Den komuální techniky ve Smržicích

Smržice leží jen pár kilometrů od Prostějova. V obci mají zavedený plyn, vodovod, kanalizaci a internet zdarma. Své sídlo tu má i společnost Laski, s. r. o., renomovaný výrobce komunální techniky. Začátkem léta firma uspořádala Den komunální techniky.

Své stroje předvedlo ve Smržicích téměř dvacet celostátních i regionálních výrobců a prodejců komunální a zemědělské techniky. Největší zastoupení pochopitelně měla pořadatelská firma. Výrobní sortiment má široký, ale její největší chloubou jsou štěpkovače a drtiče dřevní hmoty.
Ucelená řada štěpkovačů
Štěpkovače slouží k výrobě štěpky z větví, kmenů, kůry a dalších nadzemních částí rostlin, nebo likvidaci uvedených materiálů a odpadního řeziva.
Prvním v ucelené řadě je štěpkovač LS 120 D. Řezací kotouč o průměru 560 mm je poháněn dieselovým motorem Lombardini o výkonu 21 kW při 3000 n/min. Může tak zpracovávat kruhové materiály do průměru až 150 mm, nebo ploché materiály o tloušťce až 60 mm. Za jednu hodinu zpracuje 12 m2 hmoty.
Základní typ se přepravuje na čtyřkolovém podvozku, typ LS 120 T má tříbodový závěs za traktor. Typ LS 120/27 je poháněn benzinovým motorem Kohler Command a jeho výkonové parametry jsou jen o málo nižší.
Na druhém konci pomyslné řady stojí kombinovaný štěpkovač (drtič) zahradního odpadu KDO 85/12. Je určen k likvidaci materiálů rostlinného původu, rostlinných zbytků, dřevnatých částí až do průměru 80 mm, a to buď štěpkováním (při plnění do bočního žlabu), nebo drcením (při plnění do horní násypky). Díky benzinovému motoru Kohler Command o výkonu 8,95 kW při 3000 n/min dokáže stroj zpracovat až 4 m2 hmoty za hodinu. Typ KDO 8 T má tříbodový závěs za malý traktor, typ KDO 85 E je poháněn elektromotorem o výkonu 3 kW.
Mikrorypadlo, kolečka a vysavač
Na předváděcí ploše byly samozřejmě k vidění nejen stroje firmy Laski. A některé mne opravdu zaujaly …
Jedním z mnoha atraktivních exponátů bylo například mikrorypadlo MR K 11 z příbramské firmy Ortas-Int, s. r. o. Je určeno k zemním pracím menšího rozsahu: hloubení drážek pro inženýrské sítě a základů menších objektů, nakládání zeminy, provádění parkových úprav a podobně.
Stoj je poháněn benzinovým motorem Kohler Ch 11 a výkonu 8 kW a rypná síla lopaty o šířce 220 až 600 mm je 15 kN. Samostatný výstup hydraulického čerpadla umožňuje připojení dalších přídavných zařízení. Při průchodnosti profilem šířky 800 mm je stroj možno využít i pro práce v interiéru, což není k zahození.
Unikátní stroj předváděl zástupce firmy B Agro Březová, s. r. o. Jejich motorizované kolečko Muck-Truck TM je poháněno motorem Honda o výkonu 5,5 HP. Pohybuje se rychlostí až 5,8 km/hod, na korbě uveze až 250 kg nákladu, vyjede do svahu se sklonem 30 º a údajně i po schodech. Kromě korby má i další příslušenství, například nakládací plošinu, závěsné zařízení a sněžný pluh.
Vysavače exkrementů a drobného odpadu GS Vac, které v Smržicích ukázala brněnská firma Garden studio, s. r. o., byly vyvinuty ve spolupráci s firmami Stihl a Honda. Na trh jsou dodávány ve třech verzích: U výkonnějších dvou typů HHB 25 je ventilátor poháněn čtyřtaktním motorem Honda a sacím výkonem 1,1 k a nasává odpadky do sběrné nádoby 30 l nebo 120 l. Lze jej zavěsit i za čtyřkolku. Menší typ SH 85 GS má dvoutaktní motor Stihl a sběrnou nádobu o objemu 30 litrů. Je vhodný spíše pro drobnější materiály. Podle zkušeností dodavatele a referencí odběratelů lze vysavače spolehlivě využít v parcích, na dětských hřištích i na veřejných prostranstvích obcí.

Připravil Jiří Trnavský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *