Den Zemědělce zahájily mulčovače

Na prvním letošním dnu Zemědělce v Bernarticích zahájily praktickou ukázku mulčovače, a to jak s horizontální, tak i vertikální osou rotace. Je třeba dodat, že slabý porost jetele tyto stroje neprověřil, nicméně návštěvníci mohli porovnat různé technické provedení a vyslechnout odborné komentáře zástupců firem. Další modely si pak mohli prohlédnout v expozicích jednotlivých společností.

Agrostroj Pelhřimov předvedl mulčovač MU 2800 (1) o záběru 2,72 m, pro zemědělce jsou k dispozici i další modely v záběru od dvou do 3,6 m. Jde o jednoduché, robustní stroje spolehlivé konstrukce, jejichž rotor je v základním provedení osazen noži ve tvaru Y. Tyto mulčovače stačí k běžné údržbě pozemků. V případě mulčování zarostlých ploch křovinami lze na rotor namontovat těžké nože. V základním provedení je opěrný válec, který kopíruje terén a zároveň zamačkává mulčovaný materiál do porostu. Mulčovače s menším záběrem je možné doplnit zařízením k drcení slámy.
Druhým předvedeným strojem byl speciální mulčovač Kuhn TB 211 (2) z Agrotecu Hustopeče se záběrem 2,10 m, který je určen jak pro polní práce, tak i komunální účely. Sestava táhel a kloubů umožňuje naklápět mulčovače na šikmé plochy až do úhlu 90 stupňů, stranové omezení je dáno levým kolem traktoru. Mulčovač je vybaven kladivy ve tvaru Y, pokud by bylo třeba zvýšit jeho agresivitu, lze je nahradit klasickými kovanými kladivy. Společnost Kuhn vyrábí mulčovače v osmi výrobních řadách, sedm je jich s horizontální osou rotace a jedna s vertikální osou rotace.
Agrotrans Otice přivezl do Bernartic nizozemské mulčovače Perfect ZF (3). Šlo o čelní stroj KM 300 o záběru 3 m a vzadu nesený model ZF 210 se záběrem 2,1 m. Ten může pracovat pod úhlem až plus 90 a minus 70 stupňů, lze ho s výhodou využít například pro ořezávání porostu kolem krajů pole a lesů. V úhlu minus 70 stupňů je možné mulčovač využít k vyžínání příkopů. Robustní stroje Perfect jsou vybaveny cepy o hmotnosti 0,8 kg nebo 2,2 kg. Protiostří, silné pohony, zesílený rám a boční i horní kapotáž umožňují tyto stroje nasadit i v kamenitých podmínkách horských oblastí. Kombinace čelního a zadního mulčovače je vhodná i proto, že traktor přejíždí již po zpracovaném pozemku.
Mulčovač Spearhead Rotor Mulcher 620 (4) představila společnost Dagros z Kostomlat nad Labem. Výrobce se specializuje na mulčovače s horizontální osou rotace v záběru 1,20 až 7,60 m, nebo s vertikální osou rotace v záběru 1,60 m až 6,20 m, ale i příkopová ramena v dosahu 3 až 9 m s velkou variabilitou výměnného nářadí. Předvedený mulčovač je třídílné konstrukce, která umožňuje příčné kopírování pozemku. Stroj je jednoduchý a značně odolný proti poškození i na kamenitých pozemcích. Základem mulčovače je pět rotorů, na každém z nich jsou umístěny tři robustní nože konstruované z pružinové ocele. Každý nůž váží přibližně sedm kilogramů a je vybaven mohutnou lopatkou, která zajišťuje podtlakový efekt. Polehlá tráva se zvedne a bez problémů se pokosí, výšku strniště lze nastavit od 25 do 400 mm. Na každém rotoru jsou krycí talíře, které se osvědčují zejména na kamenitých pozemcích, kde zabraňují poškození stroje. Každý rotor je jištěn třecí spojkou, pohony jsou vysoce dimenzované pro velké nasazení.
Společnost Strom Export Praha předvedla mulčovač s vertikální osou rotace Mulcher 4500 (5) o záběru 4,5 m. Na každém ze tří trotorů jsou čtyři nože umístěné ve dvou výškách. Důležitou roli při zpracování strniště řepky a kukuřice hraje protiostří, vzhledem k zavíječi kukuřičnému je třeba stonky kukukřice rozmělnit na částky do 30 mm, v nichž pak zavíječ snáze vymrzne. Pro mulčovač jsou typické výškově stavitelné nože a různé typy protiostří. V praxi se prokázalo, že je třeba vybavovat mulčovače kryty nad rotorovou částí.
V Bernarticích nechyběl ani italský mulčovač Agrimaster KA 2800 (6) z nabídky společnosti Some Jindřichův Hradec. Tento robustní stroj se záběrem 2,80 m je vhodný ke klasickému mulčování travních porostů a údržbě ploch s nálety – těžká kladiva nadrtí větve v sadech a vinicích zhruba do průměru 6 cm. Ve standardní výbavě je převodovka s doběhovou spojkou, pevné ozubené protiostří, zadní otevíratelný kryt a v čepech opěrný válec o průměru 194 mm. K dispozici je i bohaté příslušenství, například opěrná, o 180 stupňů otočná kola, speciální otočná kola o 360 stupňů, sada lyžin (bezpečnostní prvek) či výkyvná vyžínací sekce. Důležitým příslušenstvím je také mechanický nebo hydraulický posuv, mulčovač lze vychýlit do boku zhruba o 50 cm. Stroj má hmotnost 930 kg.
Novinkou Dne Zemědělce byl tažený mulčovač Gyrax G 5400 (7) z nabídky společnosti HZT Kostelec nad Vltavou. Jde o vertikální mulčovač francouzské společnosti Gyrax, která vyrábí jednorotorové až pětirotorové mulčovače o záběru 0,90 až 7,00 m. Stroj je zavěšen na kulovém čepu, který umožňuje bezproblémové otáčení na souvratích. Základem je žebrovaná pevná stabilní skříň a tři vlastní rotory s ventilačním efektem, každý má šest nožů, tři a tři nad sebou etážově uložené. Spodní nože odřezávají a rozmělňují hmotu a horní zajišťují vířivý efekt a dodrcení materiálu. Každý nůž je dvakrát kloubově uložen, což zajišťuje bezproblémový úhybný manévr. Stroj o hmotnosti 3100 kg se jednoduše skládá do transportní polohy o šířce 2,5 m.
Další novinku na českém trhu – mulčovač McConnel SR 15 (8) představila společnost Avistech Těchoráz. Anglický výrobce mulčovačů vyrábí modely s vertikální osou rotace se záběrem od 1,5 do 8 m. V Bernarticích se předvedl třírotorový mulčovač se záběrem 4,6 m poháněný vývodovým hřídel s 1000 n/min, minimální potřebný příkon je 100 koní. Na obvodu každého rotoru o průměru 660 mm jsou na čepech uloženy nože, které se mohou při kontaktu s překážkou vychýlit. Druhou možností jištění jsou spojky zařazené před převodovkami. Obvodová rychlost nožů se pohybuje od 4400 do 4700 m/min, maximální průměr zpracovávané hmoty je 50 mm. Boční sekce se sklápějí hydraulicky a kopírují terén v rozmezí od minus 22 do plus 90 stupňů. Výška sečení se nastavuje hydraulicky z místa obsluhy, stroj se zavěšuje k traktoru do agroháku nebo horního závěsu. Zadní odpružená náprava zvyšuje komfort transportu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *