Čtyři staronové řady

Pokud jste je neměli možnost vidět na vlastní oči, pak na stránkách našich technických rubrik zcela určitě. My jsme se s nimi podrobně seznámili prostřednictvím Ing. Jaroslava Konečného, zástupce společnosti Agrall, a. s., na veletrhu Techagro v Brně. A o čem že je řeč? Jedná se o čtyři řady traktorů, které se u nás nově prodávají v barvách a pod značkou Claas.

Prodejní síť strojů značky Claas rozšířila před nedávnou dobou svůj sortiment o traktory, a to díky kapitálovému vstupu právě společnosti Claas do společnosti francouzského výrobce Renault. Jaké typy jsou v nabídce a co od nich můžete očekávat, to se dočtete v tomto díle našeho seriálu o traktorových výrobcích.
Traktory byly vyvíjeny s cílem poskytnout zákazníkům kvalitní, na údržbu nenáročný traktor s komfortním pracovištěm řidiče a za přijatelnou cenu.

Sedmdesát dva až sto koní
V této výkonové kategorii najdeme nejmenší řadu univerzálních kolových traktorů Claas. Nese označení Celtis a zahrnuje čtyři modely. Celtis 426 disponuje výkonem 53 kW / 72 k, 436 výkonem 59 kW/ 80 k, 446 výkonem 66 k / 90 kW a konečně Celtis 456 výkonem 74 kW / 100 k. Hned v úvodu je třeba zmínit, že uvedené hodnoty vychází z normy ECE R 24 a hovoříme zde o výkonu jmenovitém. Motory, kterými se osazují traktory Claas vznikají v továrně D. P. S. (Deere Power Systems) ve Francii. Jedná se o totožné motory, jaké byly montovány také do strojů John Deere.
Tato řada je osazena čtyřválcovými motory o objemu 4,53 litru s elektronickým řízením. Mimo nejmenšího modelu jsou vybaveny turbodmychadly. Standardem je viskospojka pohonu ventilátoru chlazení. Samozřejmostí je jednoduché rozevření chladičů pro jejich údržbu. Výměna oleje se provádí v intervalu 500 Mth.
Traktory jsou nabízeny ve dvou provedeních a to RC a RX. První označení ponesou modely pro využití především v živočišné výrobě s nižší kabinou a mechanickou převodovkou, tzn. dvaceti nebo třiceti stupni vpřed a stejným počtem vzad a provedení RX pak bude osazeno vysokou střechou s velkým otevíratelným oknem a komfortnější převodovkou s řazením pod zatížením Tvinshift a Revershiftem, což je reverzace pod zatížením. Technicky je systém vyřešen prostřednictvím planetového soukolí. Převodovka Twinshift umožňuje řadit vždy dva stupně pod zatížením na pěti rychlostech ve dvou příp. třech rozsazích. Celkem tak může traktor mít 30 rychlostních stupňů jak vpřed, tak vzad.
Vývodová hřídel se točí 540 a 1000 otáčkami, na přání je možné i 540 Eco. Přední se pak otáčí rychlostí 1000 / min. Přední náprava nese značku Carraro a je vybavena samosvorným diferenciálem. Kotoučovými brzdami v olejové lázni je vybavena pouze zadní náprava, při sešlápnutí brzdového pedálu se však automaticky připojuje pohon nápravy přední. Běžný pohon přední nápravy lze aktivovat ve dvou režimech, a to stále nebo s využitím automatiky – k odpojení dojde při překročení 14 km/h. Rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu je rovnoměrné, tzn. 50 na 50 %. Rozvor traktorů této řady činí 2489 mm, poloměr otáčení 4,3 m.
Hydraulika zvládne od 4,5 do 7,6 tun dle modelu. Čerpadlo dodává 60 litrů oleje za minutu pro ramena a vnější rychlospojky a pro řízení a ovládání převodovky je samostatné čerpadlo o výkonu 48 l. Traktor může mít maximálně tři vnější okruhy, pro komfortnější verzi se počítá i s křížovým ovladačem dvou z nich, stejně jako s EHR. Tříbodový závěs je možné osadit i vpředu.
Zajímavostí je kabina. Ta už je od nejmenších modelů prostorná s pohodou 73 dB. Vstupní dveře lze otevřít až v úhlu 180°, dveře je v této poloze možné zajistit. To umožňuje průjezd a vystupování i ve zúžených profilech. Ať si již vybereme nízkou (do nízkých stájí) nebo vysokou kabinu, nepřekáží v ní topení a klimatizace, které jsou umístěné před kabinou pod kapotou motoru. To zaručuje dostatečný výhled např. na čelní nakladač, navíc ve spojení s vyklápěcí střechou.
Všechny ovládací prvky jsou mimo reverzace umístěny na pravou stranu.Výbava RX má v základní výbavě palubní počítač Infotrac, který informuje o provozních a pracovních údajích.

První ze střední řady
Nejnižší řada Ares je vlastně druhou výkonovou řadou traktorů Claas a zahrnuje tři typy. Nejslabší Ares 546 disponuje jmenovitým výkonem motoru 66 kW / 90 k, Ares 556 výkonem 74 kW / 100 k a poslední 566 má 81 kW / 110 koní. Motory jsou opět dodávány společností D. P. S., jsou také čtyřválcové s objemem 4,53 l, elektronicky řízené a mimo nejslabšího modelu osazeny mezichladičem stlačeného vzduchu. Dobrý přístup k chladičům – po odklopení přední části kapoty, filtrům a dalším kontrolním a servisním místům je u všech řad obdobný.
Převodovka této řady se skládá opět z planetové reverzace ovládané elektrohydraulicky a převodovky Twinshift která nabízí čtyři rychlosti plus dva stupně pod zatížením a dva rozsahy, na přání i rozsah plazivý. Celkem je to pak až 24 / 24 stupňů. Tak vypadá levnější varianta na přání. Komfortnější standardní výbava zahrnuje převodovku Quadrashift II / Quadractiv. Ta má dvě skupiny plus na přání plazivé, čtyři rychlostní stupně a čtyři rychlosti řazené pod zatížením, tj. celkem 48 / 48. Převodovka nabízí automatickou funkci – při přeřazení mechanických převodů zařadí automaticky převod pod zatížením, který optimálně odpovídá pojezdové rychlosti. Dále je možné využít automatiku řazení stupňů pod zatížením a to v módech Power nebo Eco. Systém snímá jak pojezdovou rychlost, tak i otáčky motoru a polohu pedálu plynu.
Maximální pojezdové rychlosti, jež činí 40 km/h lze dosáhnout již při snížených otáčkách motoru tj. 1920 za minutu. Standardem jsou čtyři rychlosti otáčení vývodového hřídelu. Přední však disponuje jen 1000 otáčkami za minutu.
Přední náprava Carraro může být pevná nebo odpružená a kola jsou pak uložena nezávisle na paralelogramech. Možné je elektrohydraulické uzamčení polohy. Zapínání probíhá elektrohydraulicky, uzávěrka je samosvorná, na rozdíl od té v zadní nápravě, která se zapíná elektrohydraulicky lamelovou spojkou a je zubová. Brzdy jsou kotoučové chlazené olejem. Hodnota poloměru otáčení je rovna 4,27 m, rozvor traktorů řady je 2564 mm.
Hydraulické čerpadlo dodává 100 litrů oleje a má zařazen LS okruh pro řízení, ramena hydrauliky a vnější okruhy. Možný je i plný LS s 110 l pístovým čerpadlem. Systém napájí až čtyři vnější okruhy a tříbodový závěs zvládne v celém rozsahu 6550 kg (max. výkon 8470 kg) a je elektronicky ovládán. Opět je možná instalace křížového ovladače.
Zapomenout nesmíme na prostornou komfortní kabinu, která má opět veškeré ovládací prvky soustředěny vpravo. V plně odpruženém provedení s názvem Hydrostable, kde kabina je uchycena na čtyřech pružinách a tlumičích, ještě více zvyšuje komfort obsluhy.

Obdoba se šestiválcem
A máme tu předposlední v současnosti nabízenou řadu traktorů. Jmenuje se také Ares a skládá se také ze tří modelů. Typ 616 má jmenovitý výkon motoru 81 kW / 110 k, typ 656 92 kW / 125 k a 696 disponuje 103 kW, tj. 140 k (norma ECE R24 a jmenovité otáčky). Tato řada je již osazována šestiválcovými motory o objemu 6,78 l.
Celý traktor se velice podobá nižší čtyřválcové řadě a rozdíly najdeme jen v konstrukci, která odpovídá stoupajícímu výkonu motoru a v rozšiřování standardní výbavy. Jedním z nich je vícelamelová uzávěrka diferenciálu zadní nápravy. Dále je možné volit z více variant hydraulického vybavení. Rozvor má hodnotu 2820 mm, poloměr otáčení je 4,7 m.

Ares potřetí
Na řadě jsou poslední modely traktorů Claas opět s označením Ares, tentokrát řady 800. Ta čítá tradičně tři typy a to 816 s motorem o výkonu 115 kW / 156 k, 826 s motorem s 129 kW / 175 k a nakonec Ares 836 s jmenovitým výkonem 143 kW což je 194 k.
Traktory jsou opět velice podobné předchozím dvěma řadám a to jak principy funkcí tak výbavou. Zvýšený je kromě výkonu motoru také výkon hydrauliky až na maximálních 11 330 kg a tomu odpovídá únosnost náprav atd. Řada Ares 800 se otočí v poloměru 4,9 m a její rozvor činí 2876 mm.
Přeci jen jednou zvláštností se řada 800, resp. model 826 může pochlubit. Tím je převodovka Full Powershift s 18 stupni řazenými pod zatížením vpřed a 8 vzad. Pokud traktor vybavíme i plazivými rychlostmi, získáváme převodovku 36 / 16.
Mimo to lze všechny řady traktorů obout do široké škály pneumatik přesně podle potřeb zákazníka.

Přehled modelových řad a jmenovitých výkonů traktorů Claas
Model Výkon motoru
(k)
Celtis
426 72
436 80
446 90
456 100
Ares
546 90
556 100
566 110
Ares
616 110
656 125
696 140
Ares
816 156
826 175
836 194

Nejen traktory, ale i ostatní sortiment značky Claas a další techniku do naší republiky importuje společnost Agrall, a. s., Bantice, která sídlí nedaleko od Znojma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *