manuální a elektronický) jsou rozlišeny označením M nebo C. Elektronicky ovládaná balička nabízí obsluze plně automatizované tlačítkové ovládání. Do standardní specifikace patří hydraulicky ovládané řezání fólie a dálkové ovládání.
Tažený model BW 1604 s hmotností 1565 kg je vybaven nakládacím ramenem. Maximální rozměry balíků jsou stejné jako u stacionárního typu. Stejné jsou i dva typy ovládání. Maximální váha balíku je 1000 kg. Pro přepravu lze kola baličky otočit směrem dovnitř a zmenšit tak šířku stroje.
Oba modely jsou vybaveny stejným balicím stolem. Čtyřválcový stůl s vroubkovanými válci zajišťuje hladký a rovnoměrný proces ovíjení a řezání (hydraulické/automatické) 750 mm široké fólie. Vzduch je současně z balíku velmi dobře vytěsněn. Celková konstrukce stolu společně s nízkou výškou nad zemí též zajistí šetrné odložení zabaleného balíku.

Chytré řešení ovíjení balíků Poslední novinkou není stroj, ale nový způsob řízení ovíjení balíků IntelliWrap. Tímto systémem budou standardně vybaveny všechny kombinované lisy Balepack, a to jak s pevnou, tak i s variabilní lisovací komorou. IntelliWrap používá inteligentní software a vysoce sofistikovaný monitoring, čímž umožní obsluze stroje vybrat nejvhodnější způsob ovinutí balíku. Optimální počet vrstev zajistí úsporu obalové fólie.
Elektronika systému ovíjení dbá na to, aby byl zachován potřebný počet vrstev bez ohledu na rozměr balíku, či použití systému ovíjení 3D. Uživatel si vybere z nabídky počet vrstev a software pro ovíjení zařídí vše ostatní – a to vše stiskem jediného tlačítka. Počítač automaticky zajistí pokrytí balíku prvními třemi vrstvami fólie s 67% překrytím. Poté proces balení urychlí. Poslední dvě vrstvy jsou aplikovány s překrytím 50 %.
IntelliWrap je dokonalejším způsobem aplikace fólie. Mechanické způsoby ovíjení předčí nejen kvalitou práce, ale též úsporou fólie, rychlostí balení a zjednodušením práce pro obsluhu.

Klíčové informace:
 Vicon představil v nizozemském Geldropu novinky pro letošní rok.
 Lisovací technika nabízí větší výkon a nový systém řezání hmoty.
 Dvě baličky na hranaté balíky nabízejí stacionární i tažené řešení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down