Další přírůstky strojů

Mulčovače, diskové žací lišty a rozmetadla předvedla na letošní výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích společnost Agrostroj Pelhřimov, a. s. Tím však rozvoj firmy samozřejmě nekončí. Slibuje, že další přírůstky techniky představí v příštím roce na Techagru.

Společnost Agrostroj Pelhřimov, a. s. na letošní Zemi živitelce vystavovala několik nových strojů.

Nová řada mulčovačů

Z nové řady mulčovačů nazvané Maxio byl návštěvníkům představen typ Maxio 280 s pracovním záběrem 2,8 metru. Jak informoval Jiří Svěrák z oddělení prodeje a marketingu firmy Agrostroj Pelhřimov, ověřovací série Maxia byla uvedena do provozu minulý podzim jejich sériová výroba začala letos na jaře.
Na rozdíl od svých předchůdců má mulčovač nově tvarovanou robustní skříň a masivnější rotor. Převodová skříň je nyní navíc vybavena volnoběžnou spojkou, což je další výhoda. Pro dosažení lepšího mulčovacího efektu byl zhruba o třetinu zvýšen počet kladiv na rotoru na 28 kusů. K mulčování pastvin a travních porostů lze místo kladiv použít jako pracovní nástroj Y nože. Pohon je řešen kardanovou hřídelí, mulčovač přitom snadno ho utáhne i menší traktor s výkonem kolem osmdesáti koní. Maximální pracovní rychlost stroje činí deset kilometrů za hodinu. Velkou předností je možnost vysunutí mulčovače o 40 centimetrů doprava mimo záběr traktoru. Toho lze dosáhnout jednoduchým přemontováním závěsu.
Podle J. Svěráka se připravuje i model s hydraulickým přestavováním. Pokud se vše stihne podle plánu, měl by být představen veřejnosti už příští rok na Techagru. Agrostroj Pelhřimov vyrábí mulčovače Maxia také v záběrech 2,4 a dva metry. O tyto stroje je tak velký zájem, že si na ně zákazníci musejí i měsíc počkat, tvrdí J. Svěrák.

Nová rozmetadla
mají širší rozhoz
V expozici společnosti mohli návštěvníci vidět také nový typ šestitunového rozmetadla – model RUR-60. Začal se sériově vyrábět v letošním roce a nahrazuje původní RUR-55, jehož výroba již byla ukončena. Nové rozmetadlo je mu konstrukčně podobné, obsahuje však některé moderní prvky usnadňující ovládání. Stroj je určen k rozmetání statkových hnojiv, průmyslových kalů a kompostů. Je vybaven masivním dvouvrtulovým rozmetacím stolem, který má rozhoz až čtrnáct metrů. Na přání ho lze vybavit hydraulickým posunem dna a dále hydraulickým zadním čelem umožňujícím přepravu a rozmetání kašovitých materiálů. Díky otočné oji je možné stroj připojit do spodního i horního závěsu traktoru.
V nabídce společnosti jsou dále osmitunová, desetitunová a čtrnáctitunová tunová rozmetadla řady RA. U největšího rozmetadla RA-140 firma nabízí systém výměnných nástaveb na podvozek. Na ten je možné namontovat buď sklápěcí čtrnácti tunovou nástavbu nebo fekální nástavbu o objemu dvanáct tisíc litrů.

Žací stroje diskové i bubnové Společnost se na výstavě pochlubila také novou řadou diskových rotační žacích strojů Exact. Návštěvníci si mohli prohlédnou konkrétně model Exact 285F + C285F v čelním provedení s kondicionérem. Středové výkyvné zavěšení rámu žacího ústrojí se seřiditelným pružinovým nadlehčováním podle Svěráka přináší kvalitní plovoucí řez a vynikající kopírování terénních nerovností. Tvar disků žacího ústrojí navíc minimalizuje riziko vklínění cizích předmětů a usnadňuje průchod posečené píce. Kondicionér s plastovými prsty pak zajišťuje rychlé prosýchání posečeného materiálu. Hmotnost stroje je 750 kilogramů a jeho pracovní záběr 2,83 metrů. Za jednu hodinu je žací stroj Exact 285F + C285F schopen zpracovat pozemek o výměře 3,8 hektarů. V těžších podmínkách sklizně je vhodné zvýšit výšku strniště, což je možné pomocí výměnných plazů.
Diskové žací stroje Exact jsou k dispozici také v záběru 2,45 metrů. Oba modely je možné pořídit jak v čelním, tak bočním provedení. Model s největším záběrem – Exact 325D je dostupný pouze v boční verzi.
Již více než třicet let Agrostroj Pelhřimov vyrábí osvědčené bubnové rotační žací stroje ZTR. Za tuto dobu jich prodala víc než 230 tisíc kusů. Robustnost a promyšlené konstrukční řešení strojů zajišťují vysokou provozní spolehlivost a životnost i v náročných provozních podmínkách. Do své expozice společnost zahrnula model ZTR 185 s pracovním záběrem 1,84 metrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *