30.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dammann představil nové technologie

Co se moderních technologií týká, Dammann se drží v čele, což znovu potvrdil i na stánku veletrhu Agritechnica. Představil například systém RSD, který přesně navádí trysky na řádek, nebo ještě přesnější systém Green Smart Spraying, který má za úkol identifikovat jednotlivé plevele a aplikovat postřik pouze na ně.

Dammann se také zapojil do projektu Nexat a na mostový nosič nářadí vyvinul postřikovací nástavbu. K vidění byl i nový tažený třínápravový postřikovač, odpružení kabiny u samojízdného postřikovače a zcela nová 48metrová ramena.

Technologie přesného postřiku

Prvním ze systémů, které přinášejí přesnější postřik a tím nižší spotřebu postřikové kapaliny je systém řádkového polohování trysek RSD. Systém je vhodný pro řádkové plodiny, jako je zelenina, cukrová řepa nebo kukuřice. Principem systému je jakýsi druhý výložník, který je pohyblivý. Součástí je kamerový systém, který navádí trysky na pohyblivém výložníku přímo nad řádek a tím dochází k pásovému ošetření řádků s plodinami. Kamerou řízený systém umožňuje pásové ošetření v řádkových plodinách i u strojů s velkými pracovními záběry a nabízí se jako ideální doplněk k mechanickému ničení plevele mezi řádky.

Green Smart Spraying

O krok dál je systém Green Smart Spraying, který je dílem společné práce firem Bosch, BASF a Dammann. Řešení kombinuje špičkovou technologii kamerových senzorů a software společnosti Bosch s pokročilým digitálním agronomickým rozhodovacím systémem xarvio® Digital Farming Solutions. Nabízí automatickou detekci plevelů v reálném čase a přesný postřik jak v předseťové fázi ("zelená na hnědou"), tak v postemergentní fázi ("zelená na zelenou"). Při průjezdu postřikovače nad polem systém v milisekundách rozliší plodiny od plevelů a s přesností na milimetr ovládá jednotlivé postřikovací trysky. Díky tomu je herbicid aplikován ve správné dávce a pouze tam, kde je potřeba. Každá kamera má na starosti dvě trysky a díky integrovaným světelným modulům lze systém používat ve dne nebo v noci. Díky propojení s platformou xarvio FIELD MANAGER navíc systém nabízí zemědělcům také využitelné poznatky a digitální nástroje, jako jsou přizpůsobená agronomická doporučení, mapy rozmístění plevelů a aplikací a snadno použitelnou dokumentaci, kterou lze využít i pro účely výkaznictví.

SRC - Section-Rate-Control

Dalším zajímavým na Agritechnice představeným systémem je SRC - Section-Rate-Control. Systém umožňuje manuální nastavení aplikační dávky l/ha pro jednotlivé sekce postřikovače. Doposud byla aplikační dávka l/ha postřikovače nastavována řidičem pro celou pracovní šířku. Pouze pomocí aplikačních map nebo senzorů bylo možné použít jinou aplikační dávku pro různé menší pracovní šířky. Aplikační mapy byly vytvářeny na základě různě shromážděných základních údajů a následně podle nich postřikovač pracoval. Úpravy bylo možné provádět před nahráním map do postřikovače. U systému SRC jsou možné úpravy v kladném i záporném směru během aplikace.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down