30.11.2001 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den techniky pod Kunětickou horou

Předvádění strojů PÖTTINGER na zpracování půdy včetně pluhů a secích strojů a traktorů DEUTZ-FAHR řady Agrotron proběhlo v říjnu v mechanizačním středisku a na pozemcích akciové společnosti ZEAS Staré Hradiště. Počet návštěvníků kvalitně připravené akce, pořádané ve spolupráci s firmou AGRIE, a. s. Brno, nebyl, bohužel, příliš velký. Určitě se i v tomto případě projevil skluz v harmonogramu podzimních prací. Přítomní uživatelé předváděné techniky se s námi podělili o své zkušenosti.

Pro rozvoj jsou nutné investice
Pořádající akciovou společnost ZEAS stručně představil její ředitel Vladimír Řehounek. Z původního zemědělského družstva vznikla akciová společnost v roce 1992, tedy v roce, ve kterém založení zemědělské a. s. nebylo běžné. Po vypořádání s oprávněnými osobami a uspokojení restituentů začala firma prosperovat. Loni dosáhla obratu 120 milionů korun a zaměstnává 70 pracovníků v prvovýrobě a dalších 50 ve službách. Na rozvoj, který je nutně spojen s investicemi, si společnost nevydělává jen zemědělskou činností. V ZEASu uvedli do provozu například jatka s výrobnou uzenin a důležitým zdrojem příjmů je i prodej a servis zemědělské techniky. Jako dealer zemědělské techniky společnost úzce spolupracuje s a. s. AGRIE, Brno. Proto pravidelně pořádá předváděcí dny. Letos proběhl již čtvrtý ročník a pokračovat budou i v následujících letech. Se stroji firmy Pöttinger panují nejlepší zkušenosti, stejně jako s technikou Deutz-Fahr pro její velkou spolehlivost a výkonnost.

Představuje se Agrotron
Návštěvníkům byly k dispozici dva nové traktory Deutz-Fahr, Agrotron 165 MK3 a Agrotron 200 MK3, které v praktických ukázkách demonstrovaly největší přednosti značky. U těchto typů traktorů je použita převodovka ZF, která je plně reverzní, má 24 rychlostí pro pohyb vpřed i vzad a 50 % rychlostí je využitelných při polních pracích. Systém řízení PowerCom V je umístěn do multifunkční opěrky pravé ruky a ovládá se pouhým stisknutím tlačítka. Kabina je i v dalších aspektech zařízena velmi komfortně. Viditelnost pokrývá 90 % okolí, kabina je hydropneumaticky odpružená stejně jako přední náprava traktoru. Výkon hydrauliky se uvádí až 10 000 kp na zadním táhle, pojezdová rychlost traktoru je 40 km/hod.

Z nabídky techniky Pöttinger
Traktory se představily zároveň s poloneseným sedmiradličným pluhem Pöttinger Servo 65 a neseným čtyřradličným pluhem Servo 35. Na pozemcích a. s. ZEAS pracují tyto pluhy již sedm sezón bez jakýchkoli problémů. Stroje na zpracování půdy zastupoval radličkový podmítač Synkro 4700 SH. V činnosti bylo možné vidět i pneumatický secí stroj Terrasem 3000 určený pro přímý výsev, vybavený místo rotačních bran poligonálními válci, což umožňuje setí do minimálně připravené půdy.
S postavením firmy Pöttinger na českém a evropském trhu nás seznámil zástupce oddělení exportu Lukas Winkelmair. Pro firmu Pöttinger se stala Česká a Slovenská republika významným obchodním partnerem. Postoupila již na páté místo v celkovém prodeji zemědělských strojů hned za Rakousko, Německo, Švýcarsko a Francii. Největší úspěchy vykázala firma v prodeji pícninářských strojů a hlavně samosběracích vozů. V posledních letech lze také zaznamenat snahu o prosazení v nabídce secích strojů. Zde sází firma hlavně na ekonomické aspekty prodeje, výkonnost i malou opotřebitelnost dílů. Výsledky právě uzavřeného hospodářského roku (u firmy Pöttinger od srpna do července) vykázaly nárůst obratu o 8,5 %. V České republice se obrat dokonce zdvojnásobil. Země východní Evropy obecně nabývají na důležitosti a tvoří již 15 % obratu.

Uživatelé jsou spokojeni
I zkušenosti tuzemských prodejců jsou se stroji Pöttinger pozitivní. Firma AGRIE, a. s. Brno se prodejem této techniky zabývá, jak nám řekl obchodní zástupce střediska Havlíčkův Brod Ing. Miloslav Fikar, od roku 1993. Firma nabízí kompletní sortiment výrobků, ale největších úspěchů dosahuje jednoznačně v prodeji samosběracích senážních vozů. Podle odhadů bude podíl těchto vozů v provozu tvořit až 90 %. Vezmeme-li v úvahu pořizovací náklady náhradních dílů, délku garancí a celkovou kvalitu vozů, nelze se co divit.
Podobné zkušenosti má i další prodejce Jan Zeman z táborské pobočky Agrozetu České Budějovice. Techniku Pöttinger prodávají již sedm let v kompletním sortimentu a obrat se rok od roku zvyšuje. Za letošní rok dosáhl 25 milionů korun. Kromě výše zmiňované kvality strojů jsou pro zákazníky zajímavé i nabízené platební podmínky, které jsou rozložené na rok s minimálním nárůstem. Připočteme-li k tomu i malou poruchovost, z 80 % jde při servisu jen o seřízení strojů, je úspěch prodejců zaručen. Ale jejich zkušenosti a doporučení nám potvrdili i uživatelé této mechanizace.
Hlavní mechanizátor ROD Skalica ze Slovenské republiky, Ján Stašek pracuje se stroji Pöttinger již několik let. Ve strojovém parku našly uplatnění obraceče, sběrací vůz, sekačka, řezačka i rotační brány. Brány s pracovním záběrem 4 m pracují společně se secím strojem Mistrál v agregaci s traktorem Valmet 8400. Při setí obilovin vykazuje tato kombinace výkonnost 20 ha za směnu, ročně s ní osejí k celkové spokojenosti 650 ha plochy. Od roku 1997 nezaznamenali vážnější poruchu mimo normální výměny nožů.
I zkušenosti Miroslava Krátkého ze Zemědělské společnosti Luže jsou se čtyřapůlmetrovou secí kombinací Lion 4500 a Aerosem 4500 pozitivní. Zvláště v extrémnějších podmínkách letošního podzimu se společně s rotačními bránami velmi osvědčila hlavně při výsevu řepky.
Podobné akce s výměnou postřehů stávajících i potencionálních uživatelů, doplněné praktickými ukázkami, budou mít jistě i v dalších letech svoje opodstatnění.

Text a foto: Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down