Další krok v oblasti elektropohonu

Firma Fendt je známá jako průkopník v oblasti elektrifikace v zemědělství. Již mnoho let vyvíjí prakticky orientovaná řešení pro efektivní využití elektropohonů u zemědělské techniky. Jako první výrobce nyní Fendt představuje sériové řešení pro přenos elektrické energie s napětím 48 V pro traktory střední a vyšší výkonové třídy. Pro připojená nářadí tyto traktory dokážou poskytovat až 10 kW elektrického výkonu. Jako rozhraní funguje lehce modifikovaná zásuvka AEF.

V roce 2013 prezentoval Fendt na podzimním veletrhu Agritechnica traktor pod označením Fendt X Concept, který disponoval ve své zadní části kromě vývodového hřídele a vnějších hydraulických okruhů také vysokonapěťovou zásuvkou pro přenos elektrického výkonu až 130 kW. O dva roky později obdržel tento výrobce stříbrnou medaili od DLG za rotorový shrnovač Fendt Former 12555 X s elektrickým pohonem, integrovaným do rotorů. V roce 2017 následovaly další inovace v oblasti elektrifikace – plně elektricky poháněný traktor Fendt e100 a roboti pro výsev MARS.

Rozhraní pro přenos napětí 48 V je odpovědí firmy Fendt na řadu požadavků ze strany uživatelů a výrobců nářadí, aby traktory disponovaly univerzálním rozhraním, které dovoluje přenášet na nářadí vyšší elektrický výkon. Doposud bylo možné pomocí stávajícího dvanáctivoltového rozhraní přenášet pouze 85 A, což odpovídá celkovému výkonu 1000 W.

Se systémem 48 V je tento problém vyřešen. Vhodně uzavírá mezeru mezi dvanáctivoltovým rozhraním a 700 V rozhraním (150 kW přenášený výkon). Generátor 48 V je uložen na místě dvanáctivoltového generátoru a je poháněn pomocí standardního řemenu. Na přípojný stroj je možné přenášet až 10 kW elektrického výkonu bez nutnosti komplikovaných dodatečných úprav.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *